FinExpert.e15.cz

O šperku přemýšlejte jako o investici


Boudy  |  23. 05. 2015 09:31

To je slusny PR clanek. Ono by z teto logiky vychazelo, ze je vhodne investovat i napr do extravagantni podprsenky - napr. ta co mela Madonna, se take prodala za spoustu penez, dokonce zhodnoceni bylo vyrazne vyssi nez u sperku. Tedy neni to o te veci samotne, ale o pribehu za ktery jsou lidi ochotni zaplatit ... Tohle teda byl clanek Fin-experta ...

 | 
Hunter  |  24. 05. 2015 21:36

Z článku mi vyšlo, že šperky jsou super investice, pokud je vaše manželka čistě náhodou princezna a bude ho nosit (a pokud se nechá zabít v Mercedesu v tunelu, tak je to pro investici jen lépe).

Na konkurenčním webu byl poměrně nedávno článek o tom, proč jsou naopak drahé kameny a šperky z nich vyrobené velmi _špatnou_ investicí.

Problém je hlavně v tom, že šperky, na rozdíl například od akcií a dluhopisů nejsou "generické". Veřejně obchodované akcie poměrně transparentně oceňuje trh, a když je budu chtít prodat, vždycky budu docela přesně vědět, kolik za ně dostanu. Oceňování drahých kamenů a šperků je velmi netransparentní, vlastně si ho znalec "cucá z prstu", navíc společností oceňujících např. diamanty je na světě velmi málo, v podstatě tvoří oligopolní kartel, a jdou na ruku obchodníkům a zpracovatelům, nikoliv "koncovým uživatelům".

To je pro "drobného investora" v podstatě sebevražedná kombinace.

 | 
Noxik  |  23. 05. 2015 13:39

A ted zpatky do reality - kdyz budu chtit takovy bezne sehnatelny sperk prodat, jaky bude rozdil mezi nakupni a prodejni cenou?

 | 
Vašek06  |  23. 05. 2015 18:45

Aby se dal považovat šperk za investici, musí se investor v dané oblasti DOKONALE vyznat. Jinak je to naprostá loterie. Článek by měl být označen jako placená reklama. Je vidět, že na FinExpertu může publikovat kdokoliv ...

 | 
Ing. Miloš KŘEMEN  |  23. 05. 2015 23:05

Nikdy bych neinvestoval do hmoty. Jsou situace kdy nemůžete platit penězi, hmotnými statky, ani vlastní pracovní silou. Tam teprve poznáte co to jsou sociální kontakty a strategické informace. Smysl má koupit si kvalitní pracovní nástroj, větší smysl má koupit si nejlepší vzdělání a kvalitní studijní pomůcky. Máte li drahý šperk tak ho musíte někde skladovat a už jenom to, že si pořídíte trezor, je investice kterou na sebe upozorníte. Když jsem vystudoval první vysokou školu tak jsem chtěl sbírat tituly jako důkaz odborného vzdělání. Bylo mi však řečeno: Nesbírejte tituly, sbírejte praktické zkušenosti. Umění vyjednávat, umění objasňovat ve vlastní prospěch a hlavně nejít přes hranice vlastních schopností, je dovednost kterou může získat každý z nás.

 | 

Investice do šperků běžným nákupem v obchodě je asi tou nejhorší investicí. Už při opuštění obchodu ztrácí šperk nejméně 1/2 hodnoty, někdy i více. Je si třeba uvědomit, že na špercích jsou obrovské marže, než se od výrobce dostane k zákazníkovi, jeho cena naroste i několikrát - a z toho důvodu ho už zpět zákazník obchodu neprodá (když ten ho může nový koupit od výrobce za zlomek ceny, za kterou ji prodal).

Se známým jsem řešil prodej investičních diamantů, do kterých se nechal uvrtat. Objížděl obchodníky po celé Evropě, nakonec se mu je podařilo prodat snad v Nizozemí s cca třetinu pod aktuální rapaport.

Není problém koupit jakýkoliv drahý kámen, ať už to budou diamanty, smaragdy nebo cokoliv jiného, zlata, stříbra a platiny je na trhu také dostatek. Pokud to někdo chce pro sebe, pro svoji radost, proč ne. Ale jako investice ani náhodou - až je budete chtít prodat, zjistíte, že za jakoukoliv "normální" cenu jsou neprodejné

 | 
karel  |  24. 05. 2015 22:00

Pokud neděláte na trhu s kameny tak to moc dobrá investice není. nehledě na to když pak ten šperk nosíte tak se facety (plošky kamene) pomalinku obrušují všudypřítomnými částečky křemene a správně byste si takový šperk měli odložit i při takové banální věci jako je mytí rukou. jinak kdybyste si opravdu chtěli za každou cenu mít šperk s investičním kamenem doporučuji jen na burzu do Německa a vyhledat tam čínské obchodníky které prodávají jen opravdu kvalitní kameny za opravdu velice nízké ceny a zde v česku si na to od zlatníka, který nejlépe pracuje sám na sebe ,nechat vyrobit šperk na míru. rozhodně bych nešel do žádné ač menší zlatnické firmy, které už si tam dávají patřičnou marži

 | Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená