FinExpert.e15.cz

Nová generace zaměstnanců nechce obětovat osobní život kariéře

Praha 11. června 2014

Hlavní výzvou pro firmy v oblasti lidských zdrojů bude v příštích letech boj o talenty. Nejen český, ale i globální HR trh totiž prochází výraznými změnami. Na jedné straně je vysoký počet lidí bez práce, na straně druhé mají firmy problém obsadit spoustu především vysoce kvalifikovaných pozic.

„Vzniká tak paradox - velká část poptávky na pracovním trhu není uspokojená. Požadavky firem se nedokáží potkat s tím, co armáda nezaměstnaných nabízí, hodnota talentovaných lidí na trhu roste. Získat je není jednoduché,“ říká Adam Salamon z personálně-poradenské společnosti McROY Czech.

Do hry se dostává takzvaná digitální generace Y, která odmítá přesčasy a rutinní nezajímavou práci. Mladí lidé kladou větší důraz na vzdělávání a další rozvoj. Tomuto trendu se potřebují přizpůsobit i firmy. Inzerce práce ustupuje, do popředí se při hledání dostávají sociální média. Kdo chce získat inovativní, kreativní a nadšené lidi, musí sám k jejich náboru přistupovat inovativně, kreativně a s nadšením. Firmy potřebují měnit i své pracovní prostředí, jinak ty nejlepší talenty nezískají. 

Svoboda rozhoduje

Generace Y, tedy lidé narození v letech 1982-2000, budou v roce 2020 představovat přibližně polovinu celosvětové pracující populace, přičemž v České republice jich žijí skoro 3 miliony. Jsou ambiciózní, kladou důraz na image a postavení, chtějí svobodu, kreativitu a flexibilitu.

Jejich rodiče na ně neměli většinou čas, proto lidé generace Y k práci přistupují jinak. Nemíní kvůli kariéře obětovat svůj osobní život. Nejenže nechtějí pracovat přesčas, ale kladou větší důraz na rodinu a soulad soukromého a pracovního života – tzv. work-life balance.

Právě tyto lidi budou firmy muset zaujmout. „Jednou z možných cest je právě tvorba kvalitního pracovního prostředí a nastavení firemních procesů tak, aby práce zasahovala do osobního života co nejméně,“ doplňuje Tomáš Surka, Country Manager z personálně-poradenské společnosti McROY.

Pomůže flexibilita

Dobré výsledky v této oblasti mohou přinést i finančně nenáročná řešení. Jde například o zkrácené pracovní úvazky, dále pak o pohyblivou pracovní dobu či možnost práce z domova. „Flexibilita neznamená, že zaměstnanci pracují méně. Znamená, že pracují jinak,“ zdůrazňuje Tomáš Surka, Country Manager z personálně-poradenské společnosti McROY. 

Při tomto druhu nastavení práce manažeři kladou důraz na výsledky práce, ne na místo a čas, v rámci kterého zaměstnanci na svých úkolech pracují. Flexibilita je možná i ve výrobě, minimálně ve formě nastavení směn a přestávek. 

Právě tyto formy benefitů budou v budoucnu rozhodovat o tom, zda firma dokáže získat skutečně talentované lidi nebo ne. Tlak na změnu pracovního prostředí se bude postupně zvyšovat. V roce 2025 bude generace Y tvořit již 75 procent celosvětové pracující populace. Firmy však potřebují začít se změnami již dnes. 

Tady je několik příkladů z praxe, co mohou firmy udělat pro své zaměstnance: 

  • Zabezpečit klouzavou pracovní dobu a home office, například stanovit určitý počet dní v týdnu/měsíci
  • Udržovat kontakt se zaměstnancem během mateřské nebo rodičovské dovolené, například tím, že mu i nadále umožní využívat volno-časové firemní benefity a účastnit se společných akcí společnosti. Anebo mu čas od času zadají nějaký menší, časově omezený, úkol.
  • Nabídnout kulturně-společenské akce, sportovní a jiné volno-časové benefity i rodinným příslušníkům zaměstnanců
  • Zřízení firemní školky
  • Umožnit dětem zaměstnanců vyzkoušet si několikrát v roce práci svých rodičů
  • Zavést tzv. sick days, tedy volné dny na uzdravení v případě nemoci - bez potřeby dodání potvrzení od lékaře
Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená