FinExpert.e15.cz

Nové kousky starého psa

Český Telecom nabídl s platností od 1. května nové cenové programy. Přejít na ně nemusíte, ale možná by se vám to vyplatilo.

Snad poprvé za dobu své existence nezdražil počátkem roku Český Telecom (ČTc) své služby. Naopak nabídl nové tarify, jejichž ceny jsou výhodnější než sazby tarifů stávajících programů. V případě, že si žádný z nových programů neobjednáte, zůstane vám program stávající.

 

Minuty, ne koruny!

Současné programy ČTc pro domácnosti mají ve své ceně vždy zahrnutý kredit – částku, kterou můžete v daném měsíci provolat, aniž byste platili něco nad základní paušální poplatek. U nejvíc využívaného Home Standard je z měsíčního paušálu 299 Kč možné bez dalšího placení provolat 90 Kč. Jestliže však tuto částku v daném měsíci neprovoláte, máte smůlu, bez koruny tři stovky zaplatíte stejně.

Nově aktivované programy Telefon 120 (Plus) a Telefon 240 (Plus) tento zavedený model částečně opisují a částečně inovují. Základní podoby nových programů, Telefon 120 a Telefon 240, nemají v paušálech obsaženy kreditní koruny, ale volné minuty, které můžete využít pro volání v rámci ČR. Buď pro hovory místní nebo dálkové. Telefon 120 má v paušálu 351,75 Kč (včetně DPH) celkem 120 volných minut. Polovinu z nich můžete použít pro místní volání, druhá polovina je určena pro hovory dálkové. U tarifu Telefon 240 vám paušál 472,50 Kč (včetně DPH) nabízí 240 volných minut; po 120 minutách na místní a dálkové hovory.

 

Nižší než jsme čekali

Nové tarify mají ceny za minutu volání výrazně nižší než programy současné. Novinky jsou zřejmě cíleny především na uživatele programu Home Standard (používá jej cca 90 % domácností) a při porovnání (viz tabulka) je patrné, že rozdíly jsou výrazné. Zelená políčka označují sazby, kde jsou nové programy levnější než Home Standard. Rozdíly jsou velké především u dálkových volání ve špičce, kde ČTc téměř srovnává krok s nejnižšími cenami alternativních operátorů. Také volání do mobilních sítí a zahraničí vyjde levněji.

 

Dvakrát Plus a několik „ale“

Program Plus je jakýsi přívažek k základním programům. Za částku 105 Kč navíc k základním programům získáte 20 volných minut pro volání do zahraničí nebo do mobilních sítí v ČR. Minuta volání na mobily a do zahraničí vás tak přijde zhruba na 5 Kč (srovnejte se cenami v tabulce), což je pro oba typy volání slušná cena, ale vyplatí se jen při pravidelném volání.

Nové tarify ČTc mají ceny příznivější než stávající programy, ale u obou nových základních programů je paušál vyšší než u Home Standardu, na jehož uživatele je nabídka především zaměřena. ČTc si tak při přesvědčení klienta připíše jistých 52,75 Kč, respektive 173,50 Kč měsíčně navíc. Kromě toho volné minuty zamlžují, jakou hodnotu vlastně klient za peníze dostane – mezi cenou za volání ve špičce a mimo špičku je totiž rozdíl až 1,30 Kč/min. Místo nových tarifů, které nepřehlednou nabídku ČTc ještě více znepřehledňují,  by jistě většina klientů přivítala spíše zlevnění u stávajících programů. Úspěch by určitě měl také tarif, u nějž by kredit nebyl obsažen vůbec a bylo by tedy díky němu možné výhodněji využívat služeb alternativních operátorů.

 

A co vy? Zůstanete u svého starého cenového programu nebo si tarif změníte?

 

Detailnější analýzu najdete v připravovaném čísle Osobních financí, které vycházejí ve čtvrtek 12. 6. 2003.

Další kapitola
 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená