FinExpert.e15.cz

Od příštího roku zemní plyn možná zdraží

Vláda chce zdanit zemní plyn ekologickou daní.

Tuto středu 23. května bude vláda hlasovat v reformním balíku o ekologických daních. Od ledna 2008 má u nás podle směrnic EU začít platit 1. etapa ekologické daňové reformy, která měla zdražit neekologické zdroje energií na úkor paliv k životnímu prostředí šetrnějších. Vláda ale na svém posledním jednání k překvapení všech nečekaně zrušila plánovanou výjimku pro zemní plyn pro domácnosti a navrhla zdanit toto nejrozšířenější ekologické palivo 4,2 procenty.

„Odmítnutí původního návrhu ministerstva financí a ministerstva životního prostředí podporujícího plyn pro domácnosti a kogeneraci, jde proti samotnému smyslu ekologické daňové reformy. Nikde v Evropě není ekologická spotřební daň uplatňována jako prostá spotřební daň, která by vedla jen ke zvýšení příjmů státního rozpočtu. Uplatňované ekologické daňové reformy naopak motivují k využívání těch druhů energií, které jsou ekologicky šetrné “, říká Josef Kastl, generální sekretář České plynárenské unie.
„Ekologická daňová reforma by měla ukázat jak ČR přistupuje k cílům nově přijaté evropské energetické politiky, tj. snížit do roku 2020 emise skleníkových plynů o minimálně 20% proti roku 1990 a závazku ve věci skleníkových plynů jednat ihned. Podpora zemního plynu jako paliva s nízkou produkcí CO2 a s vysokou efektivitou využití umožňuje i příslušná evropská směrnice. Přestože právě domácnosti patří k největším současným znečišťovatelům ovzduší v ČR a kogenerace je bezesporu nejefektivnější technologií využití primárních paliv, je v současném vládním návrhu podpora zemního plynu řešící zmiňované problémy, odmítnuta. Průměrná domácnost tak dle posledního návrhu vlády zaplatí od 1. 1. 2008 za topení plynem ročně zhruba o 1000 Kč více než nyní. Lze očekávat, že další domácnosti přejdou k vytápění neekologickými palivy. S poklesem venkovní teploty porostou emise skleníkových plynů oxidů dusíku a oxidu uhličitého o desítky procent. To by byl ovšem nelichotivý výsledek ekologické daňové reformy. Věříme, že při středečním hlasování vlády o ekologických daních dojde pojem ekologie svého naplnění,“ dodává Kastl.

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Nezbývá nám doufat
Vladik
22. 5. 2007, 14:00

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená