FinExpert.e15.cz

O štěstí vědecky

Slovo štěstí může znamenat dvě věci: buď nahodilou událost nebo stav mysli.
O štěstí vědecky

Slovo štěstí může znamenat dvě věci: buď nahodilou, nezaslouženou událost (mít štěstí, v angličtině luck) nebo stav mysli – být šťastný (anglicky happiness).

Podle výzkumu EU z roku 2009 odpovědělo 86 % dotázaných, že jsou buď úplně, nebo docela šťastni. Je to celkem vysoké číslo. Na druhé straně je tu však například fakt, že množství předepsaných antidepresiv ve všech civilizovaných zemích v posledních letech výrazně stoupá. Což by mohlo svědčit o tom, že přibývá těch, kteří se dlouhodobě šťastnými necítí. Je přirozeným pudem člověka směřovat ke štěstí a spokojenosti.

Co nás činí šťastnými

Šťastní anebo alespoň spokojení lidé v tom mají jasno. Vědí, které věci je činí šťastnými a když se jich zeptáte, většinou je okamžitě vyjmenují. Na prvním místě bývá nejčastěji zdraví a přítomnost blízkých osob, dobré vztahy s nimi. Dále pak absence vážných existenčních starostí.

Šťastným je možné být i v malém bytě nebo v podnájmu. Šťastné lidi můžeme dokonce najít třeba i v azylovém domě. Základem jejich spokojenosti bývá obvykle fakt, že je jim lépe než dřív a jistota, že je odsud zítra nevyhodí a že nenastane situace, kdy by neměli kam jít. Zhruba na třetím místě je úspěch a dobré pracovní uplatnění, popřípadě práce, kterou děláme rádi a cítíme se v ní dobře.

Geny, hormony a to ostatní

Na druhé straně je však dnes již známo, že základem pocitu štěstí jsou geny. Vrozené nastavení nervové soustavy a s tím související produkce hormonů, zejména endorfinu (uvolňuje se při sportu nebo fyzické námaze a je obsažen například v čokoládě) a serotoninu (pokud v organismu trvale chybí, dodává se antidepresivy).

Dalším základním vlivem, který formuje naše nastavení ke šťastnému nebo méně šťastnému životu, je výchova a rodinné prostředí v dětství. Pokud jsou rodiče šťastni a tvoří spokojenou rodinu, zvyšuje to předpoklad, že my sami takto budeme žít. Pravděpodobnost celoživotní nespokojenosti naopak zvyšuje rozháraná původní rodina, ale i například příliš přísná výchova nebo nedostatek lásky v dětství.

Sklenice je buď poloplná nebo poloprázdná

V neposlední řadě záleží na tom, jak my sami vnímáme svět. Všímáme-li si zejména toho negativního a rozebíráme-li donekonečna každou nepodařenou maličkost a vše, čím nám ostatní ublížili, hrozí, že se vzhledem ke svému okolí postavíme negativně. Potom nám bude připadat všechno špatné, všichni lidé zlí a změna k lepšímu nemožná. Naopak když se vědomě zabýváme více tím, co se podařilo, naš mozek se naučí kladným událostem dávat přednost před zápornými. 

Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Štestí je normální virus. Našla ho ta vědátorka.
cxxc
12. 1. 2014, 11:28
To je ale hloupý článek. Pokud člověk bude pracovat ...
valesek
11. 1. 2014, 09:21

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená