FinExpert.e15.cz

O šperku přemýšlejte jako o investici

Diamantové šperky i šperky s drahými kameny řadíme do kategorie alternativních investic.
O šperku přemýšlejte jako o investici

Kvalitní diamantový šperk je všeobecně považován za hodnotný dar, kterým obdarovanému dáváme najevo, jak moc si ho vážíme a jak významné místo v našem životě zaujímá. Přemýšleli jste však někdy nad tím, že šperk nemusí být pouze ozdobou, ale lze jej pojmout též jako velmi stabilní a hodnotnou investici?

Ano, je to tak. Diamantové šperky i šperky s drahými kameny řadíme do kategorie alternativních investic. Investice do kvalitních klenotů dnes patří mezi ty dlouhodobě nejjistější. Hodnotu má samozřejmě samotný kámen a také další materiály, z nichž je vyroben, jako je zlato. Vstupní suroviny jsou tedy výrazným faktorem. V kvalitním šperku k tomu přistupuje navíc úroveň zpracování a celkový design. Jako celek má tak šperk podobné vlastnosti, jako například umělecká díla a stává se z něj rodinné dědictví, které může zajistit i budoucí generace. 

Například slavný prsten s bílým diamantem hollywoodské herečky Elizabeth Taylor, který dostala od svého manžela Richarda Burtona, se v aukci Christie´s prodal za 8,8 milionu dolarů, přičemž jeho odhadovaná hodnota byla „pouhých“ 2,5 milionu dolarů. Podobným příkladem může být i safírový zásnubní prsten princezny Diany, který jí v roce 1981 daroval princ Charles a jehož původní hodnota byla 28 000 liber. Podle britských médií stávající odhady hovoří o hodnotě 300 000 liber. Taktéž prsten jeho druhé manželky Camilly, vévodkyně z Cornwallu, ve stylu Art Deco, již získal na hodnotě. V roce 2004, kdy si princ Charles Camillu bral, byla jeho cena 100 000 liber. Aktuální hodnota prstenu je dle informací z britského tisku odhadována na 250 000 liber. Tyto příklady ukazují dvě věci: že hodnota kvalitního šperku je výrazně větší, než součet cen surovin, z nichž byl vyrobený a také to, že se v čase dokáží takové šperky velmi dobře zhodnotit.

Dlouhodobé uložení peněz

Investice do diamantových šperků představuje jeden z nejjistějších způsobů dlouhodobého uložení peněz. Investoři si uvědomují, že vstupní surovinou je nerostné bohatství, jehož zásoby se v celosvětovém měřítku snižují. Výsledkem je v posledních 100 letech prakticky vytrvalý růst ceny. Na rozdíl od tolik prezentovaného zlata, jehož tržní cena je velmi volatilní.

Podobně jako drahé kovy či kameny samotné, jsou i diamantové šperky a šperky s drahými kameny snadno přenosnou formou jmění, navíc směnitelnou po celém světě.

Byt jako investice: Na dračku jdou garsonky

Byt jako investice: Na dračku jdou garsonky

Kvalitní šperky s diamanty a drahými kameny lze v zásadě stavět na stejnou úroveň jako např. akcie, dluhopisy či nemovitosti a pozemky, které budou vždy tvořit většinu investičního majetku. Měly by se stát běžnou složkou alternativní části portfolia, u níž se doporučuje váha mezi 10-15 procenty a kterou tvoří typicky šperky, drahé kovy a kameny i různé druhy uměleckých děl. V USA či anglosaských zemích je běžné, že vysoce kvalitní klenoty jsou, stejně jako obrazy a jiná umělecká díla, nedílnou součástí rodinného majetku po generace. V posledních letech zaznamenáváme zvyšující se poptávku po této komoditě i v Čechách.

Je důležité vědět, že ačkoli na trhu existují lidé, kteří lákají na investici do diamantů s vysokým zhodnocením „přes noc“, investiční rodinný šperk není spekulativní koupí. Je něčím, co si dokáže dobře udržet hodnotu a v dlouhých horizontech ji zvyšovat. Hovoříme o rodinném dědictví, kdy se šperk předává z generace na generaci a chová se obdobně jako předmět umělecké a kulturní hodnoty, jehož cena roste s přibývajícími roky.

Autorka je B2B manažerkou ALO diamonds.

Další článek


 

celkem 7 komentářů

Nejnovější komentáře

Pokud neděláte na trhu s kameny tak to moc dobrá inv...
karel
24. 5. 2015, 22:00
Z článku mi vyšlo, že šperky jsou super investice, p...
Hunter
24. 5. 2015, 21:36
Investice do šperků běžným nákupem v obchodě je asi ...
Patrik Chrz
24. 5. 2015, 08:07
Nikdy bych neinvestoval do hmoty. Jsou situace kdy n...
Ing. Miloš KŘEMEN
23. 5. 2015, 23:05
Aby se dal považovat šperk za investici, musí se inv...
Vašek06
23. 5. 2015, 18:45

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená