Poslanci se chtějí postarat o to, aby nové tarifní soustavy u cen elektřiny nezvýšily výdaje domácností. Bohuslav Sobotka v této věci požádal ministerstvo průmyslu o analýzu. Pokud se ukáže, že by změny měly dopad na spotřebitele, žádá Sobotka ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka, aby navrhl opatření ke zmírnění těchto dopadů. Informovaly o tom Finanční noviny.
Změny tarifních systémů, o kterých se neustále diskutuje, by se měly týkat regulovaných cen, které jsou stanovovány Energetickým regulačním úřadem. Zahrnují mimo jiné platby za přenos a distribuci. Změny by neměly mít vliv na silovou složku, kterou si určují jednotliví dodavatelé energií. Vše by mělo mít za důsledek to, abychom šetřili s velikostí svých jističů.
Nové tarify by mohly vejít v platnost již příští rok. Největší obavu mají chataři či chalupáři, kteří sice potřebují málo elektřiny, ale u svých chat mají jistič s vyšší kapacitou.
Podle Jeronýma Tejce z ČSSD jde o paradox, protože když zákazník zvýší kapacitu jističe, musí za to zaplatit nemalý peníz, zatímco když kapacitu jističe sníží, nikdo mu už peníze nevrátí.