FinExpert.e15.cz

Odpuštění části řeckého dluhu může ohrozit zdraví bank

Členské státy eurozóny zvažují, že by odpustili dluhy zahlcenému Řecku až 60 procent hodnoty dluhu.
Odpuštění části řeckého dluhu může ohrozit zdraví bank

Prominutí části dluhu Řecka může být konečně cesta vpřed, jak vyřešit krizi. O tom, že se možná začíná na scéně světových dluhů něco dít, svědčí i komentáře, které si všímají nadcházejícího setkání německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho v Berlíně.

Jak pomoci?

Tam prý světlo světa spatří plán, jak zachránit euro a přitom pomoci Řecku. I kdyby ale zatím zůstalo jen u odpuštění části dluhu, je to podle mínění ekonomů konečně krok správným směrem.
„Podle mého názoru je nyní nevyhnutelné, aby se snížila hodnota řeckého dluhu minimálně o 50 procent,“ konstatoval Marek Hatlapatka, ekonom společnosti Cyrrus. Bez tohoto odpisu není podle Hatlapatky reálné, aby se Řecko dostalo zpět na dráhu udržitelného ekonomického vývoje.

Podle ekonoma Raiffeisenbank Michala Brožky jde jen o součást jednoho z možných řešení dluhové krize eurozóny. „Slovo odpuštění mi ovšem přijde nemístné. Pokud Řecku bude takzvaně „odpuštěna“ větší část dluhu, jedná se především o neschopnost Řecka splácet své závazky nikoliv o jakousi formu altruismu ze strany EU,“ upozorňuje Brožka.

Zpráva o možnosti odpustit část řeckého dluhu přišla téměř ve shodě s tvrzeními některých německých médií, že německá vláda považuje bankrot Řecka za nevyhnutelný. Německý kabinet tak prý hodlá oznámit, že nepočítá s další možností záchrany Atén před insolvencí. Podle dalších zdrojů má ale definitivní rozhodnutí padnout až po zveřejnění zprávy o stavu řeckých financí, kterou nyní připravují experti z Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu. Kapitálové trhy by ale odpuštění velké části řeckého dluhy poznamenat nemělo.

„Finanční trh v tuto chvíli počítá s tím, že podstatná část řeckého dluhu splacena nebude, při 60 procentech by tak mohlo jít spíše o neutrální zprávu, ovšem otázkou je, zda tou dobou již budou provedeny potřebná opatření ze strany politiků, která zabrání rozšíření nákazy do dalších zemí,“ řekl ekonom Raiffeisenbank. Podle něj se proto dá čekat, vzhledem k rizikům, které s výše popsaným scénářem počítají, v příštím roce jen doslova mikroskopickým tempem růstu ekonomiky eurozóny.

Odpuštění ale může vážně ohrozit zdraví bank

Banky budou muset s největší pravděpodobností své investice do řeckých dluhopisů odepsat. A čím vyšší odpis bude, tím více může být ohroženo finanční zajištění peněžních domů.

„Samozřejmě větší „haircut“ dluhu bude mít negativní dopady na evropské banky a minimálně některé z nich budou muset být rekapitalizovány,“ potvrdil domněnku Marek Hatlapatka. Finanční trhy jako celek ale podle něj případný větší odpis přijmou s úlevou, protože na trzích více než kde jinde platí, že nejistota je horší než negativní, ale jasné řešení.

Posílení zdraví finančního sektoru a kompletní plán, jak stabilizovat eurozónu, má být podle některých pramenů znám do konce měsíce.

Zdroj: www.usporim.cz

Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Podle toho, kterému státu dluhopisy patří. Navíc stá...
Jiří Kozlovský
15. 10. 2011, 10:04
Chudáci Slováci. Rychle se připojte k navýšení eurov...
pepa
13. 10. 2011, 10:42
Nechápu. Pokud já podnikám, vždy zvažuji možný zisk ...
JiMi
13. 10. 2011, 08:31

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená