FinExpert.e15.cz

Oblibě hypoték nebrání ani vyšší sazby

Ani vyšší úrokové sazby nijak nesnižují zájem o nové hypoteční úvěry. Po menší dubnové přestávce se počet i objem nových hypoték znovu výrazně zvýšil.
V červenci až říjnu loňského roku hodnota FINCENTRUM HYPOINDEXU setrvávala pod hranicí 3,70 %. Nyní je o 0,44 procentního bodu vyšší než v červenci, kdy dosáhla svého historického minima, a přesto se poskytuje nových hypoték mnohem více než tehdy. Pokud jde o počet úvěrů, bylo v květnu dosaženo druhého historicky nejúspěšnějšího výsledku. Více hypoték se prodalo pouze v listopadu loňského roku.

Vývoj FINCENTRUM HYPOINDEXU, který zachycuje vývoj průměrných úrokových sazeb nově poskytovaných hypotečních úvěrů v čase, znázorňuje následující graf.


Klepněte pro větší obrázek

*vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry

Obliba krátkých fixací roste

Snaha bank motivovat klienty prostřednictvím nízkých úrokových sazeb se zdá být úspěšná. Podíl hypotečních úvěrů s úrokovou sazbou zafixovanou na jeden rok se výrazně zvyšuje. Zatímco například ještě loni v prosinci bylo z celkového počtu poskytnutých hypoték pouze 22 % sjednáno s roční fixací, v posledních dvou měsících tvořily tyto úvěry již celou třetinu. Naopak podíl tradiční pětileté fixace se o něco snížil.

Zda a jak dlouho bude tento trend pokračovat, bude záviset především na očekávaném vývoji úrokových sazeb. Pokud zesílí hrozba jejich zvýšení, budou se zájemci o hypotéku jistit volbou delší doby fixace. Záleží také na tom, jak moc se budou banky snažit získat nové klienty pomocí velmi nízkých krátkodobých sazeb. Zda bude sazba natolik lákává, že bude stát za to vzít na sebe nějaké to riziko.

Délka fixace úrokové sazby ovlivňuje výši hypotečního úvěru. Jak je vidět z níže uvedené tabulky, nižší úrokové sazby spojené s krátkou dobou fixace motivují k čerpání vyššího úvěru. Zde konkrétně rozdíl mezi průměrnou výší hypotéky s roční a s pětiletou fixací činí téměř 400 tisíc korun. Naopak pokud jde o účel použití úvěru, zde fixace úrokové sazby nemá vliv.

Roste také průměrná výše hypoték

Výše částky, kterou si klienti od bank půjčují, se v čase postupně zvyšuje. V následujícím grafu je vidět vývoj průměrné výše nového hypotečního úvěru od ledna roku 2003. Jde o zprůměrované údaje o všech poskytnutých úvěrech bez ohledu na délku doby fixace. To zde není na závadu, jelikož jde především o zachycení časového vývoje. A ten je zcela zřejmý. V lednu 2003 se průměrná výše sjednávané hypotéky pohybovala kolem 1,1 milionu korun, což bylo o celých 350 tisíc korun méně v současnosti. Přesně před rokem poprvé překročila hranici 1,4 mil. korun a od té doby pod ni již neklesla.

Klepněte pro větší obrázek

Výsledky dosažené v květnu shrnuje následující tabulka:


Souhrn za květen 2006 (údaje platí pro fyzické osoby):
Doba fixace úrokové sazby všechny fixace 1 rok 5 let
FINCENTRUM HYPOINDEX 4,06% 3,60% 4,47%
Změna oproti minulému měsíci + 4 b.p. +3 b.p. + 2 b.p.
Průměrná výše hypotéky (Kč) 1 446 000 1 655 000 1 257 000
Měsíční splátka 1 mil. hypotéky na 20 let (Kč) 6 089 5 849 6 309
Měsíční splátka 1 mil. hypotéky na 15 let (Kč) 7 425 7 196 7 633
Účelovost úvěrů    
Podíl úvěrů na koupi na počtu celkových úvěrů 0,66 0,66 0,65
Podíl úvěrů na výstavbu na počtu celkových úvěrů 0,26 0,26 0,27
Podíl ostatních úvěrů na počtu celkových úvěrů 0,07 0,08 0,09

Metodika FINCENTRUM HYPOINDEXu

FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, Hypoteční banka, ČSOB, eBanka, GE Money Bank, HVB Bank, Komerční banka, Raiffeisenbank, Volksbank CZ, Wüstenrot hypoteční banka a Živnostenská banka.
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená