FinExpert.e15.cz

Novinky u karet České spořitelny

V poslední době ČS jen hýří novinkami v bankovních službách. Tentokrát nastaly významné změny u všech jejích platebních karet.
Novinky u karet České spořitelny

Karty už jen čipové

Od září začala Česká spořitelna vydávat čipové karty. V prvotní fázi se jedná jen o elektronické karty Maestro a v od října i Visa Electron. V průběhu prvního čtvrtletí 2007 dojde k vydávání i embosovaných čipových karet MasterCard a Visa. Zpoždění je způsobeno hlavně nutností projít přísnými certifikačními procesy, které vyžadují karetní asociace MasterCard a Visa. Každý žadatel o platební kartu již dostane čipovou kartu. Stávající držitelé karet ČS čipovou kartu obdrží přirozenou výměnou po skončení platnosti stávající karty, ČS nebude nečipové karty násilně stahovat z oběhu. ČS s čipovými kartami počítala už delší dobu, proto průběžně přizpůsobovala platnost současných vydávaných karet a poměrně k tomu od roku 2005 zkracovala jejich platnost.

Čipové karty ČS jsou podobně jako u ostatních bank tzv. hybridní karty. Ty obsahují čip i magnetický proužek. Lze tak oprávněně namítnout, že existence magnetického proužku možná snižuje výhodu jinak větší bezpečnosti díky implementovanému čipu. Do jisté míry je to pravdivé tvrzení. Pokud jde o rozšíření čipových terminálů v České republice, v horizontu dvou let by měly být již všechny terminály obchodníků plně vybaveny pro příjem čipových karet. To však neplatí v zahraničí, kde čipových terminálů najdete jen poskrovnu. A např. v USA čipovou kartou prostřednictvím čipu téměř nezaplatíte. Pokud by tedy jakákoliv banka vydala ryze čipovou kartu bez magnetického proužku (to je technicky možné), pro samotného držitele by se stala použitelnou jen s velkým omezením

Bezpečnost především

Výhodou čipové karty je její bezpečnost. Přesněji řečeno, povinná autentifikace pomocí PIN. V rámci ČR existuje mezi acquiringovými bankami (banka zprostředkovávající platby platebními kartami, t. č. ČS, ČSOB, EB, HVB, KB) dohoda, díky níž se při použití čipové karty na čipovém terminálu stanovuje povinnost použít čip. Při snaze použít magnetický proužek bude transakce zamítnuta. Jiná situace je, pokud jakákoliv strana není vybavena čipem, tj. buď držitel karty nemá čipovou kartu anebo přijímajících obchodník nemá čipový terminál. Podle nařízení karetních asociací platí od 1. 1. 2005 tzv. liability shift, což je termín, který přenáší odpovědnost za zneužití platební karty na tu stranu, která není vybavena čipem. Za zneužití platební karty podle těchto pravidel nese odpovědnost buď banka, která vydala nečipovou kartu, anebo banka, která vybavila obchodníka nečipovým terminálem. Jak by se ovšem řešila reklamace karetní transakce mezi držitelem karty a jeho bankou je věc jiná. V současné době všechny bankomaty ČS jsou vybaveny pro příjem čipových karet, podobně i např. bankomaty GE Money Bank.

 


Tip: Chcete vědět vše o čipových kartách? Čtěte zde.

 

Změňte si svůj PIN

Další novinkou na je možnost změny PIN kódu k jakékoliv kartě ČS, tj. kreditní i debetní. Každý držitel platební karty ČS si může kdykoliv a libovolně PIN kód změnit. Změna se provádí v bankomatu a je tak snadná, jako zjištění zůstatku na účtu. Po zadání původního PIN si zvolíte nabídku SLUŽBY a poté již můžete po opětovném zadání původního PIN provést změnu. Za každou změnu PIN se platí 50 Kč a lze navolit libovolnou kombinaci čtyř čísel.

Pokud jde o možnost změny PIN k platební kartě, není ČS jediná banka, která to umožňuje. PIN si můžete odjakživa změnit např. u karet, které vydává Citibank, a to telefonicky prostřednictvím hlasového automatu. Vlastní PIN si také volí a libovolně mění držitelé karet Diners Club, zde se změna provádí písemně. Na rozdíl od ČS, která tuto službu zpoplatňuje, Citibank i Diners Club změnu PIN provedou zdarma, a to opakovaně.

Podobně postupují i banky v zahraničí. Např. polská Bank Millennium rovněž umožňuje k platebním kartám kdykoliv změnit PIN. Kód se opět mění v bankomatu a změna nic nestojí.

Možnost změnit si PIN je ze strany ČS velmi vítaným krokem a budu jen potěšen, pokud se tato služba časem stane standardem u všech našich bank. Nový PIN je platný ihned po provedení změny. Jediné omezení je v případě, kdy chce držitel karty provést změnu PIN před její exspirací – podle ČS je nejzazším termínem pro změnu PIN dva měsíce před ukončením platnosti karty. Poté totiž dochází ke generování nové karty, a ta by byla vydána s původním PINem (přestože byl změněn).

Čeho se při změně PIN vyvarovat

  • PIN nikdy nikomu nesdělujte
  • Nepoužívejte stejné čtyřčíslí
  • Nepoužívejte část vašeho data narození nebo rodinných příslušníků
  • Nepoužívejte část čísla karty nebo jiné číselné údaje, které lze snadno zjistit
Další kapitola
 

Související články


celkem 11 komentářů

Nejnovější komentáře

Re:co to je
Dalibor Chvátal
6. 9. 2006, 19:06
co to je
ja
6. 9. 2006, 17:12
Re:Opet podelane poplatky
Cyp
6. 9. 2006, 11:30
Re:Opet podelane poplatky
Destruxe
6. 9. 2006, 08:34
Re:Opet podelane poplatky
vfb
6. 9. 2006, 08:33

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená