FinExpert.e15.cz

Odpovědnost se nevyplatí podcenit

Víte, za co všechno nesete odpovědnost? V běžném životě se může přihodit mnoho nechtěných příhod.
Odpovědnost se nevyplatí podcenit

Voda vytékající z pračky může vyplavit nejen vaši koupelnu, ale i souseda, bydlícího o patro níž. Na návštěvě u přátel mohou děti v zápalu hry rozbít starožitnou vázu. I drobná neúmyslná škoda, kterou někomu způsobíte, může velmi citelně zatížit váš rodinný rozpočet. Pro takový případ existuje pojištění odpovědnosti za škodu občanů. U našich pojišťoven vás toto pojištění přijde okolo 200 – 500 korun ročně, kryje přitom škodu na zdraví a majetku v řádech do dvou miliónů. Pokud tak například způsobíte svému sousedovi vytopením bytu škodu 25 tisíc korun, s ohledem na sjednaný rozsah pojistné ochrany vám pojišťovna poskytne pojistné plnění v plné výši.

Pojišťovnách jsou každý měsíc hlášeny tisíce škod z pojištění odpovědnosti občanů. Zima na přelomu roku 2005-2006 byla jasným příkladem toho, že v zimě jde nejčastěji o škody způsobené padajícím sněhem a ledem ze střech domů, v létě jde nejčastěji o škody, které způsobí cyklisté, děti při hře venku, psi na procházkách bez vodítek či odlétnuvší kamínky od sekaček nebo křovinořezů. Tradičně, bez ohledu na sezónu, jsou pak častými škodami vytopené domácnosti sousedů od praček a jiných vodovodních zařízení nebo škody způsobené na návštěvě u známých.

Zákon mluví jasně, jen omluva to nespraví

Způsobit někomu neúmyslně újmu na zdraví či škodu na majetku může úplně každý. Nikdo z nás nemůže ovlivnit, co nám osud přinese. Také asi není překvapením, že odpovědnost za škodu, kterou třetí osobě způsobíme, neseme my sami. "Ten, kdo způsobí škodu druhému, za ni nese plnou odpovědnost a ze zákona je povinen tuto škodu uhradit." Zákon tedy mluví jasně. Vy se ale můžete zaplacení škody z vlastní kapsy přeci jenom vyhnout, sjednáte-li si pojištění odpovědnosti za škodu v běžném občanském životě. Za co všechno můžete nést odpovědnost a kdy vám pojištění odpovědnosti pomůže?

Příliš drahá dovolená

Plánujete-li dovolenou, určitě byste pojištění odpovědnosti neměli opomenout. Říkáte si, co by se tak asi mohlo stát? Situací, do kterých se neúmyslně můžete dostat není málo. Nezáleží přitom na tom, zda je léto nebo zima nebo zda jste v Čechách či v zahraničí. Náraz cyklisty do stojícího auta, sražení druhé osoby na sjezdovce lyžařem, může se stát cokoliv. Nemusíte to vždy být pouze vy, kdo škodu způsobí. Tak třeba vaše hravé děti mohou poškrábat poblíž stojící auto nebo váš pejsek pokousat pošťáka. Můžete si ale být jisti, že vy budete tím, kdo bude muset škodu uhradit. Obzvláště v zahraničí se  náklady na léčení poškozených mohou vyšplhat na velmi vysoké částky, proto se vyplatí si nečekané situace pojistit.

I domácí mazlíčci mohou spáchat škodu

Pojištění odpovědnosti za škody v občanském životě kryje i škody, které způsobí třetím osobám váš domácí mazlíček. A sami se budete divit, co všechno se také může stát. Pojištění za škody způsobené domácími mazlíčky je u některých pojišťoven obsaženo v základní nabídce. U některých pojišťoven je potřeba sjednat přímo pojištění odpovědnosti pro držitele zvířat.

Odpovědnost domácnosti

O tom, jak lehce můžete způsobit neúmyslnou škodu se přesvědčilo mnoho lidí, včetně mne samotného. Při praní nám vypadla hadice z odpadu pračky. Než jsme to zpozorovali, byla spoušť na světě. V našem bytě se jen vytřelo, ale sousedi z nás radost neměli. Celková škoda byla později vyčíslena na necelých 20 000 Kč, tu zaplatila pojišťovna po odečtení naší spoluúčasti (1 000 Kč).

Problémy číhají i na běžném chodníku

Přestože současná zima vypadá spíše jako začátek jarních měsíců, sníh i náledí umějí napáchat mnoho nechtěných škod. Předcházející zima byla pro nás dostatečným důkazem toho, jak nebezpečný může být sníh padající ze střech domů. Škodu může napáchat nejen na okolostojících autech, ale i na kolemjdoucích. Kdo v takovém případě zaplatí způsobenou škodu?

Utrpí-li poškozený škodu na zdraví či na majetku v důsledku pádu sněhu či ledu ze střechy vlastníkovy nemovitosti, lze vůči vlastníkovi nemovitosti uplatnit nárok na náhradu škody. Pokud vám tedy hrouda zmrzlého sněhu ze sousedovy střechy způsobí otřes mozku, či zničí střechu vašeho parkujícího vozu, máte velkou šanci domoci se vůči sousedovi náhrady takto vzniklé škody. Škody související s vlastnictvím nemovitosti přitom nejsou spojené pouze se zimou, stačí, aby si někdo vyvrkl kotník na chybějící dlažební kostce na chodníku před domem nebo se zranil na jeho špatně udržovaném schodišti. I v takovém případě nese odpovědnost majitel nemovitosti.

Nechce-li majitel nemovitosti hradit podobné škody z vlastní kapsy, pomůže mu pojištění odpovědnosti za škodu vlastníka nemovitosti. To si mohou sjednat nejen vlastníci rodinných domů, ale i bytová družstva či společenství vlastníků bytů.

I drobná škoda se může prodražit

Z výše uvedených příkladů je jasné, že nehoda není náhoda. I drobná, neúmyslná škoda může někdy nepříjemně poznamenat váš rodinný rozpočet. Uzavřít pojištění odpovědnosti za škody v občanském životě se tedy určitě vyplatí. Jsou do něho zahrnuty neúmyslné škody, které vzniknou při běžné každodenní činnosti. Z nabídky hlavních pojišťoven můžete sami porovnat výši pojistného a limity pro krytí škod. Některé pojišťovny nabízejí více variant pojistných krytí, ale vždy zjistěte, co všechno pokrývají, abyste pak nebyli nemile překvapeni. Platí totiž, že čím levnější varianta, tím méně rizik je pokryto, případně tím nižší jsou limity plnění. Naopak někdy není nutné platit vysoké pojistné a pojišťovat se na rizika, která jsou nepravděpodobná.

Pokud jste začali o sjednání pojištění odpovědnosti uvažovat, prohlédněte si nejprve pečlivě svoji smlouvu o pojištění domácnosti. Možná je pojištění odpovědnosti za škody v běžném občanském životě již její součástí. Jinak ho lze také uzavřít samostatně a je v něm zpravidla zahrnuta i odpovědnost za škodu, kterou způsobí domácí zvířata jako jsou například psi a kočky. Pouze u některých pojišťoven je potřeba sjednat přímo pojištění odpovědnosti pro držitele zvířat.

Příště se zaměříme na výluky tohoto pojištění. Mezi pojistnými podmínkami panují významné rozdíly a za jedny peníze můžete od dvou různých pojišťoven obdržet zcela odlišné služby.

Další článek


 

Související články


celkem 5 komentářů

Nejnovější komentáře

Re:Výluky.
Michal Kára
22. 1. 2007, 14:26
Re:Výluky.
Pavel
22. 1. 2007, 12:37
Re:Výluky.
Patrik Chrz
22. 1. 2007, 12:23
Re:Výluky.
Michal Kára
22. 1. 2007, 10:27
Výluky.
Martin
22. 1. 2007, 07:52

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená