FinExpert.e15.cz

Oba partneři musí v EU pracovat

Může domácnost žít z jednoho platu? Jsou maminky v Evropské unii s dětmi co nejdéle doma nebo jsou nuceny jít co nejdříve do práce? Není dnešní společnost příliš orientovaná na výkon a neztrácí se tím cit, harmonie a porozumění? Nepracujeme mnohem více a tvrději, než naši předkové a nejsme v práci pod přílišným stresem?
Oba partneři musí v EU pracovat

V Evropské unii je naprostou samozřejmostí a normou, že do práce chodí oba manželé, jestli chtějí zabezpečit sobě a svým dětem solidní životní standard. U párů bez dětí chodí oba partneři do práce v nejmenší míře ve Španělsku (42 %) a nejvíce naopak ve Velké Británii (79 %). U párů s dětmi chodí nejméně do práce opět ve Španělsku (44 %) a nejvíce v sousedním Portugalsku (74 %). Ve všech členských zemích Evropské unii pracujících párů přibývá, jen málokdy si mohou dovolit luxus, aby jeden z nich zůstal doma s dětmi. Možné to je jenom u vysokých příjmových skupin obyvatelstva. Není nezajímavé, že u párů s dětmi chodí do práce ve větší míře oba výdělečně činní, neboť jsou nuceni se o své děti finančně postarat. Navíc mnoho mladých párů je zadluženo, neboť splácí hypotéku na bydlení, což není v Evropské unii malá položka. Jakmile je tato hypotéka splacena přichází na scénu splácení penzijního připojištění.

Větší vzdělanost = více práce

Čím vyšší je vzdělání u žen, tím je pravděpodobnost, že budou oba partneři pracovat, vyšší. V tomto případě nehraje příliš velkou váhu, zda mají dítě či nikoli. Samozřejmě jsou i značné rozdíly mezi jednotlivými členskými zeměmi. V roce 2001 byl podíl obou pracujících v domácnosti v Řecku, Španělsku a Itálii mezi 40-50 %, zatímco ve Francii, Nizozemí, Rakousku, Portugalsku a Velké Británii to byly zhruba dvě třetiny všech domácností. Ve všech členských zemích došlo od roku 1992 do roku 2001 ke zvýšení, největší v Nizozemí (20 %). Vliv dětí na zaměstnanost jejich rodičů je značný. V pěti zemích je podíl obou pracujících rodičů vyšší, než u bezdětných domácností. Největší rozdíl je potom v Belgii (11 %) a Portugalsku (9 %). V šesti členských státech Evropské unie je podíl obou pracujících u bezdětných párů vyšší než u párů s dětmi. Největší rozdíl je v Irsku (10 %), Německu (10 %) a Velké Británii (9 %). V Itálii je poměr naprosto stejný.

Zaměstnanost párů s dětmi a bez dětí v Evropské unii

Klepněte pro větší obrázek

Pozn.: Nepravidelná práce je práce na různé dohody o provedení práce či činnosti, práce na zkrácený úvazek, sezónní práce aj. Údaje pro Finsko, Švédsko a Dánsko nejsou k dispozici.
Zdroj: Eurostat, Bevolkerung und soziale Bedingungen, Nr. 9/2002

Další článek


 

Související články


celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

A co my?
Jiří Hrabovský
9. 5. 2004, 19:41

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená