FinExpert.e15.cz

Novela Spotřebitelského zákona aneb O leasing není zájem

Novela upravila některé typy smluvních vztahů.
Novela Spotřebitelského zákona aneb O leasing není zájem

V lednu letošního roku vstoupila v platnost novela Zákona o spotřebitelském úvěru, která upřesňuje aplikaci spotřebitelského zákona na určité typy smluvních vztahů, mezi něž patří i smlouva o finančním leasingu. Do našeho právního řádu tak transponuje Směrnici Evropského parlamentu a Rady 2008/48/ES o smlouvách o spotřebitelském úvěru.

Novela je dalším krokem směrem k maximální ochraně spotřebitele. Vede k výraznému rozšíření stávající informační povinnosti, a to na obou stranách. Všechny leasingové společnosti tak musely k začátku roku provést revizi veškerých standardních dokumentů a doplnit je o informace, které nově zákon vyžaduje. Poskytovateli také zavádí povinnost posoudit schopnost spotřebitele splácet, tedy posoudit před poskytnutím úvěru či leasingu jeho bonitu.

Dva týdny na rozmyšlenou

Snad nevýraznější zaváděnou změnou je však právo spotřebitele odstoupit od smlouvy o spotřebitelském úvěru bez uvedení důvodů ve lhůtě 14 dnů. Pokud tedy spotřebitel odstoupí od smlouvy o koupi, zaniká i smlouva o leasingu. Novinkou také je, že se financující společnost stává solidárním ručitelem za dodavatele zboží pro případ nevrácení kupní ceny spotřebiteli.

Především díky těmto dvěma změnám se o novele na přelomu roku vzrušeně diskutovalo. Nepovedou dodatečné náklady k existenčním problémům leasingových společností? Nebudou spotřebitelé možnosti odstoupení od smlouvy zneužívat? Spotřebitel uzavře smlouvu o koupi auta na leasing, vyzkouší je a za týden se rozhodne od smlouvy odstoupit.

Ano, zákonné právo odstoupit od smlouvy ve lhůtě 14 dnů je odůvodněné v případě e-shopu: kupující předem produkt fyzicky nevidí, navíc vrátit může pouze nepoužité zboží. V tomto případě ale vrací již použité auto, které tak ne nevýznamně ztrácí na ceně a prodejci tak vzniká jistá finanční újma.

Také leasingové společnosti tímto mohou vzniknout dodatečné náklady, spojené s prověřením klienta a jeho bonity a vyřízením všech náležitostí, souvisejících s uzavřením leasingové smlouvy. Pokud se klient rozmyslí, auto vrátí a tím automaticky odstoupí také od smlouvy od leasing, znamená to pro firmu utopené náklady.

Přehnaný rozruch

Po prvním čtvrtletí platnosti novely se ale zdá, že velký rozruch kolem jejích předpokládaných (v některých podáních až jistých) důsledků byl předčasný a hlavně přehnaný. Velké finanční společnosti leasing z portfolia produktů zatím nestahují, ani se k tomu nechystají.

Často sice opravdu propagují úvěrování na úkor leasingu, ale to není žádná novinka letošního roku a navíc je důvodem spíše fakt, že o leasing na trhu není velký zájem, než že by zaznamenaly výrazný počet případů odstoupení od smlouvy. Například ŠkoFIN za první kvartál nezaznamenal žádný takový případ.

„Protože je podíl úvěru na počtu nově uzavíraných smluv dlouhodobě větší než 80 %, propagujeme jej opravdu přednostně. O omezení finančního leasingu pro FO i přes nízké využití zatím neuvažujeme,“ komentuje Jan Kloud, marketingový ředitel společnosti ŠkoFIN.

Není zájem

Trend malého zájmu o leasing potvrzuje také GE Money Auto, kde leasingové smlouvy v roce 2010 tvořily necelá 2 % z celkového počtu nově uzavřených smluv, v prvním kvartále roku 2011 dokonce pouhé 1 %. Je třeba ovšem dodat, že zde poskytují leasing pouze právnickým osobám, tudíž odstupování od smluv nehrozí.

Některé společnosti ale opravdu – snad preventivně – začaly posilovat propagaci „jistějších forem“ financování. ČSOB leasing spustila novou kampaň s benefitem v podobě jednoho roku povinného ručení zdarma, která se týká úvěru pro fyzické i právnické osoby a leasingu, nicméně pouze pro podnikatele.

Podíváme-li se na statistiky, mění se také struktura leasingu dle předmětu financování. Dle údajů ČLFA, jejíž členové realizují kolem 97 % objemu všech tuzemských leasingových obchodů, oproti předchozím letům v roce 2010 poklesl jak podíl leasingu osobních aut (na 25,5 % z 27,3 % v r. 2009), tak i podíl leasingu nákladních automobilů (na 18,5 % z 19,1 %) a leasingu lehkých užitkových aut (na 4,2 % z 8,9 %). Pokles podílu všech těchto komodit byl vykompenzován krátkodobým prudkým nárůstem leasingu fotovoltaických zařízení – jeho podíl dosáhl 18,3 %.

Leasing se tedy ani s novelou Spotřebitelského zákona nestává trnem v patě finančních společností. Určitě se nevyplnila prognóza zneužívání nových práv spotřebiteli ani odebírání leasingu fyzických osob z portfolia služeb. Alespoň první čtvrtletí tomu zatím nasvědčuje.

Další článek


 

celkem 5 komentářů

Nejnovější komentáře

pravdu nemáte Vy. Finanční leasing je v podstatě jis...
kdochcekam
13. 5. 2011, 08:29
To je zažitý omyl, zákazník platící hotově vždycky d...
Ricardo
12. 5. 2011, 08:05
Je vidět, že autor je zřejmě novinář, nikoli ekonom,...
Ricardo
12. 5. 2011, 08:02
myslim ze to neni o prizivovani ale o nepoctivosti p...
pepek
11. 5. 2011, 12:35
Je to vše u mnoha prodejců postavené na hlavu. Prode...
krtekub
10. 5. 2011, 11:47

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená