FinExpert.e15.cz

O platebních kartách pro začátečníky i pokročilé

O platebních kartách víme to potřebné: lze jimi vybírat a platit. Jak se ale karty liší a s jakými se nejčastěji setkáme?

Kapitoly článku

Kapitola 1
Kapitola 2

O platebních kartách pro začátečníky i pokročilé

Platební karty se obvykle dělí na debetní a kreditní. Říkáme sice často kreditka, ale nejčastěji používáme kartu debetní (s kontokorentem), která se vydává k běžnému účtu. Hlavní rozdíl mezi debetní a kreditní kartou je ve způsobu zúčtování platby.

Debetní karta

Debetní karta je pevně svázána s bankovním účtem. Je určena především pro platby u obchodníků a pro výběry peněz z bankomatů. Debetní platební kartou může držitel utratit pouze tolik prostředků, kolik je uloženo na jeho bankovním účtu. Jednotlivé platby či výběry z bankomatu jsou tedy přímo strhávány z bankovního účtu. Debetní karty vydávané v současné době mají převážně mezinárodní platnost. V závislosti na konkrétní značce karty a na podmínkách finanční instituce, která kartu vydala, mohou být s kartou spojeny další doplňkové služby.

NovinkaVýběr zdarma v zahraničí od UniCredit

Kreditní karta

Na rozdíl od debetní karty nepředstavuje kreditní karta klíč k finančním prostředkům na běžném účtu, ale ztělesňuje úvěr neboli kredit. Použitím kreditní karty při výběru peněz z bankomatu nebo placení u obchodníka je čerpána půjčka, kterou je poté nutné splatit. Úvěr čerpaný použitím kreditní karty je úročen úrokovou sazbou, která je zpravidla uvedena v měsíčním vyjádření (úrok se pohybuje zhruba od 15 % p. a.).

Novinkykreditní karta od GE Money Multiservis, kreditní karta od mBank

U většiny kreditních karet existuje tzv. bezúročné období, které se u jednotlivých bank pohybuje v rozmezí přibližně 30 až 50 dnů. V průběhu měsíce máte tedy možnost nakupovat, aniž byste platili z půjčky úrok. Na konci měsíce vystaví vydavatel karty výpis a zašle jej držiteli karty, aby mohl úvěr řádně splatit. Pokud splatíte částku během bezúročného období, neúčtuje vám tedy vydavatel karty žádné úroky. Pozor však na to, že bezúročné období se ve většině případů nevztahuje na částky vybírané z bankomatu nebo cash advance - tyto částky jsou úročeny ihned od data výběru.

Technologie u platebních karet

U platebních karet se můžete setkat s různými technologiemi, pomocí nichž se provádí platební transakce.

Karty s magnetickým proužkem

Informace o platební kartě jsou obsaženy na magnetickém proužku, který je umístěn na rubové straně platební karty. Ve formě magnetického záznamu je na něm nejčastěji uloženo číslo platební karty a PIN, může ovšem obsahovat i jiné informace. Nevýhodou magnetického proužku je fakt, že kapacita záznamu dat na proužek je omezená.

Embosované (reliéfní) karty

Tyto karty jsou vybaveny vystouplým písmem, jímž jsou na platební kartě vyraženy karetní informace a informace o jejím držiteli (číslo platební karty a jméno majitele). Reliéfní písmo na kartě výrazně rozšiřuje možnosti jejího použití – kromě obchodů vybavených elektronickým platebním terminálem lze embosovanou platební kartu použít také v obchodech, které jsou vybaveny pouze mechanickým snímačem (tzv. imprinterem).

Čipové karty

Čipy v platebních kartách jsou multifunkční. Lze na ně nahrát nejrůznější informace od zdravotního stavu držitele karty přes elektronický podpis až po aplikace věrnostních programů, v jejichž rámci držitel karty například sbírá věrnostní body za nákupy v určité síti maloobchodních prodejen. Čipy jsou mimořádně cenné při vývoji nových způsobů akceptace karet a platebních metod bez fyzické přítomnosti karty. Poskytují efektivní nástroj ověření totožnosti držitele karty, zmenšují rizika plynoucí z ukládání citlivých dat v počítači a na jiných médiích a redukují náklady na ověření a šíření digitální identifikace uživatele.

Čipová technologie umí zpracovávat data a spouštět programy, čímž poskytuje finančním institucím mnohem vyšší úroveň kontroly v oblasti řízení rizik. Hlavní devizou čipového zabezpečení je nemanipulovatelnost. Čip výrazně snižuje riziko padělání a zneužití karty.

Bezkontaktní technologie

Bezkontaktní technologii vyvíjí i testuje jak společnost MasterCard (nazvala ji PayPass), tak Visa (Pay Wave). Držitel karty přiblíží kartu ke speciálnímu terminálu, který je schopen si data z platební karty přečíst na bezdotykové bázi. Není tedy nutné vkládat kartu do čtecího zařízení.

Více o bezkontaktních platebních kartách v článcích:

Virtuální karta

Virtuální karta má podobu čísla, které vám přidělí banka pro zvýšení bezpečnosti plateb v internetové síti. Virtuální karta je napojena na totožný bankovní účet jako vaše stávající karta. K virtuální kartě se nepřiděluje PIN a karta má jiné číslo než vaše stávající karta plastiková. Tím se snižuje možnost zneužití vaší standardní platební karty a zvyšuje se tak bezpečnost transakcí v prostředí internetu. Veškeré potřebné údaje k provedení transakce na internetu dostane držitel karty ve speciální bezpečnostní obálce, která obsahuje číslo virtuální karty, její platnost a bezpečnostní kód CVC2. Tyto údaje pak umožní držiteli karty uskutečnit platbu za zboží nebo služby u internetových obchodníků akceptujících karty MasterCard. Virtuální karta se dá využít pro platby typu „e-commerce” - v prostředí internetu, dále pro písemné a elektronické objednávky zboží a „mobil commerce”.

(další druhy karet ve druhé kapitole článku)

Platební karty byly hlavním tématem letošního pátého čísla Osobních financí.

Další kapitola
 

Související články


celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Re: dotaz
AMM
14. 7. 2008, 12:51
Virtualni karta
Rafter
8. 7. 2008, 07:39
dotaz
ja
8. 7. 2008, 07:11

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  11

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  3

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno) více