FinExpert.e15.cz

Od neděle jezdí České dráhy podle nového řádu

O půlnoci ze soboty na neděli se změnil jízdní řád Českých drah. Nový Jízdí řád 2010 přináší řadu různě rozsáhlých změn - dochází v průměru k 2% racionalizaci provozu, nedojde však ke zdražení obvyklých tarifů jako jsou obyčejné a zákaznické jízdné nebo jízdné do škol a zaměstnání. Mezi největší změny patří rozšíření provozu nových a modernizovaných vlakových souprav CityElefant a Regionova. Například v okolí Prahy zmizí z víkendového provozu staré pantografy a všechny dálkové vlaky a některé další regionální spoje pojedou v Praze na hlavní nádraží, změna se týká hlavně vlaků EuroCity, rychlíků Děčín – Praha a regionálních vlaků linek S8 a S 80 z Červan a Dobříše, tzv. Posázavský pacifik.

Novinky v tarifu Českých drah od 13. prosince 2009

Celý první měsíc platnosti nového jízdního řádu si budou moci zákazníci koupit In-kartu/Rail plus s aplikací In-zákazník, která stojí na 3 roky 990 korun, o 150 korun levněji. Akce potrvá od 13. prosince do 13. ledna příštího roku. Se stejnou slevou nabídnou České dráhy i roční síťovou jízdenku pro seniory nad 70 let: In-kartu s aplikací In-senior na první rok. In-karta s aplikací In-zákazník garantuje cestujícím výrazné slevy na jízdném. Její držitel má po tři roky nárok na slevu 50 % z ceny vnitrostátních místenek a 25 % z jízdného v 1. i 2. vozové třídě (obyčejné a zvláštní jízdné, zpáteční sleva, traťové jízdenky (vyjma žákovských) a síťové jízdenky ČD Net). Držitelé In-karty/Rail plus mají ještě nárok na 25% slevu v mezinárodní přepravě. 

Od 13. prosince rovněž dochází ke zrušení síťových jízdenek Klasik, které byly dosud vydávané v papírově podobě. Jejich dosavadní držitelé si mohou nově pořídit některý z typů elektronických jízdenek In-gold, které jsou výhodnější. Zároveň dochází k úpravě cen jízdenek In-gold, a to v řádu stokorun. Například cestující, kteří dosud využívali čtvrtletní jízdenku Klasik pro 2. třídu, zaplatí za jízdenku In-gold nově přibližně o 1 000 Kč méně a navíc budou moci využívat také 1. třídu a další výhody související s vlastnictvím In-karty/Rail plus.  

Ke změnám dochází také u nabídky ČD Net. Ruší se její varianta pro malé skupiny do 5 osob, které mohou i nadále využívat podle charakteru cesty jízdenky typu REGIONet, SONE+ nebo skupinovou slevu. U nabídky ČD Net budou nově zvýhodněni věrní zákazníci s In-kartou/Rail plus. Pro ně bude tato jízdenka za 450 Kč, ostatní cestující zaplatí 600 Kč. Pro častější cesty v jednom týdnu, např. krátkodobé dovolené, bude nově vydávána týdenní síťová jízdenka ČD Net v ceně 940 Kč pro držitele In-karty/Rail plus, nebo za 1 250 Kč pro ostatní zákazníky.

Beze změny nezůstala ani nabídka jízdenek eLiška. Nákup těchto jízdenek bude i nadále možný jen přes eShop ČD nebo ve vybraných prodejních automatech na jízdenky. Nově však bude omezena nabídka těchto jízdenek pouze na jeden kus na jednu In-kartu/Rail plus a jeden den. Pokud si cestující zakoupenou jízdenku eLiška nevyzvedne, nově mu nebude cena automaticky vrácena a jízdenka propadne. Dojde také k výrazné cenové i množstevní diferenciaci jízdenek na jednotlivých trasách. Cena se bude pohybovat např. od 60 Kč na relaci Olomouc – Zlín přes 80 Kč např. na relacích Jihlava – Brno nebo Olomouc – Brno, až po 430 Kč na trase Ostrava – Karlovy Vary. Cena eLišky na nejfrekventovanějších trasách Praha – Brno bude 170 Kč, eLiška Praha – Ostrava bude stát od 260 Kč.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená