FinExpert.e15.cz

Nové trendy investic: chalupy a malé byty

(Inzerce) V poslední době se na trhu nemovitostí nejsilněji prosazují dva trendy: investice do rekreačních nemovitostí a malých bytů.
Nové trendy investic: chalupy a malé byty

Investice je dlouhodobě oblíbeným a vyhledávaným způsobem, jak uložit a dobře zhodnotit své finance. V poslední době se na trhu nemovitostí nejsilněji prosazují dva trendy: investice do rekreačních nemovitostí a malých bytů.

Malé byty – ceny jsou na minimu, ale jen dočasně

Realitní kanceláře se shodují: zájem o malometrážní byty je obrovský a na mnoha místech již poptávka převyšuje nabídku. Důvod? Nízká cena, ideální start bydlení i dobrá investice.

Prodej bytů o velikosti 1+1 či 2+1 zažívá svůj obrovský rozmach. Největší oblibě se těší byty ve starší zástavbě. Zájem o ně mají mladé páry, pro které jsou ideální kombinací vlastního bydlení, vyhovujícího prostoru a přívětivé ceny. Zároveň v nich mnozí spatřují ideální investici, která se vrací v podobě pronájmu bytu.

Nebývalý zájem o malé byty má jednu hlavní příčinu a tou jsou nízké ceny nemovitostí – nejnižší za posledních pět let. Zároveň jsou na minimu také úrokové sazby hypoték. I proto se mnozí snaží využít nebývale výhodné situace.

Samotná úroveň cen se samozřejmě liší v závislosti na lokalitě, příval zájemců je však všude podobný. Například průměrné ceny při prodeji bytů 1+1 v Chomutově se pohybují kolem 200 tisíc korun, naopak v Pardubicích a Plzni se drží zhruba na úrovni 1,1 milionu korun.

Rekreace, alternativa bydlení i investice

Navzdory současné ekonomické situaci mají Češi trvalý a výrazný zájem o prodej domů rekreačního typu, tedy chaty a chalupy. Nehledají však jen místo pro relaxaci, byť je to především u lidí z větších měst, významný důvod.

Stavbu mimo město často považují také za alternativu jejich městského bydlení. Proto se stále častěji zajímají detailněji o technický stav nemovitosti, rozvody energií, veškerou infrastrukturu a dopravní dostupnost během celého roku. O možnosti přestavby chalup na běžné bydlení podle realitních kanceláří nejvíce uvažují mladé rodiny s dětmi.

Výhodnou investici pak potenciální kupci spatřují především v chatách a chalupách v turisticky a rekreačně oblíbených oblastech. Zájem projevují o nemovitosti v blízkosti vody a podobných lákadel v dojezdové vzdálenosti cca 50 km od trvalého bydliště. Důležitá není velikost přilehlého pozemku – lidé zde nechtějí pracovat a zahradničit, ale spíše odpočívat.

Další článek


 

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená