FinExpert.e15.cz

Odpuštění části řeckého dluhu může ohrozit zdraví bank


JiMi  |  13. 10. 2011 08:31

Nechápu. Pokud já podnikám, vždy zvažuji možný zisk i riziko. Pokud je můj odhad špatný, mám ztrátu a nikdo mi ji nenahradí. Pokud banky a jiné finanční instituce půjčují subjektu (je jedno, že je to stát), který nemá takovou výkonnost nebo nehospodaří rozumně, tak když mu půjčují, nemohou počítat, že dostanou svojí investici beze ztrát zpět. Chtěl bych podnikat v oboru, kde moje chybné kroky budou ochráněny penězi druhých. Z toho vyplývá, že tolik opěvované investice do státních dluhopisů nemusí být opravdu 100% důvěryhodné.

 | 

Podle toho, kterému státu dluhopisy patří. Navíc stát má možnost garantovat jejich cenu, jako to dělá s bankovkami (bezcenný papír, jehož cenu stát garantuje, čímž se z něho stává cenný papír). Pod stát také patří Centrální banka, v Evropě to je navíc Evropská centrální banka a k po ní nasledují Centrální banky států. Tyto CB mají schopnost měnit míru inflace, zvyšovat cenu měny, zmenšovat cenu měny aj. schopnosti, které přispějí k dodržení garance státu. 100% garance nemůže být nikde s ničím, jelikož člověk "ani stát" není tvor všemocný. Samozřejmě po zaokrouhlení 99,9% ano, ale 0,1% je zcela reálné číslo a může také nastat stejně jako 0,0001% (jeden z miliónu) -> sportka má šanci na jackpot asi 0,0000002% (jeden z 5ti miliard) a přece nedávno vyhrála rodinka v Anglii.

 | 
pepa  |  13. 10. 2011 10:42

Chudáci Slováci. Rychle se připojte k navýšení eurovalu, ať se můžete podílet na kompenzaci ztrát francouzským a německým bankám ....

 | Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená