FinExpert.e15.cz

Nový systém nemocenských dávek by měl zamezit zneužívání

(Tisková zpráva ministerstva práce a sociálních věcí) Dne 30. 6. 2005 pustila Poslanecká sněmovna do 2. čtení návrh zákona o nemocenském pojištění. Novou právní úpravu projednal i Výbor pro sociální politiku a zdravotnictví PS. Návrh řeší celkově nemocenské pojištění a pokud projde schvalovacím procesem, přinese významnou změnu tohoto systému, která je velmi potřebná.

Současný systém je nevyhovující. Příjmová solidarita je příliš vysoká a systém nemá dostatečné vnitřní ani vnější mechanismy, které by bránily jeho zneužívání. Přes neustále se zlepšující zdravotní stav obyvatel ČR průměrná délka nemoci podle statistik stoupá a k 31. 12. 2004 činila 34,8 dne (v roce 2003 30,5 dne, v roce 1993 23,2 dne). Současný systém je velmi nákladný a není motivující pro zaměstnance ani zaměstnavatele. Nový zákon o nemocenském pojištění je jedním z opatření, která mají sociální systém komplexně změnit tak, aby lidi motivoval k práci.

Vládní Návrh řeší mimo jiné i zavedení stropu pojistného na sociální pojištění. Původně počítal s tím, že se stanoví maximální hranice vyměřovacího základu pro placení pojistného na sociální zabezpečení (i pro zdravotní pojištění) v kalendářním roce - v roce 2007 ve výši šedesátinásobku průměrné mzdy (odpovídá pětinásobku měsíčně), v roce 2008 ve výši 48násobku (odpovídá čtyřnásobku měsíčně) a od roku 2009 ve výši 36násobku (odpovídá trojnásobku měsíčně) průměrné mzdy.

Přestože PS návrh zákona v 1. čtení schválila jako celek, během projednávání ve výboru se vyskytly připomínky jednotlivých stran. Proto, aby nebylo ohroženo schválení celého návrhu zákona, přistoupil místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach na parametrické úpravy. Jednou z nich je zastropování pojistného.

Stropování příjmů pro odvod pojistného souvisí se zákonem o nemocenském pojištění jen okrajově. Snížení výběru pojistného z důvodu stropování příjmů by bylo v nemocenském pojištění zanedbatelné (pojistné jen 2,5 %). Zásadně může zavedení stropu ale ovlivnit důchodové (pojistné 28 %) a zdravotní pojištění (pojistné 13,5 %). V současné době se připravují systémové změny v obou oblastech. Jejich součástí bude i stropování příjmů.

Není tedy pravdou, že by toto opatření bylo zcela zamítnuto. Zavedení stropování příjmů by se podle návrhu týkalo cca 100 000 lidí s příjmy od trojnásobku průměrné mzdy.

Pokud návrh zákona schválí Parlament a podepíše prezident, měl by vejít v účinnost od 1. 1. 2007.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená