Až na 7 500 korun by měla stoupnout minimální mzda. Myslí si to alespoň odborářský šéf Milan Štěch. Návrh Ministerstva práce a sociálních věcí je o něco nižší - 7 352 koruny. A právě minimální mzda bude dnes žhavé téma, na které se chystá tripartita. Podle odborářů by měla být minimální mzda určitou garancí příjmů a měla by v budoucnu dosáhnout alespoň 50 procent průměrného výdělku v národním hospodářství.
Zaměstnavatelé s tím hrubě nesouhlasí. Podle nich by neměla minimální mzda v současnosti překročit 7tisícovou hranici. Pro zvyšování minimální mzdy nevidí v současnosti žádný důvod například generální ředitel Svazu průmyslu a dopravy Zdeněk Liška. "Každým rokem zvedat o takové částky minimální mzdu, podléhat požadavkům odborů je špatně. Stát předešel mzdy v podnikatelské sféře. Osobně se domnívám, že je třeba, aby mzdy byly ve vazbě na produktivitu práce a výkonnost jednotlivých firem," řekl Zdeněk Liška.
Odborářský šéf Milan Štěch zase nesouhlasí, že by růst minimální mzdy donutil podnikatele propouštět. "Zaměstnavatel, který nemůže navýšit mzdu alespoň o tu minimální mzdu, tak by měl z toho pracovního trhu zmizet. Když není schopen zaplatit své zaměstnance před vstupem do měnové unie, tak tento zaměstnavatel není schopen fungovat jako dobrý zaměstnavatel."
Zdroj: ČRo