FinExpert.e15.cz

Novinky v legislativě: zvýší se DPH, absolventi budou obtížněji hledat práci

  Novinky v legislativě: zvýší se DPH, absolventi budou obtížněji hledat práci

V roce 2013 čeká Českou republiku několik významných změn, které se dotknou téměř všech jejích obyvatel. Jde především o změny související s přijetím daňového balíčku, který zavádí například změnu sazeb daně z přidané hodnoty, sedmiprocentní solidární zvýšení daně z nadlimitních příjmů, zrušení stropů pojistného na veřejné zdravotní pojištění, zrušení takzvané zelené nafty a další.

Jednotná sazba DPH od ledna nebude

Poslanci schválili 19. prosince návrh na jednoprocentní zvýšení daně z přidané hodnoty. Pokud novelu nebude prezident republiky vetovat, vyšší DPH začne platit hned 1. ledna 2013. Základní sazba daně bude nově činit 21 procent a snížená sazba daně bude 15 procent.

Snížená sazba daně tak bude od ledna historicky nejvyšší. Například od roku 1994 do roku 2007 činila tato daň pouze pět procent. Přijetí sjednocené sazby na 17,5 procenta je tedy odloženo až na 1. ledna 2016.

Ruší se snížené sazby minimální mzdy

Rovněž byla přijata změna vládního nařízení upravující minimální mzdu. Tato novinka se týká především absolventů, tedy lidí bez praxe a osob se zdravotním handicapem. Dosavadní úprava totiž motivovala zaměstnavatele k zaměstnávání těchto osob, a to především proto, že mohli uplatňovat snížené sazby minimální mzdy.

„Od 1. ledna 2013 jsou tyto skupiny postaveny na úroveň ostatních zaměstnanců. Zrušením snížených sazeb ztrácí zaměstnavatel motivaci k přijímání osob bez praxe či se zdravotním handicapem. Nově musí i těmto osobám dát minimální mzdu v plné výši. Sazba minimální mzdy se od 1. ledna 2013 nemění, činí osm tisíc korun měsíčně nebo 48,10 Kč za hodinu,“ řekl Pavel Fráňa z advokátní kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři.

Zemědělci přijdou i zelenou naftu

Od Nového roku se tuzemským farmářům sníží podpora, díky níž dostávají zpátky část zaplacené spotřební daně. Dochází totiž ke snížení nároku na vrácení spotřební daně z takzvané zelené nafty. Nově se nárok na vrácení snižuje z 60 procent na 40 procent a z 85 procent na 57 procent. Tato změna s největší pravděpodobností povede ke zvýšení cen všech zemědělských produktů.

Některé změny budou platit pouze dva roky

V některých případech budou navrhované změny platit pouze dva roky, tedy do roku 2015. To platí například o zrušení základní slevy na dani z příjmů fyzických osob pro starobní důchodce. Od 1. ledna 2013 do 31. prosince 2015 nebudou mít starobní pracující důchodci nárok na základní slevu na dani, která nyní činí 24 840 korun za zdaňovací období.

Jste pracující důchodce? Víme, jak od ledna nepřijít o daňovou slevu

Jste pracující důchodce? Víme, jak od ledna nepřijít o daňovou slevu

Pokud dojde ke schválení novely zákona o daních z příjmu mohou pracující důchodci přijít o 2 070 Kč měsíčně.

Další „přechodnou změnou“ je takzvané solidární zvýšení daně, které zavádí pro poplatníky sedmiprocentní zvýšení daně z nadlimitních příjmů. „Toto solidární zvýšení daně dopadá na osoby s příjmem přibližně nad sto tisíc korun měsíčně. Osob s vyššími příjmy se týká i další legislativní změna, neboť od 1. ledna 2013 má dojít ke zrušení stropů pojistného na veřejné zdravotní pojištění. Tato změna by se měla projevit ve zvýšení příjmů zdravotních pojišťoven,“ dodává Pavel Fráňa.

Zdroj: advokátní kancelář HARTMANN, JELÍNEK, FRÁŇA a partneři

Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Od 1. ledna 2013 do 31. prosince 2015 - poněkud dlo...
sirius
5. 1. 2013, 10:20
"...absolventi budou obtížněji hledat práci." Nu což...
václav II
30. 12. 2012, 17:59

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená