FinExpert.e15.cz

Odhad vývoje cen ropy pro rok 2008

Cena emisních povolenek v roce 2008 – Velká neznámá 

V příštím roce vstoupí trh s emisními povolenkami CO2 do režimu Kjótského protokolu, kterému se říká také II. fáze. Ten bude v platnosti v letech 2008 - 2012. V letech 2005 – 2007 trh fungoval v režimu před-Kjótského programu, který byl označován jako I. fáze. Ceny emisních povolenek v I. fázi spadly v letošním roce prakticky na nulu, zatímco ceny povolenek na II. fázi si udržují cenovou úroveň okolo 22 euro za tunu CO2. „Na trhu je teoreticky převis poptávky nad nabídkou v řádu 500 miliónů tun CO2. To by v případě, kdy by trh neovlivňovaly další faktory, znamenalo rovnovážnou cenu okolo 20 euro za tunu CO2. Vývoj trhu ale bude nesmírně volatilní,“ řekla dnes Renata Buřičová, specialistka na derivátové obchody Fortis Bank ČR. 

Důvodem je podle ní skutečnost, že II. fáze trhu s emisními povolenkami se bude významně lišit od I. fáze. Na cenách se mohou projevit také úvahy o začlenění letecké dopravy do systému udělování emisních povolenek a dalšími významnými faktory jsou samozřejmě dlouhá či krátká zima a politická rozhodnutí. Trh ovlivní zejména obchodování s dalšími druhy tzv. carbon credits. Objemy obchodů nebudou ve II. fázi taženy pouhým snižováním přebytku povolenek, a Fortis Bank proto předpokládá, že pozornost trhu se přesune od jednoduchých obchodů ke složitějším nástrojům jako jsou swapy a opce. „V situaci, kdy předpokládaný cenový rozptyl za tunu CO2 může být od 0 do 100 euro, se budou velcí producenti CO2 chtít zajistit se proti výkyvům trhu,“ uzavřela Renata Buřičová. 

Fortis bank v České republice 

Česká pobočka Fortis Bank byla otevřena v roce 2005 na základě tzv. „evropského pasu“. Pobočka působí v Paláci Myslbek na pražských Příkopech a představuje integrovanou součást sítě Business Center firemního bankovnictví s plnou podporou mateřské společnosti a celé skupiny. Zaměřuje se na středně velké firmy s vlastnickými nebo obchodními vztahy se zahraničím. Svým českým klientům poskytuje špičkové služby v oblastech mezinárodního bankovnictví, široké portfolio firemních úvěrů, leasingu a finančních trhů včetně komodit. Fortis Bank disponuje v Evropě rozsáhlou pobočkovou sítí v 28 zemích. Plných 70% klientely představují české společnosti, které využívají výhod jednotné sítě banky. Fortis Bank patří mezi Top 10 finančních institucí v Evropě podle celkových výnosů, tržeb, zisků, čistých marží a ROE.

 

Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená