FinExpert.e15.cz

Ochraňte své investice

Bohužel i v dnešní době existují na trhu osoby či subjekty, které se snaží využít neznalosti a nezkušenosti občanů v oblasti investování.
Ochraňte své investice

Naštěstí jsou již pryč případy tunelování fondů z kupónové privatizace, které přinesly trpké zkušenosti a podlomily důvěru mnoha investorů v kapitálový trh a ve finanční služby vůbec, ale i dnes je přece jen potřeba dávat si při investování pozor. 

Nejčastějším případem je vykupování akcií podniků či fondů za ceny nižší, než jakých je dosahováno na veřejných trzích nebo jaké je možné realizovat při otevření fondu. Proto pozor na letáky ve schránkách a podomní vylupovače akcií! Buďte opatrní, ať se nestanete obětí různých podvodníků, kteří se snaží vydělat na vaší důvěřivosti nebo nezkušenosti. 

Podomní „vykupovači“ 

Může se stát, že u vás doma zazvoní vykupovači akcií, kteří se vydávají za zástupce společnosti nebo fondu, jejichž akcie vlastníte. Mohou vám tvrdit, že je společnost pověřila odkoupením těchto akcií nebo podílových listů. Vymýšlí si přitom různé důvody pro to, abyste jim cenné papíry prodali, například, že společnost vstupuje do likvidace, má hospodářské problémy apod. Často také používají falšované kurzovní lístky, na kterých jsou kurzy cenných papírů třeba i o polovinu nižší, než je tomu ve skutečnosti. K prodeji akcií vás také mohou lákat prostřednictvím dopisů, různých letáčků a pozvánek na posezení. 

Na takovéto osoby si dávejte velký pozor. Skutečně to nemusí být a obvykle také nejsou zaměstnanci licencovaného obchodníka s cennými papíry, ale podvodníci, kteří vám za vaše cenné papíry nabízejí mnohem nižší cenu, než jakou skutečně mají, a vydělávají tak na vás velké peníze. 

Buďte ve střehu 

Osloví–li vás nějaká osoba nebo společnost, která se vám snaží nabídnout možnost uložení, správy či investování peněžních prostředků, počínejte si velmi obezřetně. Nezasílejte nikomu své peníze a nesdělujte své osobní údaje (zejména čísla bankovních účtů) dříve, než si prověříte všechny potřebné údaje o osobě nabízející finanční službu či produkt. 

Ověřte si zejména to, zda má nabízející osoba nebo firma příslušné povolení. Seznamy takovýchto osob a firem vede Česká národní banka. Pokud zjistíte, že není uvedena v žádném ze seznamů oprávněných osob, doporučujeme na téma "uložení, investování či obchodování peněžních prostředků" s touto osobou nejednat! Při telefonickém kontaktu si zjistěte co nejvíce údajů o osobě, která vás oslovila. Osoba, která pracuje pro seriozní licencovanou firmu, se nebude zdráhat udat své plné jméno, telefonický kontakt na pevnou linku, faxové číslo a e-mail, plný název a adresu firmy. 

Existenci takové firmy potom můžete snadno ověřit z telefonního seznamu a obchodního rejstříku, který je publikován na internetu. Zásady dodržujte také při investování prostřednictvím Internetu. Mějte na paměti, že Internet není regulován. Ptejte se vždy na podrobnosti a rizika a nenechte se nalákat zdánlivě seriózně vypadající společností. 

Jak se podvodníkům bránit?

Tyto osoby svým jednáním porušují zákon a mohou se dopouštět hned několika trestných činů najednou. Proto je nutné, abyste byli vůči nim velmi obezřetní. Jestliže zazvoní přímo u vás doma, vůbec je nevpouštějte dovnitř a nejednejte s nimi. Neukazujte jim svůj výpis z účtu ze Střediska cenných papírů ani neposkytujte žádné osobní údaje. A rozhodně jim nikdy nic nepodepisujte.  

Nenechte se nalákat různými reklamními letáky a pozvánkami na posezení spojená s výkupem akcií. Dobře uděláte, když upozorníte také své blízké a známé. Ověřujte si, jakou hodnotu mají vaše cenné papíry. Snadno to denně zjistíte na různých zpravodajských nebo finančních serverech. 

Stížnost k ČNB 

V dopise uveďte některou nebo lépe většinu z níže uvedených informací:

  • jméno a adresu společnosti, která vás oslovila;
  • jméno osoby, která vás oslovila;
  • datum, kdy jste byli osloveni;
  • k předání jaké peněžní částky jste byli vyzváni, případně jakou částku jste již předali;
  • kdy a kam jste peníze zaslali, či měli zaslat (číslo účtu, název banky apod.);
  • zda-li osoba, která vás oslovila, odkazovala na jinou osobu a jakou;
  • jaké dokumenty (propagační materiály či návrhy smluv) jste obdrželi. 

Ochrana investora

K ochraně investora přispívá svou činností především Česká národní banka, která k 31. březnu 2006 převzala veškerou agendu po již bývalé Komisi pro cenné papíry. Jestliže Česká národní banka jako regulátor kapitálového trhu zjistí, že někdo z jeho subjektů zákon porušil, zasadí se o to, aby dotyčný svůj přestupek napravil, popřípadě ho může potrestat peněžitou pokutou. 

Státní dozor vykonává centrální banka především nad investičními společnostmi, investičními fondy, podílovými fondy, obchodníky s cennými papíry, také nad makléři a zaregistrovanými spotřebiteli. Pod kontrolou jsou i burza, RM-Systém, Středisko cenných papírů, penzijní fondy a také společnosti, jejichž akcie nebo dluhopisy si můžete koupit na burze nebo v RM-Systému. 

Jak vám může ČNB pomoci?

Je to především v těch případech, kdy nejste spokojeni se službami, které vám společnosti dozorované ČNB poskytly. Máte-li podezření, že se nechovají podle zákonů, popřípadě vás přímo nějak poškodily, je nejlepší obrátit se přímo na ČNB a požádat o prošetření nebo napravení situace. Vždy je však nutno mít na paměti, že investice není pojištěna a nikdo vám nemůže zaručit, že se vám investované peníze vrátí nebo zhodnotí, a to ani Česká národní banka. 

Garanční fond obchodníků s cennými papíry

Garanční fond obchodníků s cennými papíry byl vytvořen na počátku roku 2001 na základě novely Zákona o cenných papírech. V rámci své působnosti poskytuje Fond zejména náhradu za nevydaný zákaznický majetek, shromažďuje zákonem vymezené zdroje majetku Fondu, splácí návratné finanční výpomoci a úvěry, investuje peněžní prostředky Fondu a také plní zákonem stanovené informační povinnosti. 

 

Zdroj: Česká národní banka

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená