FinExpert.e15.cz

Nová banka na českém trhu - mBanka

Na český trh vstoupila nová banka. Klienty se snaží přilákat nulovými poplatky za některé běžné služby.
Nová banka na českém trhu - mBanka

Bankovní ústav s názvem mBank je retailovou divizí elektronického bankovnictví jedné z největších polských finančních institucí BRE Bank SA. Ta se specializuje zejména na poskytování bankovních služeb pro střední a velké podnikatelské subjekty a mezinárodní společnosti. BRE Bank SA je součástí německé Commerzbank zaměřené na soukromý sektor. Commerzbank je druhou největší bankou v Německu a i v rámci Evropy je jednou z největších finančních institucí. Commerzbank vlastní více než 70 % podílů banky BRE Bank. 

V Polsku má dnes mBank 1,5 milionu zákazníků a její celková aktiva dosahují 7,5 miliardy PLN. Udržuje portfolio hypotéčních půjček překračující hodnotu 3,16 miliard PLN. 

Osobní účet zdarma

 Celková investice spojená s uvedením mBank na český a slovenský trh bude 29 miliónů Eur a svoji činnost mBank plánuje spustit během listopadu. Příchod na český trh je založen na principu jednotného pasu, protože probíhá na území států Evropské unie – to znamená, že se k zahájení činnosti nevyžaduje licence hostitelské země.V první fázi svého působení nabídne banka klientům běžné a spořící účty, půjčky s ručením a hypotéky, přičemž vedení osobního účtu bude stejně jako v Polsku bezplatné. Ve druhé fázi svého rozvoje, který je naplánován na jaro příštího roku, rozšíří mBank své služby o Supermarket investičních fondů, kreditní karty, produkty pro malé podnikatele a internetové platební karty.

V Polsku je přitom mBank úspěšná. Činnost zde zahájila v roce 2000, kdy počet internetových účtů v polských finančních institucích činil 53 tisíc. V současnosti její internetové bankovnictví využívá okolo 1,5 miliónu uživatelů, a měsíční nárůst klientů se v poslední době pohyboval kolem 20 tisíc. S těmito výsledky obsazuje první místo v poskytování elektronického bankovnictví na polském trhu a zřizuje každý třetí osobní účet.

Oceněna bývá i v odborném tisku. V soutěži „Nejlepší banka pro malé a střední firmy“, kterou vyhlašuje prestižní polský měsíčník Forbes, se nabídka mByznys z mBank (spolu nabídkou bankovních domů Millenium a Nordea), umístila na prvním místě. Mezi jiným proto, že pro firmy nabízí nejlépe úročené účty, nevybírá příliš vysoké poplatky za služby a neúčtuje si provizi za zřízení úvěrů, čteme v článku věnovaném výhercům soutěže v říjnovém čísle časopisu. Potvrzením atraktivnosti nabídky mByznys v Polsku je také rostoucí počet klientů (od počátku roku vzrostl o 24 tisíc a celkově je to 159 tisíc) nebo rozšíření nabídky o úvěr až 75 tisíc Kč, který není vázán na dobu vykazatelné hospodářské činnosti, tj. vhodný i pro začínající firmy.

V rámci své expanze do České republiky a na Slovensko chce mBank využít svých téměř 7letých zkušeností z působení v Polsku. Svou strategii otevírá heslem „Banky by měly být pro klienty a ne naopak“; součástí tohoto přístupu k zákazníkům je i otevření blogu na vlastních internetových stránkách, kde bude probíhat komunikace mezi pracovníky banky (i z nejvyššího vedení) a zákazníky. Jinou novinkou bude služba mRada, která těm nejaktivnějším klientům mBank umožní získat další práva v rámci banky.

Prioritou je internetové bankovnictví

V České republice do konce roku 2008 vznikne 12 finančních center, kde se zákazník bude moci sejít s úvěrovým poradcem či použít internet, a 18 tzv. mKiosků, které budou umístěny v obchodních centrech. Tato místa budou doplňovat hlavní službu virtuálního bankovnictví. Účet lze ovládat prostřednictvím internetu, mobilního telefonu, sms, mSIM, WAP (v polské mBank jsou tyto služby zdarma) či z klientské obslužné telefonní linky.

Nabídka mBank v ČR a na Slovensku je zaměřená klienty v produktivním věku, s vyšším vzděláním, a především obyvatele měst. Je to pochopitelné, protože v ČR stejně jako na Slovensku existuje velká skupina potenciálních klientů. V obou zemích je totiž více než 5,6 mil. uživatelů internetu a 10,7 mil. lidí vlastní bankovní konto. Procentuální vyjádření uživatelů bankovních služeb v ČR je 83 %, na Slovensku je to 82 %. Pro srovnání v Polsku je to 57 % populace. Pro mBank je však důležité, že na Slovensku z této skupiny užívá internetové bankovnictví 15,4 % a u nás 11,7 %, což představuje velký potenciál, (v Polsku je to 16 %).

 

Výběr ze sazebníku osobního konta      
Druh činnosti Internetové bankovnictví Automatická mLinka Operátor mLinky
1. Správa konta      
zřízení osobního účtu mKONTO 0 Kč
vedení osobního účtu mKONTO 0 Kč/ měsíc
zrušení osobního účtu mKONTO 0 Kč
zadání / změna názvu účtu 0 Kč
2. Bezhotovostní platební styk      
účetní položka, vzniklá zaúčtováním jakékoliv odchozí / příchozí platby na osobní účet mKONTO 0 Kč
realizace převodu prostředků z osobního účtu mKONTO na spořící účet eMAX 0 Kč x 12 Kč
realizace platebního příkazu z osobního účtu mKONTO na jiný účet v mBank ČR 0 Kč x 12 Kč
realizace platebního příkazu z osobního účtu mKONTO na účet v jiné bance v ČR 0 Kč x 12 Kč
zřízení, změna nebo zrušení šablony plateb z osobního účtu mKONTO 0 Kč x 12 Kč
zřízení, změna nebo zrušení trvalého platebního příkazu z osobního účtu mKONTO 0 Kč x 12 Kč
realizace trvalého platebního příkazu z osobního účtu mKONTO na jiný účet v mBank ČR 0 Kč
realizace trvalého platebního příkazu z osobního účtu mKONTO na účet v jiné bance v ČR 0 Kč    
3. Výběry      
výběr z bankomatu v ČR 3 výběry měsíčně / 0 Kč 4.a každý další výběr / 19 Kč
výběr z bankomatu v zahraničí 0 Kč
Další článek


 

Související články


celkem 4 komentáře

Nejnovější komentáře

"mBank" the best financial institution in Central
Ruski Maciej
4. 12. 2007, 19:14
Re: Dotaz na zajištění
x
3. 12. 2007, 22:05
Dotaz na zajištění
Milan Andrýsek
27. 11. 2007, 10:40
Blog s klienty
joshik
20. 10. 2007, 09:15

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená