FinExpert.e15.cz

Novinky v mobilních platbách

Na českém trhu je aktuálně dostupných 12 typů smartphonů uzpůsobených pro zabezpečené platby přes NFC.
Novinky v mobilních platbách

Společnost MasterCard dnes na tiskové konferenci spolu s Českou spořitelnou, GE Money Bank, ČSOB a operátorem Telefónikou nastínila blízkou budoucnost mobilních plateb na českém trhu. Češi jsou podle průzkumu, který si MasterCard nechal zpracovat, mobilnímu bezkontaktnímu placení pozitivně nakloněni. Až 62 % lidí by k placení mobil rádo využívalo. Už nyní jsme celosvětově na 4. místě v počtu realizovaných bezkontaktních plateb (do této statistiky se ale počítají i transakce uskutečněné bezkontaktními kartami).

UniCredit Bank: První virtuální bankéřka na Facebooku, která vás osloví Vaším jménem

UniCredit Bank: První virtuální bankéřka na Facebooku, která vás osloví Vaším jménem

Překážkou širšímu rozšíření mobilů jako platebního nástroje jsou prozatím složité dohody mezi bankami, vydavateli karet, operátory a výrobci mobilů. Na českém trhu je aktuálně dostupných 12 typů smartphonů uzpůsobených pro zabezpečené platby přes NFC. Platit lze přes NFC a secure element SIM karty s vybranými telefony v pilotním programu Visa, Komerční banky a O2, nebo ostrém provozu MasterCard, GE Money Bank a O2. Na konci prázdnin by měl svůj pilotní projekt spustit T-Mobile s bankou Era (více zde). Banky a karetní společnosti ale poskytují další způsoby, jak bezkontaktní platby realizovat.

Alternativy k ryzím NFC platbám mobilem

Jednou z variant jsou bezkontaktní nálepky MasterCard PayPass u GE Money Bank a nově od 12. srpna také u České spořitelny. Nálepka funguje prakticky jako bezkontaktní platební karta s tím rozdílem, že si ji můžete nalepit na jakýkoli mobil nebo jiný předmět, který nosíte stále u sebe. Nálepka je provázána s vaší klasickou debetní nebo kreditní kartou (u České spořitelny pouze debetní, u GE Money Bank nově i kreditní) a může mít i stejný PIN.
 

Klepněte pro větší obrázek

Další možností jsou platby pomocí mobilní aplikace ve vašem smartphonu (aplikace MasterCard Mobile spolu s bankami ČSOB a Era). Takováto aplikace může běžet v jakémkoli smartphonu s podporovaným operačním systémem (zatím iOS a Android). MasterCard chce u aplikace do konce roku přidat několik vylepšení (dobíjení kreditu, platby v kavárnách, placení parkovného) a přibude i podpora smartphonů s Windows Phone. Nevýhodou tohoto způsobu platby je, že jej využijete prozatím pouze na internetu ve vybraných 2 000 e-shopech. Časem by aplikace MasterCard Mobile měla konvergovat s NFC platbami do společné platební peněženky MasterPass.

Novinkou u prvního způsobu platby (přes NFC a secure element na SIM kartě) je aktivita GE Money Bank na přípravě technologie Over-The-Air (OTA). Podobně jako vývojáři mobilních systémů distribuují tímto způsobem k uživateli například aktualizace prostředí telefonu, banka takto nabídne zaslání platební karty přímo do zabezpečené oblasti SIM karty. Do telefonu půjdou tímto způsobem „na dálku“ nahrát až tři různé platební karty, aniž byste museli do banky. Veškeré přenosy budou samozřejmě bezpečně zašifrovány.

NFC terminál pro drobné živnostníky

Dosud jsme na bezkontaktní platby nahlíželi z pohledu koncového zákazníka. MasterCard a Telefónica ale na tiskové konferenci představily i zajímavé řešení pro drobné živnostníky, kterým se dosud pořízení terminálu pro platby kartou nevyplatilo. Do pilotního provozu se chystá nasazení zhruba stovky mobilních POS terminálů pod názvem mPO2S. Jedná se o přenosné platební terminály typu iSMP dodávané společností Ingenico. Jsou to první certifikované a schválené mobilní terminály na světě, které dokážou přijímat bezkontaktní platby přes rozhraní NFC. Terminál je samozřejmě vybaven i kontaktním rozhraním pro platby klasickou kartou s EMV čipem nebo magnetickým proužkem.

Klepněte pro větší obrázek

Zúčtování karetních transakcí, tedy acquiring, bude probíhat prostřednictvím Československé obchodní banky, která zajistí, aby byly platby kartami provedené na mPO2S připsány na účet obchodníka u jeho stávající banky. K přijetí karty bude stačit malý přenosný terminál a jakýkoliv chytrý telefon nebo tablet s operačním systémem Android (od verze 4.1) nebo iOS (od verze 6) s datovým připojením. Obchodník do svého telefonu či tabletu zdarma stáhne aplikaci, kterou pro Telefóniku vyvinula zlínská společnost Monet+.

Aplikace nabízí prostředí a funkce běžné pokladny. Pro realizaci platby obchodník jednoduše zadá do aplikace částku za nákup a zákazník ji zaplatí svou platební kartou na mobilním terminálu mPO2S tak, jak je běžně zvyklý. Potvrzení o platbě kartou může obchodník odeslat kupujícímu elektronicky formou SMS nebo mailové zprávy. Podnikatelé a živnostníci, kteří mají zájem zapojit se do pilotního projektu mobilních terminálů, mohou kontaktovat Josefa Puczoka z Telefóniky. Mobilní terminál mPO2S bude do pilotního provozu poskytnut zájemcům zdarma.

Článek vyšel na www.mobilmania.cz

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Je k dispozici někde seznam toho počtu realizovaných...
Jenda
13. 8. 2013, 14:41

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená