FinExpert.e15.cz

Nové pračky vzkazují: Bílá už nemusí být bělejší

Nejhorší kategorii v případě praček aktuálně označuje písmeno A.
Nové pračky vzkazují: Bílá už nemusí být bělejší

Ještě více znamének plus na energetickém štítku. Nejhorší kategorii praček aktuálně označuje písmeno A. To ale není jediná novinka, kterou byste při výběru nového spotřebiče měli vzít v potaz. Trendy směřují ke studenému praní či zvyšování účinnosti

Ať už váš spotřebič dosluhuje nebo novou pračku vybíráte z jiného důvodu, vždy byste měli sledovat několik základních parametrů. Jedná se o energetickou třídu, která je vyznačena na energetickém štítku spotřebiče, roční spotřebu vody i elektrické energie udávanou v kWh. V neposlední řadě věnujte pozornost objemu (náplni) pračky. 

„Roční spotřebu elektřiny v kWh lze mezi jednotlivými modely přesně srovnávat a odhadovat tak jejich budoucí spotřebu energie v korunách. Z hlediska náplně se trh posouvá od klasických 5kg praček k modelům s 6 až 9kg náplní. Záleží zejména na velikosti domácnosti, jaká náplň je vhodná, protože praní s nevyužitou kapacitou samozřejmě zbytečně spotřebovává část energie a vody,“ upozornil Juraj Krivošík ze Střediska pro efektivní využívání energie, o.p.s SEVEn. 

Co šetří myčka? Hlavně čas. Jak vybrat úsporný model?

Co šetří myčka? Hlavně čas. Jak vybrat úsporný model?

Objektivně porovnat náklady spojené s mytím nádobí je složité.

Novinky na energetickém štítku 

Zastavme se na chvíli u energetického štítku praček, který může nést označení energetické třídy A+++ (nejúspornější) až D (nejméně úsporná). Dodejme, že pračka v kategorii A+++ je asi o 32 procent úspornější než spotřebič ve třídě A. 

„S pračkami je to podobné jako s chladničkami nebo myčkami, protože nejméně úsporné spotřebiče, které je možné v současné době uvádět na trh, jsou ve třídě A+. Třída A tedy už neznamená úsporný výrobek a od 1. prosince minulého roku se nesmí uvádět do prodeje,“ informoval odborník. 

Nejúspornější modely praček na trhu jsou k dostání v kategorii A+++, a to ideálně v kombinaci s omezenou spotřebou vody a vysokou třídou účinnosti odstřeďován prádla (v kategorii A nebo B). Tento parametr je důležitý kvůli úspoře elektrické energie, kterou by spotřebovala sušička prádla. 

Trendy v případě praček směřují k praní ve studené vodě. Proto všechny pračky uváděné na trh od prosince 2013 musí disponovat funkcí praní ve studené vodě (teplota 20°C). „Novinkou je, že energetický štítek už neobsahuje třídu účinnosti praní, protože všechny pračky s kapacitou nad 3 kg mají povinně třídu účinnosti praní A. Bílá již tedy nemusí být ještě bělejší,“ sdělil Juraj Krivošík s odkazem na někdejší reklamu na prací prostředek. 

Trendy v ledničkách: Kam až klesne spotřeba?

Trendy v ledničkách: Kam až klesne spotřeba?

Plánujete koupi ledničky? Podívejte se, jaké jsou možnosti.

Jak se počítá spotřeba energie

Pokud je pro vás při výběru nové pračky důležitá spotřeba elektřiny, bude vás zajímat, že spotřeba energie uvedená na štítku se vypočítává na základě 220 standardních pracích cyklů s programy bavlna 60 °C a 40 °C s celou a poloviční náplní. „Jedná se tedy o průměr čtyř programů, navíc v kombinaci se stand-by spotřebou energie. Konkrétní spotřeba v domácnosti bude vždy jiná, jedná se ale o významný posun směrem k realitě v běžných domácnostech, jelikož původní energetický štítek měřil spotřebu pouze na základě jednoho kritéria (60°C, plná náplň programu),“ vysvětlil odborník.

Co z toho vyplývá? Uvedená energetická třída se vztahuje ke dvěma základním pracím programům (40°C a 60°C, bavlna). Pračky ale obvykle nabízejí řadu dalších programů pro různé druhy prádla a teploty. „Legislativa zároveň požaduje, aby panel pračky obsahoval textovou informaci anebo ikonku, která dokladuje, jaký program je základem pro energetický štítek, protože se může jednat o program, v němž má daná pračka nejnižší spotřebu energie. V jiných programech, byť kratších, může být její spotřeba energie a vody vyšší,“ uvedl Juraj Krivošík. 

Testováním úsporných praček se zabýval projekt ATLETE II, který prověřil na 50 modelů praček z evropského trhu (10 z nich z České republiky). Výsledky testování konstatovaly, že všechny pračky byly technicky v pořádku, dokonce vykazovaly v průměru nižší spotřebu energie, než byla deklarována. 

Ušetříte s novou pračkou?

Nové pračky jednoznačně směřují k úsporám. Odborníci uvádějí, že nové typy praček spotřebují asi o 30 procent elektřiny méně než pračky, které byly vyrobené v 90. letech minulého století. Spotřeba vody klesla o téměř ¾. „I proto došlo k posunu na energetickém štítku a přibyla znaménka plus. V současné době se uvažuje o novém formátu štítkování, aby bylo možné reflektovat budoucí technologický pokrok,“ dodal Juraj Krivošík. 

Pokud o pořízení nové pračky uvažujete, budou vás zajímat konkrétní čísla. Tady jsou. 

Stará versus nová pračka

Klepněte pro větší obrázek

Pozn.: Počítáno je s průměrnou cenou elektřiny 5 Kč za kWh a s cenou vody 0,058 Kč/litr. Čtyřčlenná rodina pere v pračce na 5 kg průměrně asi 200 x ročně. Zdroj: www.svn.cz

Jak ještě snížit náklady na praní prádla 

  • Využijte kapacitu pračky na maximum. Zapínejte ji až ve chvíli, kdy je buben plný. V současné době jsou na trhu pračky s objemem od 3 do 11 kg. Při častějším praní se vyplatí uvažovat o kapacitě praček s náplní 6 nebo 7 kg. Tím snížíte počet pracích cyklů, tedy i provozní náklady. 
  • Zajímejte se o počet otáček za minutu. Má totiž vliv na odstřeďování, resp. zbytkovou vlhkost prádla. Čím vyšší je počet otáček, tím je prádlo lépe vyždímané. Pokud následně používáte sušičku prádla, znamená to i snížení spotřeby energie na sušení. Některé materiály však nesnášejí příliš dobře vysoké otáčky, proto je dobré, když pračka umožňuje regulaci otáček.
  • Využijte funkci odloženého startu. Ta umožňuje oddálit začátek praní (nastavíte si konkrétní čas). Tuto funkci oceníte v případě využívání sazby s nízkým tarifem (dříve noční proud). 
  • Prádlo perte při nižších teplotách. Předepírání používejte jen v nutných případech.
Další článek


 

celkem 4 komentáře

Nejnovější komentáře

Kdopak si asi ten článek objednal? B-] ... Pokud prá...
Tomáš
7. 11. 2014, 11:27
Vidím že se vyznáš. Manželka tě zapřáhla ? :-D
VŘSR
7. 11. 2014, 08:48
JJ, přitom nejekologičtější je právě program s přede...
radim
6. 11. 2014, 12:33
ano, nový trend - není důležité, jak pračky perou, a...
Bubik
6. 11. 2014, 11:00

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená