FinExpert.e15.cz

Novinky v povinném ručení 2007

Od nového roku si pro nás pojišťovny připravily mnohá vylepšení pojistek. Vyberte si tu nejvýhodnější pro sebe.
Jako každý rok i letos pojišťovny zveřejnily v tuto dobu sazby pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla tedy povinného ručení na příští rok. Je to již tradice daná předchozím monopolním systémem povinného pojištění. Od 1.1.2000 se stal produkt povinně smluvním a řidiči si mohli rázem volit z více pojišťoven. Z tohoto důvodů má stále zhruba polovina řidičů výroční den pojištění k 1.1. Ti mohou nejpozději do 19.11.2006 vypovědět svoje stávající pojištění a do konce roku uzavřít smlouvu novou. Na českém trhu v současné době nabízí povinné ručení již 9 pojišťoven.

Sjednejte si nebo změňte povinné ručení sami

Redakce finančního serveru FinExpert.cz společně s portálem Top-Pojištění.cz pro vás připravila snadnou cestu, jak si můžete povinné ručení sami sjednat anebo změnit stávající nevýhodnou smlouvu. Rychlý a jednoduchý srovnávací kalkulátor s možností online uzavření pojištění vám pomůže sjednat pro vás nejvýhodnější volbu.

Během minuty získáte jednoduché a přehledné srovnání nabídek všech pojišťoven na trhu a velmi rychle můžete uzavřít smlouvu o pojištění skutečně u jakékoliv pojišťovny, aniž byste museli navštěvovat její pobočku a čekat ve frontě. Většina pojišťoven poskytuje i slevy v pojištění přes internet, které při využití našeho finančního serveru rovněž získáte.

Spolupráci s portálem Top-Pojištění.cz jsme si vybrali i proto, že jako jediný portál spolupracuje se všemi pojišťovnami v ČR. Navíc není nijak majetkově ani personálně propojen se žádnou z pojišťoven ani s redakcemi. Věříme, že touto službou vám pomůžeme najít pro vás nejlepší variantu povinného ručení.Povinné ručení si můžete online sami sjednat i snadno změnit zde.


Nabídky se zveřejňují na podzim z tradice

Je to z důvodu, že většina majitelů vozidel má stále výroční den pojištění k 1.lednu tzn. že uzavřeli pojištění 1. ledna a každý rok se jim toto pojištění k tomuto dni obnovuje. Je to již tradice daná předchozím monopolním systémem zákonného povinného pojištění. Od 1.1.2000 se stal produkt povinně smluvním a řidiči si mohli rázem volit z více pojišťoven. Z tohoto důvodů má stále zhruba polovina řidičů výroční den pojištění k 1.1. Ti mohou nejpozději do 19.11.2006 vypovědět svoje stávající pojištění a do konce roku uzavřít smlouvu novou. Pojišťovny jim tedy pro následující rok nabízejí nové produkty případně upravují sazby těch starších.

Pokračuje rozlišování klientů podle kategorií

Trendem posledních let je tzv. segmentace klientů, Tzn. že mladý řidič ve velkém městě platí jinou částku než starší zkušený řidič na venkově. Nedá se tedy úplně jednoznačně uvést, jestli je to pro některé zdražení. Šest z devíti pojišťoven skutečně upravilo své sazby a v kategorii osobních vozidel se zvýšení pohybuje v rozmezí od 3 do 5%. Všechny pojišťovny ale poskytují slevy za beznehodový průběh pojištění. Tyto bonusy pro příští rok dosahují 35 až 60%. Dobří řidiči bez nehod proto zaplatí dokonce méně než v letošním roce.

Novinky pojišťoven

U všech pojišťoven lze k samotnému povinnému ručení uzavřít i různá doplňková pojištění např. pojištění čelního skla, úrazové pojištění cestujících či pojištění právní ochrany. Povinné ručení v sobě také vždy obsahuje základní asistenční služby pro případ nehody a je možné jej rozšířit i pro případ poruchy.

Pojišťovna Kooperativa stejně jako v loňském roce nabízí živelní pojištění vozidla zdarma v rámci ceny povinného ručení. Podobný produkt letos připravila také Pojišťovna UNIQA, u které si klienti se starším vozidlem mohou pojistit vůz proti krádeži nebo ohni.

ČSOB Pojišťovna umožňuje připojistit riziko krádeže. Česká podnikatelská pojišťovna uvedla na trh nový produkt SPOROPOV, který je určen pro řidiče na venkově a nabízí základní limity plnění.

Většina pojišťoven kromě Allianz, Generali a Wüstenrot změnily sazby. Zdražení se pohybuje u nejčastější kategorie vozidel mezi 3 až 5%. Toto zvýšení je ale dobrým řidičům kompenzováno bonusem za bezeškodní průběh, který v příštím roce může dosáhnout 35 – 60%.Přehled cen základních sazeb povinného ručení najdete zde.
(PDF, 84 kb)


Chystá se centrální systém bonusů

Česká kancelář pojistitelů informovala o přípravě centrálního systému evidence bonusů, protože někteří řidiči, kteří nejezdí zcela podle předpisů a mají více nehod, se naučili tzv. malusovou turistiku. Všechny pojišťovny totiž počítají svým klientů nejen bonusy ale také malusy v případě častějších nehod. Tito řidiči dosud využívali toho, že pojišťovny nemají jednotnou evidenci škod. To se v příštím roce změní a v případě změny bude nová pojišťovna znát i historii škod nového klienta.

Jak vypadá systém povinného ručení v zahraničí

Evropské systémy povinně smluvního pojištění jsou částečně podobné. Pojišťovny používají ale mnohem větší počet různých segmentačních kritérií, jako je i barva vozidla, délka řidičské zkušenosti, stav konta v bodovém systému apod. Maximální počet je dokonce až 26 takových kritérií. Většina pojišťoven určuje sazby ne podle objemu motoru ale podle jeho výkonu. Tento prvek k nám letos přinesla pojišťovna Wüstenrot. Předpokládám, že za několik let se může do sazeb pojišťoven u nás projevit prvek nového bodového systému dle silničního zákona. Bohužel zatím se jeho efekt nedostavuje a nehod je stále velké množství.

Slevy a další rozlišení pojišťoven

Pojišťovna Segmentace Slevy
Allianz dle místa bydliště 10% pro podnikatele
10% pro řidiče nad 40 let
Česká pojišťovna plošná sazba  
Česká podnikatelská pojišťovna dle věku , místa bydliště a stáří vozidla 7% při sjednání přes internet
ČSOB Pojišťovna dle věku , místa bydliště a stáří vozidla 5% pro klienty ČSOB pojišťovny
7% pro klienty Poštovní spořitelny
Generali dle místa bydliště  
Kooperativa plošná sazba  
Triglav plošná sazba 10% při sjednání přes internet
Uniqa dle věku , místa bydliště a stáří vozidla 5% akční sleva
5% při sjednání přes internet
Wüstenrot dle výkonu motoru, pohlaví, věku 500 Kč při sjednání přes internet
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená