FinExpert.e15.cz

Očekávají se mimořádně měnové kroky ze strany ČNB, což by snížilo růst koruny

Praha, 16. dubna 2013

Spuštění bezprecedentního objemu programu kvantitativního uvolňování v Japonsku, jehož cílem je zdvojnásobení měnové báze během příštích dvou let, mělo zajímavý dopad na evropské dluhopisové trhy.

Vzhledem k masivním nákupům cenných papírů ze strany Fedu a Bank of Japan se privátní investoři zaměřili na investiční příležitosti v Evropě. To následně vedlo k poklesu výnosů státních dluhopisů, v některých evropských případech dokonce na nejnižší úrovně od roku 2010. Tento pokles pomohl ke zlepšení sentimentu investorů v regionu a zároveň podpořil růst eura vůči dolaru na měsíční maximum, 2-týdenní maximum k britské libře a 3-leté maximum ve vztahu k japonskému jenu.

Snížená míra averze vůči riziku kompenzovala slabší začátek týdne, když portugalský ústavní soud zamítl vládní plán úsporných opatření. Představitelé tzv. trojky doporučili prodloužení splatnosti finanční pomoci Irsku a Portugalsku o dalších 7 let, což rovněž vyznělo ve prospěch jednotné měny. Na mezinárodní politické scéně i nadále panuje zvýšené napětí.

Obavy, že Severní Korea plánuje odpálení testovací rakety pomohly zabránit výraznějšímu oslabení bezpečných měn, amerického dolaru a švýcarského franku. Z pohledu makroekonomických ukazatelů se do jisté míry stabilizoval výhled globální ekonomiky, když čínské makroúdaje ukázaly na pokles inflace a bilance zahraničního obchodu reflektovala silnou spotřebitelskou poptávku při růstu dovozu. Vláda se snaží podpořit poptávku spotřebitelů ve snaze udržet ekonomiku v rostoucím trendu.

Data z eurozóny i nadále indikovala oslabující hospodářství. Ve stejné době byl na pracovní návštěvě eurozóny americký ministr financí Jack Lew. Ten se evropské politiky snažil přesvědčit o výhodách prorůstových opatření a reforem namísto vládních úsporných programů. Jinak se investoři zaměřili na řadu komentářů týkajících se možného ukončení programu kvantitativního uvolňování, což dolar částečně podpořilo. S ohledem na horší než očekávaný údaj o počtu nových pracovních míst za březen mohly být poslední komentáře považovány za zastaralé, a proto byl jejich dopad nižší. V závěru týdne se očekávalo zasedání centrálních bankéřů a ministrů financí EU v irském Dublinu.

Koruna mohla během týdne dosáhnout mnohem silnějších úrovní, kdyby ji nesrazily nejnovější údaje z domácí ekonomické scény a také komentáře ze strany ČNB. Poté, co Japonsko spustilo svůj masivní program kvantitativního uvolňování ve snaze odvrátit deflaci, byli privátní investoři přinuceni hledat jiné alternativy. To vedlo ke zvýšené poptávce po vládních dluhopisech a zároveň měnách středoevropského regionu. V případě české koruny byl však růstový potenciál omezen.

Průmyslová výroba sice ukázala na nejrychlejší měsíční růst od roku 2011, ale ihned byla kompenzována prudkým propadem nových objednávek. Míra inflace stagnovala na meziroční úrovni 1,7%. Impulz k prodeji koruny však hlavně přišel ze strany ČNB, když viceguvernér centrální banky Mojmír Hampl uvedl, že proinflační rizika jsou v české ekonomice nepatrná. To v řadách investorů zvýšilo obavy z případné intervence proti české měně, čímž koruna začala akumulovat své ztráty.

Hlavní události tohoto týdne

Na začátku nového týdne bude zveřejněna průmyslová inflace, která by i nadále měla indikovat minimální růst inflačních tlaků, což stále zvyšuje pravděpodobnost mimořádných měnových kroků ze strany ČNB. Takový scénář s největší pravděpodobností sníží růstový potenciál koruny. K dispozici bude také bilance běžného účtu, ale kromě ekonomických ukazatelů to budou zejména externí vlivy, které budou určovat další směr koruny. Pokud by privátní investoři v Japonsku a USA pokračovali ve svých nákupech v rámci střední Evropy, poté by jejich zvýšený zájem mohl kompenzovat slabší makrodata.

David Klatovský, analytik Western Union Business Solutions Česká Republika

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená