FinExpert.e15.cz

Nový Erasmus nabídne studentům i záruky na půjčky

Nový Erasmus nabídne studentům i záruky na půjčky

Až pět milionů studentů by mělo využít v příštích sedmi letech nového evropského programu na podporu studia v zahraničí Erasmus+, který bude mít rozpočet 14,7 miliardy eur (400 miliard korun). Program by měl nově nabídnout i záruky na půjčky na magisterská studia v zahraničí, jak uvedl německá poslankyně Doris Packová, která za parlament vyjednávala o nové podobě programu.

Erasmus+ bude od ledna 2014 zahrnovat nejen dosavadní program studentských výměn Erasmus, ale i další vzdělávací programy jako Leonardo da Vinci, Comenius a Grundtvig. Týká se mladých Evropanů ve věku 13 až 30 let, kteří mohou Erasmu+ využít k podpoře svého studia i vyučení v Evropě. Nově bude program podporovat i studia sportovců v jiných zemích.

Schválení podoby Erasmu+ a jeho financování umožnila dohoda o víceletém finančním rámci pro léta 2014 až 2020, který by měli v úterý europoslanci odhlasovat. Po schválení tohoto víceletého rozpočtu bude plénum do čtvrtka debatovat a hlasovat o jeho jednotlivých položkách od zmíněného Erasmu+ po společnou zemědělskou politiku a fondy politiky soudržnosti.

Erasmus

Podle posledních údajů Evropské komise z letošního července využilo grantů z Erasmu od roku 1987 do konce školního roku 2011/2012 přes tři miliony studentů či účastníků pracovních stáží. Od roku 2000 studovalo v rámci Erasmu jinde v Evropě celkem 56 151 Čechů. V České republice studovalo za tuto dobu 34 709 studentů z jiných evropských států. Průměrně dostávali studenti z tohoto programu měsíčně 252 eur, které mají pokrýt část nákladů na studium v cizině. Více na: http://zpravy.e15.cz/zahranicni/udalosti/novy-erasmus-nabidne-studentum-i-zaruky-na-pujcky-1038935#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

Až pět milionů lidí v příštích sedmi letech

Podle Packové v příštích sedmi letech budou moci Erasmu+ využít čtyři až pět milionů mladých lidí. Výsledná částka 14,7 miliard eur je vyšší než v minulém víceletém rozpočtu i o 200 milionů eur vyšší než předpokládal návrh Evropské komise. Česká poslankyně Olga Sehnalová označila výslednou podobu a financování této „evropské vlajkové lodi“ za „dobrou zprávu pro mladé lidi v Evropě“.

Programu se účastní třiatřicet států – osmadvacítka členských zemí EU a Island, Lichtenštejnsko, Norsko, Švýcarsko a Turecko.

Novinkou je vedle účasti sportovců i možnost záruky na půjčku na magisterská studia v zahraničí. Tato záruka by se měla vztahovat až na půjčku 12 tisíc eur (326 tisíc korun) u ročního studia a 18 tisíc eur u dvouletého magisterského studia v zahraničí.

Článek vyšel na www.E15.cz

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená