FinExpert.e15.cz

Nový zákon o zaměstnanosti komplikuje podnikání

Až dva miliony korun pokuty hrozí firmám při porušení nového zákona o zaměstnanosti. Ten totiž od 1. října 2004 zavedl osmkrát přísnější pokutu za takzvaný švarcsystém.
Nový zákon o zaměstnanosti komplikuje podnikání

Do nesnází se podle daňového poradce Petra Hrušky dostanou vedle stavebních firem, IT společností i ty právnické osoby, které na část své práce najmou byť jen krátkodobě běžné živnostníky, kteří nemají zaměstnance.

Zákon ohrožuje živnostníky...

Nový zákon o zaměstnanosti zvyšuje pokutu za přísně definovaný švarcsystém na osminásobek. Jakékoli firmě tak hrozí pokuta až dva miliony korun za to, že nezajišťuje plnění běžných úkolů vyplývajících z předmětu její činnosti svými zaměstnanci. To se týká například stavebních firem, které v předmětu své činnosti mají obecně dány stavební práce a které například pouze čas od času najmou soukromě podnikající řemeslníky na příležitostnou práci - třeba klempíře či topenáře. Ve stejné situaci jsou ale i IT společnosti, realitní kanceláře a podle daňových poradců v podstatě většina tuzemských firem.

„Dvoumilionová pokuta je již riziko, které se bude chtít podstupovat jen málokomu. Situace je ovšem složitá. Švarcsystém v syrové podobě – tedy nábor „ičařů“ na vykonávání běžné práce, aby za ně nemuseli odvádět sociální a zdravotní pojištění – praktikuje minimum firem. Nicméně mnoho podnikatelů potřebuje čas od času krátkodobě doplnit pracovní sílu o specialisty, které běžně nepotřebuje. Pokud je bude muset zaměstnat, byť dlouhodobě pro ně práci nemá, mohou jim mzdové náklady stoupnout až o 35 procent,“ vysvětlil daňový poradce Petr Hruška.

Nové pracovní příležitosti podle daňových poradců rozhodně nevzniknou, protože jde o příliš nákladnou záležitost. Zaměstnanec ze svého platu totiž na sociálním a zdravotním pojištění zaplatí 12,5 procent. Nicméně zaměstnavatel z jeho hrubé mzdy odvede navíc ještě dalších 35 procent. Opakované krátkodobé zaměstnávání navíc zákoník práce příliš neumožňuje.

... a zvyšuje náklady firem

„Pracovní poměr na dobu určitou nesmí být sjednán nebo dohodou prodlužován na dobu delší než na dva roky. Stane-li se zaměstnanec, s nímž byla firma nucena uzavřít pracovní poměr na dobu neurčitou, nadbytečným, tak kromě mzdy za tříměsíční výpovědní dobu je zaměstnavatel ještě povinen vyplatit dotyčnému odstupné ve výši dvojnásobku průměrného výdělku,“ uvedla Jana Langerová ze stejnojmenné advokátní kanceláře.

Výjimek ze zákona není mnoho a situaci nijak neulehčují. „V souladu se zákonem je jen situace, pokud plnění běžných úkolů právnická osoba svěří jinému zaměstnavateli, který má svěřené činnosti zahrnuty v předmětu svého podnikání a  bude je zajišťovat svými zaměstnanci. I tím ovšem poptávající firmě stoupnou náklady. Navíc tyto příležitostné činnosti jsou ve valné většině doménou právě živnostníků,“ shrnul daňový poradce a majitel společnosti České daně Petr Hruška.

Pokuta navíc nemůže být zahrnuta do daňových nákladů. Úřady práce mohou případná porušení zákona prošetřovat zpětně až tři roky. Jediné, co může v takovém případě firmu zachránit, je situace, kdy úřad během roku nedospěje k žádnému stanovisku – pak je prohřešek promlčený. Pokuty vybírá a vymáhá místně příslušný finanční úřad.


Ověřené odpovědi na otázky ohledně daní najdete v příslušném oddílu naší Databáze znalostí.Další článek


 

Související články


celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Komunismus
Petr Palas
7. 12. 2004, 09:38
Zvoní umíráček
Jarmila
1. 12. 2004, 09:37

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená