FinExpert.e15.cz

Nová zelená úsporám vyplatí 1,4 miliardy korun

O největší objem financí požádali lidé z Moravskoslezského kraje.
Nová zelená úsporám vyplatí 1,4 miliardy korun

Celých devět měsíců mohly domácnosti žádat o příspěvek na zateplení nebo pořízení ekologického zdroje vytápění. Příjem žádostí o dotace byl ukončen na Silvestra 2014. O největší objem financí požádali lidé z Moravskoslezského kraje. 

Velký dotační program (Nová) Zelená úsporám, který je financován především z prodeje emisních povolenek, už několik let vyplácí příspěvky na snižování energetické náročnosti rodinných domů. Zatím poslední kolo bylo zahájeno první dubnový den minulého roku. Dotace měly být poskytovány pouze do konce října, nakonec byl příjem žádostí prodloužen do konce roku 2014. 

Někteří žadatelé na peníze čekají 

Dotační program, který připravilo Ministerstvo životního prostředí (MŽP) ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí (SFŽP), přijal za devět měsíců 6 110 žádostí za téměř 1,4 miliardy korun. V programu bylo na úsporná opatření připraveno 1,9 miliardy korun. Lidé přitom využili možnost podat žádost do posledního dne – na Silvestra tak pracoviště SFŽP shromáždila žádosti za 164 milionů korun. 

Ne všichni žadatelé ale dotace dostali. Vyplácení finančních prostředků bylo totiž na přelomu roku krátkodobě zastaveno. Obnoveno bylo opět k 19. lednu 2015. Podle SFŽP bylo pozastavení proplácení způsobeno bilancování státního rozpočtu a převodů nevyčerpaných nároků do nového rozpočtového roku. 

„Pokud máte řádně doloženo ukončení realizace vašeho projektu a při jeho kontrole nebyly zjištěny žádné nedostatky, můžete v nejbližších několika týdnech očekávat doručení Registrace akce a Rozhodnutí o poskytnutí dotace a následnou výplatu dotace na váš bankovní účet,“ uklidňovali administrátoři žadatele na oficiálních stránkách dotačního programu. 

Dotace Nová zelená úsporám táhnou, lidé hlavně zateplují

Dotace Nová zelená úsporám táhnou, lidé hlavně zateplují

Dotační program určený pro majitele domků se těší velkému zájmu.

Úsporná opatření za 3 miliardy

Dotační program Nová zelená úsporám byl některými odborníky kritizován kvůli administrativní zátěži. Zájem žadatelů bych zpočátku poněkud rozpačitý. V polovině minulého roku byly proto podmínky programu zjednodušeny. „Zefektivnili jsme i administraci žádostí. Na základě těchto opatření zájem o program výrazně vzrostl,“ uvedl Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR.

Ačkoli SFŽP registroval k 31. prosinci 2014 žádosti za téměř 1,4 miliardy korun, skutečné investice na realizovaná opatření přesáhnou hranici 3 miliard korun. „Díky programu Nová zelená úsporám snižujeme výrazně spotřebu energie a šetříme tak peněženky domácností. Zároveň vytváříme pracovní místa především ve stavebnictví a celkově tak posilujeme ekonomiku České republiky,“ pochvaluje si ministr Brabec.

Nejaktivnější žadatelé o příspěvek na zateplení se rekrutovali z Moravskoslezského kraje, kde podali žádosti za téměř 226 milionů korun. Největší zájem byl přitom o příspěvky v oblasti A – Snižování energetické náročnosti rodinných domů, ze které je možné financovat zateplení, výměnu oken nebo dveří. 

Klepněte pro větší obrázek
Zdroj: Novazelenausporam.cz

NZÚ 2015: Dotace na rodinné i bytové domy

Prostředky, které žadatelé v minulém roce nevyčerpali, budou podle ministerstva převedeny a připočteny k částce, která je vyhrazena pro letošní rok. „Na jaře totiž chystáme pokračování Nové zelené úsporám. Vyhlásíme výzvu, která bude otevřena nejen pro majitele rodinných domů, ale počítáme i s výzvou na zateplování a energetické úspory pro bytové domy,“ uvedl Richard Brabec, ministr životního prostředí. 

Podmínky dalšího kola Nové zelené úsporám nejsou zatím známé. Jak uvedl ministr životního prostředí, aktuálně jeho úřad společně s Ministerstvem pro místní rozvoj (MMR) finalizuje podmínky pro získání dotace pro bytové domy. Nová zelená úsporám by se měla totiž doplňovat s programem, který na modernizaci bytových domů poskytuje právě MMR. 

Proslýchá se, že první výzva programu určená pro bytové domy by měla být zveřejněna v březnu. Dotace budou směřovat na renovaci bytových domů v Praze a na výstavbu pasivních novostaveb v celé České republice. Od dubna 2015 by o dotace na zateplení mohly opět žádat i domácnosti. Podmínky přidělení finančního příspěvku by měly zůstat stejné, počítá se ale s dalším zjednodušením administrace.

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Máme zažádáno o dotaci na pasivní dům a už bychom do...
xy
12. 2. 2015, 09:19

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená