FinExpert.e15.cz

Obecní rozhlas do kapsy

Společnost Qbizm technologies uvedla na trh službu SMS InfoKanál pro komunikaci obcí s občany pomocí SMS. Na otázky odpovídá Petr Ulrich ze společnosti Qbizm.

1. Kolik měst a obcí projevilo o službu zájem?
Města a obce začala o službu projevovat vážný zájem až po uzavření bezplatné SMS brány T-Mobilu, tj. počínaje březnem 2003. Nechci uvádět celková čísla, ale pro přiblížení mohu říci, že jsme na základě cílených marketingových aktivit jen od března podepsali smlouvu s 11 městy a dalších asi 40 se nachází v rozhodovací fázi. Většinou se jedná o města, která již s SMS zprávami měla nějakou zkušenost z dob bezplatných SMS bran.

2. Kolik z nich využívá/hodlá využít i nadstavby typu "CRM" (ankety mezi občany)?
Důvody měst k zavedení služby SMS InfoKanál se různí. U našich stávajících klientů převyšovala zejména potřeba krizové komunikace (např. Ústí nad Labem, Hrádek nad Nisou apod.), jinde to byla zase alternativa k absentujícímu městskému rozhlasu (např. Ledenice, Jevíčko apod.). V obojím případě se jedná o funkcionalitu, která je prioritou pro chod města. Náš systém je modulární, města si tedy mohou vybrat tu funkcionalitu, o kterou mají prioritní zájem a další modul nechat na pozdější zvážení. O možnost pořádání anket je velký zájem zejména mezi městy, která službu teprve zvažují. Po úvodních jednáních s představiteli měst mohu říci, že představy některých z nich o využití anket jsou již velmi sofistikované.

3. Kolik je v jednotlivých obcích zaregistrovaných uživatelů (% z celkového počtu obyvatel)?
To se opět velmi různí. Tam, kde se SMS zpráv používalo ke komunikaci s občanem již dříve, je počet registrovaných občanů přirozeně větší. Např. v Ledenici je to 15 % všech obyvatel obce, což může v přepočtu na rodiny znamenat řádově vyšší procentní podíl. Na druhou stranu v Žamberku, kde s SMS komunikací teprve začínají, se jedná pouze o pár desítek registrovaných občanů v prvním měsíci provozu. Zde ostře kontrastuje např. Ústí nad Labem, které díky poměrně dobře zvládnuté komunikační kampani směrem k občanům jen v prvních třech dnech od uvedení služby registrovalo 238 zájemců o krizové informace z řad občanů. Zkušenosti jednotlivých měst sledujeme a průběžně vyhodnocujeme. Obecně lze říci, že náběh registrací probíhá pozvolna a je tedy občanům třeba dát čas a prostor na strávení této nové možnosti komunikace se svým úřadem. Nejdůležitějším prvkem je, aby úřad byl schopen občany o službě srozumitelně informovat a ve své aktivitě nepolevil. Odměnou mu je přímý a obousměrný komunikační kanál s občanem-voličem.

4. Máte v oblasti SMS informačních kanálů ve státní správě a samosprávě konkurenci?
Konkurence v oblasti zasílání SMS zpráv zde zcela jistě je, a to s různou úrovní služeb. Naší výhodou je úzké zaměření pouze na segment státní správy a samosprávy, kam dodáváme řešení šité na míru potřeb jednotlivých měst a obcí. V této souvislosti mohu zmínit např. T-Mobile, který byl u některých měst dříve než my. V zásadě se však pro nás nejedná o konkurenta v pravém slova smyslu, protože tato aktivita pro něj, na rozdíl od nás, znamená pouze okrajovou činnost. Navíc naše působení vede ke stejnému cíli, ze kterého profitují i samotní operátoři - tedy zasílání placených SMS zpráv - a je zde proto spíše prostor pro spolupráci.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená