FinExpert.e15.cz

Oba hlavní indexy posilují

Minulý týden americké akciové trhy pokračovaly v býčím tažení.

Oba hlavní indexy prolomily důležité hranice: převážně technologický index Nasdaq Composite v úterý zdolal 1 600 bodů a tradiční Dow Jones index ve středu úspěšně atakoval 9 000 bodů. Od začátku roku tak hlavní indexy posílily o 23,2 %, resp. 8,4 %. Tentokrát investoři oceňovali lepší zprávy z makroekonomiky, které přicházely v první polovině týdne.

Ale všechno nebylo jenom růžové. Čtyři procenta ztratily akcie počítačového obra IBM v reakci na informace o vyšetřování účetnictví ze strany americké SEC. Konkrétně se jedná o účtování tržeb v letech 2000 a 2001. K dalším negativním zprávám patřilo snížené doporučení na provozovatele internetového obchoďáku Amazon. Broker Legg Mason nyní radí klientům akcie prodávat na místo předcházejícího doporučení držet. Akcie Amazonu v den snížení investiční atraktivity mírně klesly, nicméně za letošek ušly již pěkný kus cesty na sever  (+ 86 %) a odpočinek není od věci.

Rušno bylo také kolem akcií Palmu a Handspringu. Společnost Palm totiž koupí konkurenční Handspring. Hodnota transakce dosáhne 169 mil. USD a proběhne v akciích. Informaci pozitivně zapůsobila na akcie kupované firmy, tj. Handspringu, což není nic neobvyklého.  Avšak trochu netradičně se růst akcií týkal i kupující společnosti, když akcie Palmu posílily o téměř 19 %.

Rádio nahoru, Telecom kupuje Eurotel

Pondělí + 7,4 %, úterý + 7,7 %. Takový byl začátek minulého týdne u Českých radiokomunikací. Konečně se tak tento titul probudil z dlouhého spánku a udělal investorům radost. Růst byl natolik neobvyklý, že se o obchodování s „rádiem“ začala zabývat i česká Komise pro cenné papíry. Růst totiž nebyl doprovázen žádnou novou informací. Teprve až ve čtvrtek se objevilo sdělení o možném dobrovolném odkupu akcií ze strany majitele Českých radiokomunikací, Bivideonu.

O zájem investorů se postaral i druhý telekomunikační titul, Český Telecom. Hádanka za kolik bude koupen podíl v Eurotelu, byla rozluštěna. Za zbývajících 49 % v Eurotelu by měl Český Telecom zaplatit 27,9 mld. Kč. Představenstvo také schválilo návrh na výplatu dividendy, která má činit cca 57,50 Kč na akcii. Rozhodným dnem má být 27. červen. Současně byla odsouhlasena nová dividendová politika pro fiskální roky 2003 a 2004: výplata 50 až 70 % konsolidovaného čistého zisku dle IAS. O návrzích bude rozhodovat valná hromada naplánovaná na 13. června.

 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená