FinExpert.e15.cz

Nová zelená úsporám: Ve hře je 1,9 miliard

Počátkem dubna se totiž rozjelo další kolo dotačního programu.
Nová zelená úsporám: Ve hře je 1,9 miliard

Jaro je zpravidla ve znamení rekonstrukcí, oprav a zateplování. Na úsporná opatření můžete opět získat finanční podporu. Počátkem dubna se totiž rozjelo další kolo úspěšného dotačního programu Nová zelená úsporám. 

Až přes polovinu nákladů na zateplování nebo výměnu starého kotle za nový, mohou majitelé rodinných domů získat prostřednictvím dalšího kola programu, který připravilo Ministerstvo životního prostředí společně se Státním fondem životního prostředí. Stejně jako v minulých kolech bude podporována nejen izolace fasády domu, ale také například výměna oken a dveří nebo výstavba energeticky úsporných domů. 

Aktuálně je pro majitele domů připraveno 1,9 miliard korun, o které mohou žádat od 1. dubna 2014. Příjem žádostí bude ukončen stejně jako v předchozím kole vyčerpáním vyčleněné částky, nejpozději však 31. října 2014. „Veškeré informace zájemci najdou na www.novazelenausporam.cz, kde zároveň podají žádost. Pro žadatele budou fungovat také krajská pracoviště a call centrum, kde na zelené lince dostanou odpovědi na své dotazy,“ sdělil ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman. 

Poučen z předchozích nezdarů

Připomeňme, že v minulém roce mohli zájemci o dotace žádat o částku 1 miliardy korun. Ani předchozí kolo dotačního programu se – podobně jako původní Zelená úsporám – nesetkalo s pochvalou odborníků. Ti poukazovali na složitost dokumentace nebo nedostatek zkušených energetických auditorů. 

Jak ale upozornil například energetický poradce Karel Murtinger, program Nová zelená úsporám se v řadě ohledů polepšil od toho předchozího. „Změny bych hodnotil pozitivně. Program se mi zdá jednodušší, na druhou stranu, podmínky se zpřísnily, což ale není špatně. Hlavní problém bych viděl v tom, pokud by se podmínky stále proměňovaly. To způsobuje vždy komplikace,“ dodal odborník. 

K některým dílčím změnám dochází v rámci dubnové výzvy. Jedná se například o drobné procesní úpravy a upřesní na základě vyhodnocení procesů z předchozích let. „Zkrátili jsme například dobu pro doložení povinných příloh po elektronické evidenci žádosti do informačního systému Fondu z původních 8 dnů na 3 dny. Vyhověno bylo také velkému zájmu o podporu instalace solárních termických systémů, tohoto opatření mohou využít i vlastníci rozestavěných rodinných domů,“ doplnil Valdman.

O 10 % více pro Moravskoslezský kraj

Z vyčleněné částky 1,9 miliard korun mohou domácnosti získat až 55 % financí, které vynaloží na zateplování domů nebo jiná úsporná opatření. Na nové ekologické zdroje mohou dostat až 75% dotaci. 

 „Tyto peníze umožní realizovat tolik potřebná úsporná opatření pro rodinné a v příštích letech i pro bytové domy. Vzhledem k vysokému zatížení ovzduší v Moravskoslezském a Ústeckém kraji dostanou majitelé rodinných domů v těchto lokalitách o 10 % vyšší podporu,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec.

Zelená úsporám II zklamala: méně peněz, za to více administrativy

Zelená úsporám II zklamala: méně peněz, za to více administrativy

Značná část žadatelů bude nejspíše odmítnuta pro nedodržení administrativních nároků.

Podle propočtů ministerstva by měl program pomoci nejen snížit emise oxidu uhličitého vypouštěné do vzduchu, ale také přispět k tvorbě nových pracovních míst. Těch by mělo vzniknout přes 5 tisíc. Zároveň vláda očekává, že program může do státní kasy přinést více než 5 miliard korun. 

Program Nová zelená úsporám by měl pokračovat i v následujících letech – aktuálně je nastaven pro období 2014 až 2020. Ministerstvo by přitom i pro další výzvy vyčlenilo podobnou částku jako v dubnovém kole. 

Na co dotaci můžete získat?

V případě dotací z programu Nová zelená úsporám se hovoří o tzv. způsobilých výdajích. Ty jsou pro každou oblast podpory odlišné. 

Snižování energetické náročnosti stávajících rodinných domů

V této oblasti je možné žádat o podporu na izolační materiál nebo montáž a provedení podporovaných opatření. 

  • Zateplení obvodových stěn: 1 500 Kč/m2
  • Zateplení šikmé či ploché střechy: 1 500 Kč/m2
  • Zateplení podlahy na terénu: 2 000 Kč/m2
  • Výměna výplní stavebních otvorů: 6 900 Kč/m2
  • Ostatní konstrukce: 600 Kč/m2

Výstavba rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností

V případě výstavby energeticky úsporného domu jsou uznatelné výdaje, které souvisí s výstavbou domu – včetně systému technického zařízení budovy (např. rekuperace, technologie využívající obnovitelné zdroje apod.). 

Efektivní využití zdrojů

Tato oblast podporuje instalaci technologií využívajících obnovitelné zdroje energie. Jedná se například o kotle na biomasu, tepelná čerpadla, plynové kondenzační kotle, solární kolektory pro ohřev teplé vody. 

Jak žádost podat?

Kromě vyplněného formuláře žádosti o podporu je třeba předložit i řadu dalších dokumentů. Namátkou jmenujme například doklad o projednání stavebního záměru s příslušným stavebním úřadem, výpis z katastru nemovitostí, odborný posudek, průkaz energetické náročnosti budov, krycí list technických parametrů apod. S technickými dokumenty a výpočty je třeba obrátit se na kvalifikované projektanty a energetické specialisty, jejichž seznam najdete na oficiálních stránkách programu. Připomeňme, že dotace je možné získat také na zpracování odborného posudku, projektovou dokumentaci a v některých případech i na odborný dozor. 

Žádosti o dotace je možné podávat před zahájením realizace, stejně jako v jejím průběhu či po ukončení. Žádosti jsou přijímány elektronicky. Je třeba upozornit na to, že podporovány jsou pouze dodavatelé a výrobky či technologie uvedené v Seznamu odborných dodavatelů, resp. Seznamu výrobků a technologií, které je možné najít na oficiálních stránkách programu.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená