FinExpert.e15.cz

Nový trend: Bioplyn místo fotovoltaiky


naruzichapodnebesy  |  03. 06. 2010 06:54

ale mám pocit, že mi někde něco uniká. Zpracování biologických odpadů. To zní moc dobře. Jenže tu kousek od nás funguje jenda bioplynka - a tam na tunu chlévské mrvy přidávají tři tuny čistého obilného zrna, protože jinak jim to prý nefunguje... Tak nevím: v pohádkách mlynářku, co si udělala šaty z chlebového těsta, vzal čert. Maminka mne učila, že s jídlem se nešeredí.... Možná máme mimořádně nevýkonnou bioplynku - anebo je to věc, o které se nemluví. A podobně jako řepka nám zvýší náklady na potraviny.... A to se mi tak nějak nelíbí.

 | 
anonymní  |  04. 06. 2010 20:49

Ne pohádka to není. Jde o byznys. Peníze až na prvním místě. Ale komu ty peníze přijdou? Raději budu ( byť nedobrovolně, stejně jako všichni konzumenti elektřiny ) přispívat na české zemědělce než na finační investory, kteří stojí za projekty solárních elektráren. Výkupní cena 13 Kč za kilowatu (solár) mě připadá nemravná. Oproti tomu 4,12 nebo kolik je teď výkupní cena za energii z bioplynu mě připadá přijatelnější. Navíc bioplynovou elektrárnu lze v omezeném rozsahu regulovat ( aby se ještě její provoz vyplatil ), kdežto solár ne. Co se týčě toho, že některé bioplynové stanice bohužel musí fungovat jen na obilí, je to smutné, ale je to opravdu tak. Týká se to některých dodavatelů, kteří nejsou schopni dodat kvalitní technoligii. Bohužel toto podepřené nekvalitní legislativou ( velmi mírná formulace ) opravdu přispívá k zdražení potravin. Něco ale zemědělci dělat musí.

 | 
naruzichapodnebesy  |  05. 06. 2010 12:40

Děsíte mne - mimo jiné jsem zemědělec - ne ten papírový, ale opravdový, venkovský. S hejnem zvířat, na které dnes na venkově už bohužel prakticky nenarazíte. Mám ale asi tisíc nápadů, co tu jako zemědělec podniknout - ale pěstování obilí pro bioplynku to fakt není Já vím, je to složité....

 | Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená