FinExpert.e15.cz

Novináři věznění i zabití, ale stále bojující za svobodu slova

Světový den svobody tisku připomíná i položené životy novinářů za svobodu slova.

Letos si 3. května si již po třinácté připomínáme Světový den svobody tisku vyhlášený v roce 1993 Valným shromážděním OSN. Tento den má především připomenout, že svobodný tisk i vůbec svobodná a pluralistická media jsou podstatnou oporou demokratické společnosti a spravedlivého lidského snažení. Diskriminace novinářů či vydavatelů a násilí na nich, cenzura a zakazování tiskovin a svobodného toku informací porušují právo „na svobodu vyznávat názory bez vměšování a vyhledávat, získávat a sdělovat informace a ideje prostřednictvím libovolných médií a bez ohledu na hranice“ (článek 19. Všeobecné deklarace lidských práv). Právo na „svobodu vyznávat názory a získávat a poskytovat informace a myšlenky bez vměšování veřejné autority a bez ohledu na hranice“ (článek 10 Evropské charty na ochranu lidských práv a svobod).

Světový dne svobody tisku probíhá s podporou světových a evropských vydavatelských asociací WAN, FIPP, ENPA, FAEP a Výboru pro svobodu tisku ve světě (WPFC) i dalších jiných organizací. Jeho cílem je připomenout, že svoboda tisku a přístupu k informacím i jejich šíření není v současnosti v globálním měřítku samozřejmostí. Proto se také letošní 3. květen koná pod heslem „Tisk pod dohledem“ a je zaměřen na hrozby pro svobodu tisku vyplývající ze zneužití hesla boje se světovým terorismem pro omezování svobody informací.

Novináři věznění i zabití

Smyslem Světového dne svobody tisku je rovněž připomenout nelehký osud novinářů, kteří jsou v současné době vězněni proto, že se snažili o šíření svobodných informací a dostali se tak do konfliktu se státní mocí. V neposlední řadě při příležitosti 3. května vzpomínáme také památky pracovníků medií, kteří při své práci položili život. V roce 2006 zahynulo při práci nebo bylo zabito a zavražděno v souvislosti s ní 110 novinářů, což je nebývalý nárůst počtu obětí tohoto povolání, neboť v roce 2005 zahynulo jen 58 novinářů a v roce 2004 to bylo 71 novinářů. Od začátku roku 2007 zahynulo pak 9 pracovníků medií. Nejnebezpečnější oblastí je přirozeně Střední východ a severní Afrika, kde v roce 2006 zahynulo 49 novinářů...

V roce 2006 bylo podle údajů Committee to Protect Journalists (CPJ) nově uvězněno 134 pracovníků medií, což je také nejvyšší počet za poslední tři roky. Nejvíce nově uvězněných novinářů se podle posledních údajů nachází v Číně, na Kubě, v Eritrei a Etiopii. Zajímavé jsou údaje CPJ o počtech uvězněných novinářů podle medií, ve kterých působí. Z grafu vlevo je patrné, že tiskoví žurnalisté mají mezi uvězněnými převahu. Podrobnější informace o vězněných a zabitých žurnalistech lze najít na webové stránce CPJ.

Evropské vydavatelské asociace ENPA a FIPP pořádají u příležitosti Světového dne svobody tisku 2. května 2007 diskusní setkání s názvem Press Freedom in the Digital Era, kterého se zúčastní delegace Evropského parlamentu a Evropské komise.
Organizátoři Světového dne svobody tisku připravili řadu informačních materiálů pro vydavatele a tituly, které se rozhodnou o těchto věcech informovat. Největší množství materiálů je publikováno na webové stránce Světové asociace novin WAN. Lze tam nalézt eseje významných osobností, žurnalistů a disidentů, karikatury k tématu svobody tisku a násilí páchaného na novinářích, informační mapy o počtech zabitých a uvězněných novinářů v roce 2006, tematické grafické materiály a videoklipy.

Z materiálů upozorňujeme především na články:

  • Excruciating Choices – interview s Billem Killerem, výkonným šéfredaktorem The New York Times
  • Pohřbení pravdy do stoky národní bezpečnosti – Agnes Callamard, výkonná ředitelka Article 19
  • Zločin slovem v době teroru – Dinah PoKempner, předsedkyně Human Rights Watch
  • Novináři, zdroje a sledování – David Banisar, ředitel Privacy International a další eseje.
  • Dále krátké anotace o všech v roce 2006 zabitých nebo uvězněných novinářích tříděné podle jednotlivých regionů.

Materiály jsou k dispozici ve všech světových jazycích.

Zajímavým počinem je také na mládež orientovaná kampaň na podporu propuštění vězněného čínského novináře Shi Taa nositele ocenění Zlaté pero svobody 2007, která spočívá v zasílání pohlednic s žádostí o jeho propuštění na místní velvyslanectví ČLR. Materiály jsou k dispozici elektronicky.

Novináři zavražděni v roce 2006

Klepněte pro větší obrázek

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená