FinExpert.e15.cz

Nový trend: Bioplyn místo fotovoltaiky

Bioplynové stanice jsou považovány za producenty energie budoucnosti. Přesto sedm z deseti zájemců není připojeno do rozvodné sítě.
Nový trend: Bioplyn místo fotovoltaiky

Nedávno se rozvinula diskuze kolem solárních elektráren, jimž státní podpora umožnila obrovský rozvoj, nicméně zastaralá rozvodná síť jej nedokázala ustát. Nyní údajně chybí na straně rozvodných společností mechanismy, jak regulovat výkyvy jejich výkonu. Jenže obnovitelné zdroje, to není jen vítr nebo slunce. Energie se dá získávat také například prostřednictvím bioplynových stanic (BPS), které mohou sloužit k vytápění či k výrobě elektřiny. Jejich výhodou je mimo jiné skutečnost, že je lze s relativně nízkými náklady velmi snadno a rychle regulovat. Další typy obnovitelných zdrojů, jako jsou třeba právě bioplynové stanice, lze připojit nejen do elektrické rozvodné sítě, ale také do distribuční sítě zemního plynu, upozorňuje Eva Růžková z České bioplynové asociace, která je národní technologickou platformou v oboru bioplynu.

Elektřina a vytápění

„Budoucí potenciál 700 BPS poskytuje teoretický instalovaný výkon až 1000 megawattů. Pokud by stanice byly postaveny se záměrem dodávat regulační výkon do sítě tam, kde je ho potřeba, a byly ovládány dálkově z dispečerského stanoviště, mohlo by to možná pomoci vyřešit problémy s výkyvy výkonu solárních elektráren i jiných, neregulovatelných či obtížně regulovatelných obnovitelných zdrojů energie,” přemýšlí Eva Růžková nad budoucností a možnostmi využití bioplynových stanic. Podobný názor mají i další odborníci. Prozatím se BPS využívají především pro výrobu elektřiny nebo vytápění.

„Pro připojení bioplynových stanic do distribuční sítě zemního plynu jsou postupně vytvářeny podmínky. První krok byl učiněn již cenovým rozhodnutím Energetického regulačního úřadu v listopadu 2009, jež připouští podporu i při vtláčení čištěného bioplynu do sítě zemního plynu a výrobeelektřiny oddělené od výroby bioplynu,” doplňuje Eva Růžková.

Bioplynové stanice mohou sloužit ke zpracování rozličných biologicky rozložitelných odpadů. I teplo vznikající při výrobě bioplynu se dá s trochou nápaditosti prakticky využít třeba k vytápění či klimatizaci budov v okolí nebo například k sušení v případě instalací na farmě. Na biomasu je nutno pohlížet jako na sice obnovitelný, ale také omezený zdroj energie, proto je u bioplynových stanic výhodné vedle produkce elektřiny využívat i teplo. K tomu se mimo klasického vytápění nabízí třeba instalace sušárny dřeva, peletárny, kompostárny a další možnosti.

Silná základna

Bioplynová lobby je v České republice poměrně velmi silná. Výroba bioplynu je rozvíjejícím se oborem, který vhodně doplňuje zemědělské podnikání a infrastrukturu venkova. Například sdružení CZ Biom, profesní organizace podporující rozvoj využívání biomasy a bioplynu jako obnovitelné suroviny, dlouhodobě podporuje výstavbu bioplynových stanic a kromě jiného nabízí přehlednou mapu všech instalací na území naší republiky.

CZ Biom v České republice nyní eviduje asi 90 bioplynových stanic a další desítky projektů se připravují. „Aktuálním problémem na našem území je právě získání připojení k přenosové síti. Ta má nedostatečnou kapacitu kvůli blokaci sítě množstvím připravovaných fotovoltaických projektů,“ poznamenal ředitel CZ Biom Vladimír Stupavský. „Přitom zde jde v podstatě jen o byznys bez celospolečenské prospěšnosti, fotovoltaické elektrárny jsou z velké většiny investicemi zahraničních firem a k zaměstnanosti v oblastech venkova nepřispívají, ačkoli jsou tam nejčastěji instalovány,” dodává Stupavský. V mnoha případech jsou podle něj dokonce solární elektrárny stavěny na kvalitních zemědělských půdách a tím opět negativně přispívají k tvorbě pracovních příležitostí pro zemědělce.

Lepší než fotovoltaika

V kontextu s fotovoltaikou jsou podle Stupavského bioplynové stanice přímým protikladem. Zaměstnávají nové pracovníky, nabízejí další příjmy v zemědělském sektoru a díky vracení zbytkového výstupu z bioplynové stanice zpět na pole také udržují půdu v náležité kvalitě.

Vstupními materiály pro bioplynové stanice může být v podstatě vše organické, ať už se jedná o živočišný nebo rostlinný původ. Může tedy jít například o exkrementy hospodářských zvířat, zbytky z potravinářské výroby, trávu, siláž, senáž nebo třeba znehodnocené zemědělské produkty. Bioplynové stanice si dnes proto často staví farmáři nebo chovatelé. Výhodou také je, že se jich netýká aktuální omezení ze strany České energetické přenosové soustavy.

Vedoucí Bioplynové sekce CZ Biom Tomáš Dvořáček přesto dodává, že zhruba sedm z deseti zájemců o stavbu bioplynové stanice nedostane v současnosti připojení do přenosové sítě. Za stále se zhoršující situací stojí podle něj velký počet žádostí o připojení slunečních elektráren.

Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Re: Zní to jako pohádka...
naruzichapodnebesy
5. 6. 2010, 12:40
Re: Zní to jako pohádka...
anonymní
4. 6. 2010, 20:49
Zní to jako pohádka...
naruzichapodnebesy
3. 6. 2010, 06:54

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená