FinExpert.e15.cz

Nový rok přinese rekordní růst platů

 Aktuální vývoj české ekonomiky způsobuje, že zaměstnanci se od příštího roku dočkají rekordního zvýšení svých příjmů. Nejlépe na tom budou zaměstnanci ve státním sektoru: zvyšování jejich platů vláda plánuje už několik měsíců, ale díky nízké inflaci a silné koruně dostanou reálně přidáno mnohem více, než se očekávalo. Jejich platy stoupnou od Nového roku v průměru o sedm procent.

 Hasiči, policisté, zdravotníci, vědci nebo učitelé tak dostanou v průměru o 850 korun měsíčně více než dosud. ˝Zvýšení platů vyjde asi na sedm miliard korun,˝ popsal náklady růstu mezd ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach.

 Mezi ekonomy ovšem budí budoucí příjmy státních úředníků obavy. ˝Vyšší mzdy státních zaměstnanců se rozhodně neodvíjejí od růstu produktivity jejich práce. Jde o nebezpečný jev,˝ říká například Jan Slabý zWood & Company.

 Platy od ledna ovšem porostou v rámci celé ekonomiky. Očekává se, že zaměstnanci v soukromém sektoru dostanou přidáno v průměru pět procent. I pro ně platí, že vydělají na nízké inflaci a klesajících cenách zahraničního zboží, ale jejich vyšší mzdy podle ekonomů alespoň kopírují produktivitu práce. ˝Růst mimo rozpočtovou sféru je na horní hranici odpovídající produktivitě práce. Nicméně je ještě udržitelný,˝ popisuje trend hlavní ekonom Patria Online David Marek.

 Navýšení mezd 850 tisícům státních úředníků přijde stát na sedm miliard korun. ˝Za posledních několik let došlo mezi rozpočtovou a podnikatelskou sférou k rozevírání nůžek. Ve státní sféře se valorizovalo pomaleji, než jak rostly platy v soukromé sféře,˝ zdůvodnil nárůst mezd ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. ˝A pokud si chce stát udržet kvalitní lidi ve státní správě, tak je musí umět také slušně zaplatit,˝ dodal.

 O pět set korun vzroste od Nového roku i minimální mzda. Zákonem stanovená nejnižší hranice výdělku stoupne ze současných 5700 korun měsíčně na 6200 korun. Poprvé v české historii tak minimální mzda překročí hranici šesti tisíc. ˝Na ruku˝ tak dostanou pracovníci 5087 korun, což je o 987 korun více, než je životní minimum jednotlivce.

 Polepší si i důchodci. Starobní penze se v průměru zvýší o 215 korun měsíčně. Základní výměra důchodu - společná pro všechny penzisty - zůstává stále na 1310 Kč. Starodůchodcům, tedy těm, kteří do penze odešli před rokem 1996, se výměra důchodu zvýší o čtyři procenta. Těm, kteří do penze odešli později, vzroste o 3,8 procenta. Ekonomům ovšem valorizace radost neudělala. ˝Růst o čtyři procenta bude dalším faktorem, který negativně ovlivní rozpočtovou politiku. Taková valorizace je příliš vysoká,˝ uvedl David Marek z Patria Online.

 (Zdroj: LN)

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená