FinExpert.e15.cz

Od července se zvýší minimální mzda


petr  |  31. 05. 2006 12:16

Proč nemají minimální mzdu v Německu, Rakousku, Itálii, Švédsku, Dánsku, Finsku ani na Kypru? Pokusím se to vysvětlit. Pokud některý pracovník nevytvoří svou prací hodnotu odpovídající alespoň minimální mzdě, neboli pokud si sám na sebe nevydělá, jsou při existenci povinné minimální mzdy tři možnosti: Za prvé - je propuštěn. Za druhé - ze společných mzdových prostředků na něho doplácejí ostatní zaměstnanci, kteří si pak vydělají méně. To vede k nivelizaci mezd a ke ztrátě motivace kvalifikovaných zaměstnanců. Za třetí - zaměstnanec je plně nebo částečně zaměstnán načerno. Nejčastěji je v praxi uplatňována první možnost a pracovník se ocitá na úřadu práce. Takže nejen že dostává nižší dávky, než by si vydělal v zaměstnání, ale na ty dávky mu musíme přispívat všichni. Pro jednotlivce i pro společnost je tedy minimální mzda zátěží. http://cssd.unas.cz/

 | 
SocPredator  |  31. 05. 2006 12:33

Máte pravdu, ale nejčastěji se podle mě zaměstnává načerno (bod 3 ... to je zdaleka nejvýhodnější, protože člověk si může dojít i pro socanskou almužnu.

Socani jsou v tomhle naprosto nepoučitelní, Škromach se svým MPSV je jasná žába na prameni, armáda úředníků, která stojí miliardy a nemají pro tento stát pražádný přínos. To se pak republika zadlužuje raz dva.

Doufám, že ODS tohle změní!

 | 
Johnyz  |  31. 05. 2006 13:18

jako co me nejvice stve, tak ze kdyz jsem byl jednou na socialce, sel jsem kolem pokladny a priritil se tam nejaky cigoš a že chce peníze, že spěchá a že musí zase rychle na stavbu. Viděli to úředníci, v největší pravděpodobností makal někde na černo a oni proti tomu nic neudělaj, jen blbě sedí a počítají sociální dávku ze státní pokladny.

 | 
Tomas  |  31. 05. 2006 17:54

Pozor, i nezaměstnaní mohou spěchat do práce. Pokud je to přivýdělek do výše poloviny minimální mzdy.

 | Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená