FinExpert.e15.cz

Obliba zkrácených pracovních úvazků roste

Zaměstnanec pracující na zkrácený pracovní úvazek má vyšší produktivitu práce. Pracuje s chutí, vyšší soustředěností a přesností.
Obliba zkrácených pracovních úvazků roste

Trend současnosti – práce z domova

Skloubit mateřské povinnosti a kariéru je pro většinu Evropanek a Evropanů v dnešní hektické době velmi náročné. Přesto se to některým daří. Nejčastějším východiskem je buď samostatné podnikání nebo práce na zkrácený úvazek. Pracovní podmínky maminek a tatínků se liší stát od státu. Nejlépe se dá kariéra s mateřskými povinnostmi skloubit v Nizozemí, kde není problém sehnat práci na zkrácený pracovní úvazek, využívá ho okolo 55 % zaměstnaných žen s alespoň jedním dítětem mladším 12 let. Následují Britky (36 %), Němky (35 %) a Rakušanky (32 %). V těchto zemích mnoho firem umožňuje svým zaměstnancům práci z domova – díky moderním IT technologiím je zaměstnavatel se svým zaměstnancem neustále v kontaktu a výkonnost u práce z domova je vůbec nejvyšší.

Nejvíce lidí na zkrácený úvazek pracuje v Nizozemí

Zejména ženy rády využívají zkrácené pracovní úvazky. Mladé maminky jsou velmi rády, když mohou chodit do práce okolo 20 hodin týdně. Neztrácí tak totiž těžce nabyté pracovní zkušenosti a jsou neustále v oboru. Současně se pořád mohou naplno věnovat dětem. Dle zákoníků práce jednotlivých členských zemí nesmí práce na zkrácený pracovní úvazek ovlivňovat možnost pracovní kariéry. Zkrácené pracovní úvazky jsou v posledních letech díky jednoduché administrativě oblíbené i u zaměstnavatelů. Nejvíce lidí na zkrácený úvazek pracuje v Nizozemí (35 % všech občanů v zemi), následuje Austrálie (27,1 %), Švýcarsko (25,5 %) a Japonsko (24,5 %). Naopak nejméně využívají práci na zkrácený úvazek Slováci, Maďaři a Češi. Tento druh zaměstnaneckého poměru nemá v těchto zemích tradici. V Česku však rychle roste počet lidí, kteří si věří, že v případě ztráty zaměstnání si rychle najdou nové a jsou spokojeni s nabídkou na trhu práce. Ještě před pěti lety byl spokojený pouze každý sedmý, nyní je to téměř každý čtvrtý, což je více než např. v Portugalsku či v ostatních východoevropských zemích.

Stres z práce? Běžná věc

Práce byla vždy součástí našeho života, ale mnoho Evropanů už neumí ani odpočívat, vždyť více jak polovina občanů Evropské unie si myslí, že věnuje více energie své práci než svému volnému času a rodině. Být spokojený v práci je jednou z velkých životních výher, ale podaří se to málokomu. Polovina Evropanů považuje svoji práci za stresující, u zkrácených pracovních úvazků je to však pouze pětina. Více než pětina Evropanů se vrací domů naprosto unavených, neschopných žádné další namáhavé činnosti.

Více dětí = nižší zaměstnanost

Situace maminek není na trhu práce jednoduchá, s vyšším počtem dětí je ještě komplikovanější. Zkrácené pracovní úvazky jsou mnohdy jediným řešením, ale v mnoha zemích takové práce nejsou… V Evropské unii je celková zaměstnanost žen ve věku 20 až 49 let s jedním dítětem mladším 12 let 65 %, zatímco u žen s dvěmi dětmi již pouze 58 % a u žen se třemi a více dětmi dokonce 41 %. U mužů nehraje počet dětí žádnou větší roli a pohybuje se vždy okolo 90 %. Nejvyšší rozdíly mezi zaměstnaností žen s jedním nebo třemi a více dětmi jsou v v Maďarsku (59 % oproti 13 %), Slovensku (68 % oproti 27 %) a Česku (61 % oproti 22 %). V těchto třech zemích je současně zaměstnanost žen s třemi a více dětmi úplně nejnižší. Členské země Evropské unie mají velmi dobře rozvinuté sociální systémy a ve všech zemích náleží maminkám při mateřství peněžitá pomoc (nárok má ve všech zemích i manžel, ale této možnosti není příliš využíváno). Nejdéle je peněžitá pomoc v mateřství poskytována ve Švédsku, kde je poskytována 480 dní. V ostatních členských zemích Evropské unie se pohybuje nejčastěji od 14 týdnů do 28 týdnů. Výše peněžitého příspěvku v mateřství je nejnižší v Řecku – 50 % z průměrné mzdy za uplynulé čtvrtletí.

Počet lidí pracujících na zkrácený pracovní úvazek (v % z celkového počtu pracujících)

Země

Počet lidí v %
Nizozemí35,5
Austrálie27,1
Švýcarsko25,5
Japonsko24,5
Velká Británie23,4
Německo21,9
Nový Zéland21,3
Norsko21,1
Irsko19,9
Belgie19,3
Kanada18,1
Dánsko18,1
Rakousko17,3
Island16,0
Mexiko15,1
Itálie14,9
Švédsko13,4
Francie13,3
Lucembursko12,7
Finsko11,4
Španělsko11,1
Polsko10,8
Portugalsko9,3
Korea8,8
Turecko7,9
Řecko7,5
Česko 3,3
Maďarsko2,7
Slovensko2,5
OECD FACTBOOK 2008 – ISBN 978-92-64-04054-0 – © OECD 2008

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená