ODS navrhuje zrušení minimální mzdy, uvedla Alena Páralová, stínová ministryně práce a sociálních věcí, poslankyně PČR. Na webových stránkách ODS zveřejnila následující prohlášení:
„Státem nařízená minimální mzda je zejména pro zaměstnance soukromých firem typickou regulací, která snižuje zaměstnanost a nahrává šedé ekonomice. ODS proto zásadně nesouhlasí s vládou navrženým zvýšením minimální mzdy, mj. z následujících důvodů:
- Plat na úrovni minimální mzdy pobírá méně než 2 % zaměstnanců, přitom pomocných a nekvalifikovaných zaměstnanců je cca 7 %. Zvýšení minimální mzdy povede k dalšímu propouštění pomocných a nekvalifikovaných zaměstnanců. Jejich šance uplatnit se na trhu práce se sníží úměrně zvýšení minimální mzdy.
- Jestliže zaměstnanec kvůli minimální mzdě dostane více peněz, než kolik firmě vydělá, dochází ke zkreslování trhu práce. Dochází ke zkreslování informací, z nichž se odvíjí chování lidí.
- Nevytvoří-li zaměstnanec svou prací hodnotu odpovídající minimální mzdě, jinými slovy, pokud si sám na sebe nevydělá, má nařízená minimální mzda následující dopady
- zaměstnanec je propuštěn,
- ze společných mzdových prostředků na něho doplácejí ostatní zaměstnanci; způsobená nivelizace mezd vede ke ztrátě motivace kvalifikovaných zaměstnanců,
- Zaměstnanec je plně nebo částečně zaměstnán načerno.
- Německo, Rakousko, Itálie, Švédsko, Dánsko, Finsko a další státy, které ve svých zákonech nenařizují soukromým subjektům vyplácet minimální mzdu, v podstatě vytvářejí svým soukromým firmám konkurenční výhodu proti firmám z České republiky.
- Nepřiměřené zvyšování minimální mzdy postihne především firmy, které zaměstnávají vysoké procento zdravotně postižených zaměstnanců.
ODS navrhuje zrušit minimální mzdové tarify a minimální mzdu, protože diktování výše mezd soukromým firmám je reliktem socialismu a omezováním svobody podnikání.“
Naopak sociální demokracie, resp. ministr Škromach, chce minimální mzdu zvýšit, a to ze současných 7 185 Kč na 8 135 Kč, tedy o téměř tisíc korun.