FinExpert.e15.cz

Obchody kromě korun přijímají i eura

 

Ačkoli se euro stane národním platidlem až za několik let, řada tuzemských obchodů, restaurací či hotelů přijímá evropskou měnu již dnes. Zákon to umožňuje.

Platby v cizích měnách nabízejí spíš velké řetězce než menší obchodníci. Ahold umožňuje platit eurem v 18 převážně pohraničních prodejnách. Jedná se o čtyři v obchodech Albert a 14 Hypernov. Mluvčí firmy Lucia Cavina sdělila, že eurem mají zájem platit jak zahraniční, tak domácí zákazníci.

Hypermarkety Carrefour přijímají nejen eura, ale také slovenské koruny a britské libry. Podle mluvčí Jany Havlíčkové nelze říct, že by se zájem o platby v cizích měnách zvyšoval. „Nejčastěji evidujeme platby ve slovenských korunách, ale je to spíše sezónní záležitost,“ řekla Havlíčková.

Obchody, které přijímají cizí měny, zpravidla vracejí nazpátek v korunách, protože nemají dostatek drobných v devizách. „Kromě korun přijímáme také euro, ale vracíme jen v korunách,“ řekl Petr Vyhnálek, ředitel firmy Globus, která provozuje stejnojmenné hypermarkety.

Nejen v obchodech lze platit cizí měnou. „V našich restauracích je možné platit eurem a dolary, ale pouze v bankovkách. Mince nepřijímáme,“ řekl Svatopluk Švaříček z řetězce rychlého občerstvení McDonald`s. V hotelích Hilton přijímají k hotovostním platbám všechny volně směnitelné měny. Podle mluvčí Terezy Urbánkové však tyto úhrady tvoří jen mizivý podíl tržeb.

Zatímco například v Krkonoších je jídelní lístek v korunách a eurech běžnou záležitostí, v Praze, kam tradičně přijíždí nejvíce zahraničních turistů, jsou ale takové případy spíše ojedinělé.

„Většina obchodníků a restauratérů se do přijímání eura nebo jiných měn zatím nehrne. Spíše jde o snahu vyjít vstříc poptávce, protože s devizovými platbami je spojeno určité kursové riziko. Například ceny jídel v restauracích v eurech v pohraničních oblastech jsou proto většinou nevýhodnější, než když si host tuto měnu vymění ve směnárně a pak platí v korunách. Cizinci to dobře vědí,“ míní Jozef Kovalovský, analytik ČSOB.

 

Zdroj: HN
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená