FinExpert.e15.cz

Nová maxima

Na burze vládne optimismus, klesá pouze tabáková branže. ČEZ vyplatí dividendy.


Ačkoliv si burzy díky pondělním oslavám svátku Memorial Day posunuly začátek obchodování netradičně na úterý, netrpěliví investoři rozhodně čekání nelitovali. V úterý totiž tradiční Dow Jones index přidal 179 bodů a převážně technologický index Nasdaq Composite přes 46 bodů. Nasdaq tak vystoupal na letošní maximum a překonal nedávný letošní vrcholek 1 553 bodů. Optimismus se šířil zejména díky lepším než očekávaným zprávám z ekonomiky (spotřebitelská důvěra a sektor bydlení). Rostla všechna odvětví, jedinou výjimkou byla tabáková branže. Zde si spekulanti po předchozích růstech vzali oddechový čas. Pomohlo jim k tomu i snížené investiční doporučení od UBS Warburg na společnost Altria Group; UBS nově radí neutrální postoj místo předchozího kupovat.

Růst hlavních indexů pokračoval i ve středu, i když velmi mírně. Koncem týdne se burzy soustředily na data o GDP. Revidovaný GDP za 1. kvartál vzrostl o 1,9 % z předchozích odhadů + 1,6 %. Hlavní indexy reagovaly na zprávu smíšeně – Nasdaq pokračoval v růstu, zatímco Dow Jones index klesal.

Doma: ČEZ s dividendou
Zní to jako klišé, ale je to tak. Tuzemská burza si minulý týden znovu sáhla na další letošní maximum. Začátkem týdne se vedlo Komerční bance, která po několikaměsíční pauza zdolala hranici 2 100 Kč. Dařilo se také akciím elektrárenské společnosti ČEZ, které se opět obchodovaly nad laťkou 110 Kč. Investoři pozitivně reagovali na zprávu o chystané dividendě ČEZu. Předpokládá se, že společnost vyplatí hrubou dividendu ve výši 4,50 Kč na akcii, což představuje hrubý dividendový výnos cca 4 %. Valná hromada je naplánována na 17. června; rozhodný den pro nárok na výplatu dividendy je 11. června.

Nad 50 Kč se dostal chemický gigant Unipetrol. Posílení lze přisoudit zprávám o doporučení na výběr privatizačního poradce. Pokud jde o telekomunikační tituly, nedošlo k větším cenovým výkyvům: České radiokomunikace se daly koupit pod 200 Kč, Český Telecom pod 350 Kč. Naopak nerozhodné obchodování provázelo tabákový Philip Morris ČR, když v první polovině týdne klesal, aby se později vrátil nad 12 000 Kč.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená