FinExpert.e15.cz

NOTÁŘSKÁ KOMORA ČR: 15 let obnoveného svobodného notářství v ČR

V těchto dnech si Česká republika připomíná 15 let od obnovy svobodného notářství u nás.

České notářství si toto výročí připomenulo v pondělí 20. října v budově nového sídla Notářské komory ČR v Praze v rámci zahájení VI. celonárodní notářské konference. Slavnostní akce se zúčastnil prezident Václav Klaus, který převzal nad konferencí záštitu, a řada dalších významných hostů, včetně předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského, ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, ministra a předsedy Legislativní vlády Cyrila Svobody, prezidenta Mezinárodní unie notářství Eduarda Galina a prezidenta Rady notářství EU Juana Boláse Alfonsa.

V novém sídle Notářské komory ČR v Apolinářské ulici, které bylo 20. října slavnostně otevřeno, byla úderem druhé hodiny odpolední zahájena VI. celostátní notářská konference. Letos je ozvláštněna významnými jubilei – 15 lety obnoveného svobodného notářství v České republice a také 60 lety od založení Mezinárodní unie notářství. „Těchto významných výročí jsme využili k pozvání nejen našich českých vzácných hostů, ale i vážených osobností z celé notářské Evropy. Jsem velice potěšen, že pozvání přijali všichni prezidenti národních notářských komor ze zemí Evropské unie a prezident světové notářské organizace z Argentiny,“ řekl Martin Foukal, prezident Notářské komory České republiky.

V úvodu slavnostního zahájení promluvil k zúčastněným prezident republiky Václav Klaus, který zejména zdůraznil, že by do budoucna uvítal přenos některých pravomocí ze soudů na notářství, čímž by došlo k odlehčení jejich zátěže. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil ve svém projevu zase uvedl, že se za fungování novodobého českého notářství podařilo v české společnosti vybudovat velkou míru právní jistoty v tento institut. Zároveň poděkoval za spolupráci na legislativních projektech, zejména pak za zásadní přínos při tvorbě pro vládu klíčového nového občanského zákoníku.

Akce se zúčastnili také předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, předseda Ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny Marek Benda, člen Ústavně právního výboru Senátu Jiří Oberfalzer, veřejný ochránce práv Otakar Motejl a dále představitelé České advokátní komory, Exekutorské komory České republiky, Soudcovské unie, Justiční akademie a další.

Konference bude pokračovat 21. října pracovní částí v Betlémské kapli v Praze, kde se bude hovořit o významu a stavu notářství nejen v České republice, ale i v zahraničí a o jeho úloze v moderní společnosti. „Za 15 let, co u nás bylo obnoveno svobodné notářství, urazili čeští notáři veliký kus cesty a troufám si říct, že dnes splňují veškerá kriteria, která jsou běžná všude v západní Evropě. Kvalita českých notářů je naprosto srovnatelná s ostatními notáři EU a členství v Notářské komoře České republiky je považováno za znak prestiže,“ doplnil Martin Foukal.

Prezident České republiky Václav Klaus s prezidentem NK ČR Martinem Foukalem:

Klepněte pro větší obrázek

Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená