FinExpert.e15.cz

Od vkladní knížky k terminovanému vkladu

Od vkladní knížky k terminovanému vkladu ušlo české bankovnictví dlouhou cestu. Jak probíhal přerod z ospalého úřadování v dynamické prostředí orientované na klienta?

Nedostatečná efektivita centrálně plánované ekonomiky vedla ve druhé polovině 80. let k pokusu o její reformy, které se neměly vyhnout ani bankovnictví. Roli centrální banky v té době vykonávala Státní banka československá, která však působila zároveň jako ústav obchodní, tedy shromažďovala depozita a poskytovala úvěry klientům. Vytvoření dvoustupňové bankovní soustavy však nabíralo značné zpoždění a dlouho připravovaná přestavba tuzemského finančnictví tak byla zpuštěna již v nových, porevolučních poměrech.

Zákonem o bankách a spořitelnách, který vstoupil v platnost 1. ledna 1990, byla založena centrální banka a ostatní části Státní banky byly převedeny na nově založené obchodní banky – Komerční banku a Všeobecnú úverovú banku. Vedle nich zde z předlistopadové doby působilo pět dalších bank, které se postupně adaptovaly na tržní prostředí. Především díky vysoké poptávce po bankovních službách český trh v devadesátých letech raketově rostl, takže v roce 1995 na našem trhu působilo 55 komerčních bank (v současné době jich je čtyřicítka).

Kromě značné dynamiky charakterizovaly tehdejší bankovní trh také špatné úvěry, poskytované neprůhlednému spletenci pochybného podnikání a politiky. Se zátěží úvěrů poskytnutých před rokem 1989 a celkovou nevyzrálosti aktérů na trhu bylo splasknutí bubliny levných peněz pro všechny jen otázkou času, vždyť podíl úvěrů po lhůtě splatnosti déle než 30 dní se v druhé polovině devadesátých let pohyboval kolem 30%, tedy trojnásobku dnešního objemu. To se ze zřejmých důvodů týkalo hlavně komerčních bank majoritně vlastněných státem.

V prosinci 1997 proto bylo rozhodnuto o privatizaci těchto bankovních domů, jejímž symbolem se stal pád IPB, největší krach v historii českého finančnictví. Arbitráž o miliardy byla ukončena teprve relativně nedávno smírem za opět velmi neprůhledných okolností. Trh s depozitními produkty také ovlivnily machinace s vklady střadatelů v kampeličkách, zejména krach 1. Družstevní záložny v roce 1999, která tehdy spravovala téměř 3,5 miliard korun 25 tisíc členů, kteří své vklady většinou zpátky nedostali.

V nultých letech se však podmínky na českém bankovním trhu začal normalizovat. Se zvyšující se životní úrovní rostl především objem depozit, který v posledních letech zaznamenává minimálně dvouciferný meziroční růst, mění se však i jejich struktura. Kolem roku 2000 ležely zhruba dvě třetiny depozit na terminovaných vkladech a jen třetina byla uložena v produktech „na shledanou“ s nízkým úročením. V následném období rychlého ekonomického růstu a nízkých úrokových sazeb však poptávka po dlouhodobějších produktech klesla, takže na terminovaných a lépe úročených účtech leží jen třetina depozit českých klientů.

Úrokové sazby se však budou ve střednědobém horizontu zvyšovat, stejně jako bude poptávka po depozitních produktech dále růst. V posledních měsících na český bankovní trh navíc vstoupilo hned několik hráčů, kteří se budou snažit nabídnout co nejzajímavější produkty. Je proto nejlepší doba, vzít svoji finanční budoucnost pevně do svých rukou a investovat.

Autorem je výkonný ředitel společnosti Sardis Petr Kursa, www.bankbook.cz

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená