Odbory již mají jasnější představu o tom, jak by měly růst v příštím roce mzdy. A to v průměru o sedm procent. To budou požadovat podle šéfa Českomoravské odborové konfederace Milana Štěcha zástupci českých pracovníků při vyjednávání o mzdách. Štěch uvedl, že s očekávanou inflací pro rok 2005 by to znamenalo reálný růst mezd o tři až čtyři procenta.
Kdyby se splnilo přání odborů, tak by příští rok průměrná hrubá měsíční mzda zaměstnanců v tuzemských podnicích byla přes 21 tisíc korun. V letošním prvním pololetí si totiž průměrný český pracovník ve firmě vydělal 19 851 korun.
Obecný požadavek na sedmiprocentní růst platů však zcela určitě nebude vyslyšen ve všech tuzemských podnicích. Například v textilním průmyslu nebo podobných odvětvích. Potíže dohodnout se s odboráři o mzdách mohou nastat i v některých velkých českých podnicích.
"Vyjednávání o růstu mezd na příští rok ještě nezačalo. Bude to záležitost posledních třech měsíců roku. Finanční situace podniku a konkurenční stav na trhu přepravy ale nevytvářejí prostor pro velké zvyšování mezd," sdělil mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.
Jednání o mzdách zatím nezačalo ani u národního dopravce - Českých aerolinií (ČSA). "Kolektivní vyjednávání se očekává v říjnu. Je to vždy složitá záležitost, vedení ČSA se bude snažit o dosažení shody se zaměstnanci," sdělila mluvčí letecké společnosti Jitka Novotná. Jak aerolinky, tak České dráhy měly v minulosti problémy dojednat se svými zaměstnanci takové zvýšení mezd, které byly ochotny připustit. V obou případech také v minulosti hrozila v souvislosti s kolektivním vyjednáváním stávka. Tou loni hrozili piloti ČSA.
Jak rostly mzdy v Česku
nominální růst reálný růst*
2003 6,8 6,7
2002 7,2 5,3
2001 8,5 3,6
*růst platů po odečtení inflace
Zdroj: LN