FinExpert.e15.cz

Nízkonákladové bydlení

Výstavba nízkoenergetických a pasivních domů u nás je od svých počátků spojována s rodinnými domy. Přesto první velké developerské projekty na tomto hřišti představovaly bytové domy.
Nízkonákladové bydlení

Za realizací stojí společnost JRD, jejichž prvním projektem se stala v roce 2005 Villa Velká Chuchle. Zde se uskutečnila myšlenka domu s co nejnižší spotřebou energií na vytápění a aplikace decentralizovaného (pro každý byt zvlášť) systému teplovzdušného výtápění s rekuperací tepla. Poté následovala stavba areálu Vily Dolní Měcholupy a Rezidence Dolní Měcholupy, které jsou největším českým nízkoenergetickým projektem. Podle ředitele JRD Jan Řežába v té době na českém trhu nebylo možné koupit byt ani s tím nejmenším ekologickým aspektem. „Chtěli jsme dokázat, že stavět nízkoenergetické bytové projekty lze komerčně a bez dotací. Vytvořili jsme si tak vlastní trh, ostatními developery jsme byli dlouho vnímáni jako nepodstatná minorita,“ vysvětluje Řežáb. V posledním roce se ale situace mění a mnoho velkých developerů do JRD přichází na prohlídku staveb, s dotazy ohledně energeticky úsporné výstavby, a zvažují, jakým způsobem takové domy realizovat. 

Srovnání:

Běžný, energeticky nehospodárný starší dům má spotřebu energie 190 kWh/m2 a je zařazen v energetické třídě E (podle průkazu energetické náročnosti budov). Pokud má obytnou plochu 130 m2, vychází celková spotřeba energií za rok na zhruba 85 000 Kč za rok. Při maximální aplikaci dodatečných úsporných opatření – zateplení stěn, střechy, podlahy, výměna oken, zavedení regulace topení, větrání s rekuperací tepla, zapojení alternativních zdrojů energie (solární ohřev…) – lze stav zlepšit na třídu B (70 kWh/m2) a cenu za energie dostat na méně než 20 tisíc Kč s náklady kolem 1,5 milionu Kč (bez dotací). Návratnost takové investice se pak pohybuje kolem patnácti let. Novostavba nízkoenergetického domu (energetická třída A) je cca o 10 až 15 % dražší než běžné domy a spotřeba energií je menší než 50 kWh/m2, náklady tedy nepřesáhnou 10 tisíc Kč za rok, v případě pasivních domů (pod 15 kWh/m2) mohou být nižší než 4 tisíce Kč.

Veřejnost je již poučená

Za poslední dva roky je vidět zlom v informovanosti zájemců o bydlení, kteří již chápou většinu technických řešení nízkoenergetického bydlení a znají tuto problematiku díky médiím. Podle Jana Řežába stále zůstane základním hybatelem trhu ekonomický zisk, který je trochu v rozporu se zvyšováním kvality a energetického standardu. Je tedy na zákaznících, aby tlakem poptávky energetická řešení požadovali. Konkurence přitom může znamenat další rozvoj trhu. „Jsme rádi, že s realizací energeticky úsporných bytů začínají i další firmy, ale ještě si minimálně několik let počkáme, než se nízkoenergetický standard stane na trhu běžným. V některých částech Německa přitom již ani jinak stavět nelze. U nás si do roka budou moci zájemci v Praze – Dolních Měcholupech vyzkoušet bydlení v energeticky pasivním bytě a poznat na vlastní kůži jeho výhody,“ pokračuje Jan Řežáb.

Rodinné domy v trendu

Příležitost v nízkoenergetické výstavbě vidí i jíní developeři, kteří se orientují na výstavbu individuálního bydlení. Jejich projekty mají podobu řadových domů. V rámci jednoho projektu se někdy plánuje realizace i několika desítek staveb, ale výjimkou nejsou projekty pěti či šesti nízkoenergetických rodinných domů. Společnost PR Development v současnosti nabízí šest řadových nízkoenergetických atriových rodinných domů v Želešicích. Přízemní domy jsou rozčleněny na provozní a klidovou část a všechny svými vlastnostmi a použitými materiály splňují požadavky kladené na nízkoenergetické domy. V jejich vybavení tedy najdeme vzduchotechniku s rekuperací, velké prosklené plochy na jihovýchodní fasádě, nadstandardní zateplení objektu nebo vytápění elektrickým kotlem.

Parametry mluví jasně

Zájem o šetrné bydlení s sebou nenese jen rozšíření nízkoenergetických projektů, ale i riziko zneužití populárních pojmů. Proto se setkáváme s nabídkou „nízkoenergetických“ staveb stále. Na dotaz po skutečných parametrech ale firmy nedokážou odpovědět a někdy se zdá, že každý, kdo použil izolaci, považuje svou stavbu za nízkoenergetickou. Vodítkem proto může být průkaz ENB, který musí povinně mít od ledna 2009 každá novostavba a větší rekonstrukce. Z průkazu lze vyčíst přesnou hodnotu energetické spotřeby domu a zjistit, zda stavba skutečně vykazuje nízkoenergetické parametry. Nízkoenergetický dům má měrnou spotřebu energie menší než 50 kWh na metr čtvereční obytné plochy za rok, což odpovídá energetické třídě A. Pasivní dům musí mít spotřebu menší než 15 kWh/m2.

Článek vyšel v časopise Osobní finance.

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená