FinExpert.e15.cz

Odcestovat neznamená zmizet z dohledu

Pokud nehodláte na dalekých cestách riskovat ztrátu svého mobilního telefonu, nabízí se ještě několik spolehlivých způsobů, jak se dovolat zpět do České republiky. Můžete použít telefonní kartu, telefonní přístroj u přátel v zahraničí, nebo přímo ten váš zapojený u vás doma.

Kapitoly článku

Volání ze zahraničí na čtyři způsoby
Volání do zahraničí

Odcestovat neznamená zmizet z dohledu

Záhadná Karta X

Při volání ze zahraničí lze využít služeb Českého Telecomu (ČTc) nebo telefonních karet jiných společností. ČTc nabízí Kartu X, se kterou se dovoláte odkudkoli kamkoli, tedy z jiných zemí do ČR a obráceně, i v rámci jednotlivých zemí. Potřebujete k tomu pouze jakýkoli soukromý telefonní přístroj (pevnou linku) nebo veřejný telefonní automat. Volání z mobilních sítí ČTc nezaručuje. Služba funguje na principu předplacené telefonní karty, a to v hodnotě 300 Kč, 500 Kč nebo 1 000 Kč.
Postup je jednoduchý – při volání ze zahraničí zvolíte přístupové číslo z volané země (viz naše tabulka nebo příbalový leták u karty), číslo karty, které se objeví po seškrabání stíracího pole na zadní straně karty, a pak už jen kód země a města a účastnické číslo, tedy to, na které se chcete ve výsledku dovolat. Celý postup je uveden i na rubu karty. Karta bude fungovat pouze 12 měsíců od prvního použití, takže schovávat si ji „napřesrok“ nemá smysl. Do ČR se s ní dovoláte i na mobilní telefony, ale počítejte s příplatkem 4,80 Kč/min. (vč. DPH). Problémy by mohly vzniknout při volání z hotelu, kde mohou být přístupová čísla zablokovaná nebo s hotelovým příplatkem, takže se předem informujte v recepci.

Na svůj účet z ciziny

Speciální volací kartou z nabídky ČTc je Telekonto. Dovoláte se s ní rovněž ze zahraničí i do zahraničí, ale od Karty X je zásadně odlišná. Telekonto lze zřídit pouze k pevné telefonní lince u vás doma, na jejíž účet budou hovory vedeny. Budete-li volat přes Telekonto od známých v cizině (nebo odkudkoli), zaplatíte hovorné skrze domácí běžný účet, takže neobtěžujete své přátele zbytečnými náklady. Hovorné odpovídá cenovému programu, který máte u své pevné linky zvolen.
Při volání zvolíte opět přístupové číslo (z ČR 822 112 233, ostatní viz tabulka nebo příbalový leták), číslo karty uvedené na jejím rubu, PIN a volané číslo. Celý postup je opět uveden na rubu karty. Karta je omezena pouze zvoleným měsíčním limitem 100, 300, 500, 1 000 a 5 000 minut, které lze maximálně provolat, limit se v následujícím měsíci znovu obnoví. Cena za volání na mobil v ČR je opět zvýšena o 5,40 Kč/min. (vč. DPH). S touto kartou se lze také připojit k internetu pomocí analogového modemu. Kartu si nestačí jen někde zakoupit, musíte si ji jako službu objednat přímo u ČTc - cena za zřízení jedné karty Telekonto je 50 Kč vč. DPH.

Nebo na cizí účet

Klasické volání na účet volaného (ne na mobilní operátory!) poskytuje služba Czech direct. Po vytočení přístupového čísla budete spojeni s česky mluvící spojovatelkou, která vás přepojí na žádané číslo. Volaný účastník zaplatí 39 Kč vč. DPH za spojený hovor a cenu hovorného vynásobenou počtem provolaných minut.

Český Telecom není jediný

V nabídce trhu jsou samozřejmě i jiné možnosti než ČTc, například společnost Advantel nabízí širokou škálu předplacených telefonních karet, z nichž pro volání ze zahraničí v současnosti vychází nejlevněji karta SmartCall Universal NEW (hodnota 400 Kč s designem Monument Valley v USA, ostatní karty SmartCall Universal podléhají jiným cenám!). Umožňuje volání do i ze zahraničí i v rámci jednotlivých zemí. Stejně jako u předchozích karet ani tady neplatíte žádné spojovací či jiné poplatky.
Při volání opět vytočíte přístupové číslo, PIN uvedený na kartě a po spojení s operátorem zadáte podle jeho pokynů kódy země a města a volané číslo. Pozor na přístupová čísla, mohou se lišit i v rámci jednotlivých zemí podle použitého místního operátora. Podrobný a aktuální výpis najdete na http://www.smartcall.cz/download/pristupova_cisla_universal.pdf. Pokud chcete komunikovat s česky mluvícím operátorem, vyčkejte na dobu mezi 14.00–22.00 hodinou času platného v ČR(!), jindy se vám to nepodaří. Karta je platná šest měsíců od prvního použití, a lze ji použít i při volání z mobilního telefonu, po vytočení volaného účastníka ale musíte zmáčknout křížek nikoli Enter, nebo ikonu zeleného telefonu – volali byste přes kartu a zároveň přímo z mobilu do zahraničí!

 

Další kapitola
 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená