FinExpert.e15.cz

Nový člen EU Chorvatsko: Jak funguje domácí ekonomika?

Chorvatsko se od 1. července 2013 stává 28 členem Evropské unie.
Nový člen EU Chorvatsko: Jak funguje domácí ekonomika?

Chorvatsko je země pro české turisty zaslíbená a horké letní měsíce zde každoročně tráví statisíce Čechů. Jak funguje domácí ekonomika? Cestovní ruch je tahounem chorvatské ekonomiky, neboť je propojen s hotelnictvím, dopravou, pohostinstvím a všemi dalšími doprovodnými službami. Nejvíce návštěvníků je tradičně z Německa, Itálie, Rakouska, Slovinska a Česka. V roce 2012 zavítalo do země cca 11,5 miliónů turistů. Chorvatsko má nádherné přírodní podmínky a řada Evropanů si neumí léto představit bez koupání v Jadranu.

Nejdůležitější daně

Daňové zatížení je v Chorvatsku poměrně vysoké, především povinné pojistné a základní sazba DPH. Celý daňový systém je složitý a u všech daní existuje celá řada výjimek.

  • Daň z příjmů fyzických osob závisí na výši dosahovaného příjmu, je zavedeno progresivní zdanění. Daňový základ snižuje základní odpočet na poplatníka ve výši 26 400 HRK za celý rok. I v Chorvatsku existují daňový výjimky či výdaje snižující daňovou povinnost, např. platby do penzijních plánů.
Daňový základ (v HRK)daňový základ (v Kč)sazba daně
Do 26 400 HRKDo 90 746 Kč12%
26 400 HRK - 105 600 HRK90 746 Kč - 362 982 Kč25%
Nad 105 600 HRKNad 362 982 Kč40%
  • Souhrnné sociální pojištění je poměrně vysoké, zaměstnanec ze své hrubé mzdy odvádí 20 %, zaměstnavatel za svého zaměstnance odvádí na souhrnném sociálním pojištění 17,2 %.
  • Daň z příjmů právnických osob činí 20 %.
  • Základní sazba DPH je 25 %. V Chorvatsku jsou však i dvě snížené sazba DPH, 5% sazba daně je uvalena např. na chléb, mléko, léky, zdravotnické pomůcky či noviny, 10% sazba DPH je uvalena např. na turistické služby, vodu, dětské potraviny či cukr.

Mzdy v Chorvatsku

Průměrná čistá měsíční mzda, kterou obdrží zaměstnanec na svůj bankovní účet, v prvním čtvrtletí letošního roku činila 5 516 HRK (18 960 Kč). Minimální mzda v Chorvatsku činí 2 814 HRK (9 673 Kč). Přepočet na koruny je proveden dle aktuálního směnného kursu. Mzdové údaje pravidelně zveřejňuje Croatian Bureau of Statistics.

Ekonomické hodnocení

Chorvatská ekonomika těží především z turistického ruchu, avšak konkurenceschopnost domácích firem je v porovnání s ostatními členskými zeměmi EU nižší, prosadit se na náročných zahraničních trzích je pro chorvatské společnosti obtížné. Problémem nadále zůstává vysoká nezaměstnanost, která se v posledních letech pohybuje těsně pod 20 %. V zimě je nezaměstnanost citelně vyšší než v létě, kdy je více pracovních příležitostí v oblastech cestovního ruchu. Podívejme se na hodnocení Chorvatska v renomovaných ekonomických žebříčcích.

  • Podmínky k podnikání jsou v Chorvatsku 84. nejlepší ze 185. hodnocených zemí světa, jak ze studie Světové banky „Doing Business 2013“. Česku patří 65. místo.
  • Ekonomická svoboda v Chorvatsku je dle poslední zprávy společnosti The Heritage Foundation „2013 Index of Economic Freedom“ 78. nejvyšší na světě (ze 177. hodnocených zemí). Česku patří 29. místo.
  • Chorvatsko má 85. nejkonkurenceschopnější ekonomiku za rok 2012, jak vyplývá ze zprávy Světového ekonomického fóra „The Global Competitiveness Report 2012-2013“. Hodnoceno bylo celkem 148. zemí světa. Česku patří 39. místo.
  • Míru korupce pravidelně každoročně hodnotí společnost Transparency International. Dle indexu za rok 2012 patří Chorvatsku 62. místo na světě, Česku patří 54. místo.

I když se chorvatská vláda snaží přilákat zahraniční investory, objem zahraničních investic stoupá pozvolna. Přesto zahraniční společnosti velmi pozitivně hodnotí provedené vládnízměny v posledních letech. Největšími obchodními partnery jsou Německo, Itálie a Rakousko. Chorvatsko dosáhlo zlepšení v posledních letech v mnoha ekonomických ukazatelích a dá se očekávat, že díky svému potenciálu a výhodné geografické poloze bude v budoucnu pro zahraniční investory mnohem zajímavější než doposud.

Chorvatsko rozvíjí infrastrukturu

Rozvoj infrastruktury je jedním ze základních předpokladů udržení si pozice jednoho z nejnavštěvovanějších evropských států, protože pro příliv turistů je naprosto nutné rychlé spojení mezi centrem země a mořem (drtivá většina turistů přijíždí do Chorvatska vlastním autem). V dopravě hraje jednoznačný prim silniční doprava a meziročně zaznamenává neustálý nárůst. V současné době se pracuje na zvyšování hustoty a kvality především dálniční sítě.

Jak vysoké je zadlužení?

V posledních letech stoupl v Chorvatsku veřejný dluh, v současné době činí 52 % k HDP, což je však pořád citelně nižší než v řadě členských zemích EU, nejvyšší je veřejný dluh ze zemí EU v Řecku (161 % k HDP), Itálii (126 % k HDP), Portugalsku (120 % k HDP) a Irsku (118 % k HDP). Německý server „Verlorene Generation“ pravidelně sestavuje žebříček zemí nejvíce ohrožených bankrotem (čím vyšší dluhy, tím vyšší riziko, rozhoduje však třeba i skladba dluhu a vývoj obchodní bilance). V posledním žebříčku bylo hodnoceno celkem 74 zemí světa a Chorvatsko má 15. nejhorší hodnocení. Horší hodnocení než Chorvatsko má však z členských zemí EU hned několik zemí: Řecko, Portugalsko, Kypr, Irsko, Španělsko, Maďarsko. Česko má 20. nejlepší hodnocení.

Zdroj: The Worldbank – Doing Business 2013, Centrall Inteligence Agency – The World Factbook 2013, The World Wide Tax and Tax Source Network 2013, Croatian Bureau of Statistics
Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená