FinExpert.e15.cz

Nízké P/E neřekne vše

Svět zasáhla hypoteční krize. Dlouhodobě si ale akcie nevedou zle. Nízký valuační poměr P/E však u nich nelze automaticky považovat za investiční příležitost.
Nízké P/E neřekne vše

Kdo v polovině minulého roku investoval na vyspělých trzích do akcií z finančního sektoru, dočkal se velkého zklamání. Finanční sektor, kde mají hlavní slovo banky, byl totiž v posledním půlroce postižen krizí nízkobonitního hypotečního trhu v USA.

Do Evropy se krize přenesla prostřednictvím sekuritizace rizikových hypotečních úvěrů. (Podrobně jsme se hypoteční krizi věnovali např. v článku TÉMA FS 17/07.) To samozřejmě mělo negativní dopad na hospodářské výsledky amerických i evropských bank a potažmo i kurzy jejich akcií. Nepříjemná překvapení přicházela od většiny bank v lednu 2008, kdy byly oznamovány významné odpisy špatných investic do derivátů na americké nízkobonitní hypotéky.

Finanční sektor se odpoutal od celého trhu hlavně v USA

Z dlouhodobého pohledu však světové akcie ve finančním sektoru zažily úspěšnější období. Index MSCI World Finacials v lokálních měnách rostl v posledních 5 letech průměrným tempem 9,7 % p.a, v devítiletém období od roku 1999 pak tempem 4,2 % p.a. Skutečný vývoj tohoto sektorového indexu od roku 1999 se však dosti liší od vývoje všeobecného akciového indexu MSCI World v lokálních měnách.

Akcie finančních společností si vedly lépe než ostatní světové akcie především v letech 2000 až 2006, od roku 2007 jsou ale podvýkonné. Podíváme-li se na relativní výkonnost indexů finančního sektoru v USA, Evropě a na rozvíjejících se trzích, zjistíme, že v letech 2000 a 2001 získal největší náskok americký index S&P 500 Financials proti všeobecnému indexu S&P 500. V roce 2007 však u něj došlo vlivem hypoteční krize k největšímu relativnímu propadu.

Indexy DJ Stoxx 600 Financials a MSCI Emerging Markets Financials byly v letech 2000 a 2001 proti příslušným všeobecným indexům méně nadvýkonné, v roce 2007 ale také méně ztratily. To platí zvláště pro index finančních akcií z rozvíjejících se trhů – zdejší banky totiž nebyly hypoteční krizí výrazně postiženy. V opačné situaci se ocitl finanční sektor v USA a v menší míře i v Evropě. Relativní podvýkonnost finančních akcií se zde projevovala již od začátku roku 2007, což svědčí o schopnosti trhů problémy ve finančním sektoru předvídat.

Finančního akcie jsou považovány za cyklické, tzn. nadvýkonné ve fázi konjunktury. Banky a jiné finanční společnosti se totiž zjednodušeně živí poskytováním úvěrů, z nichž mají zisk odvozený od rozdílu mezi střednědobými až dlouhodobými úrokovými sazbami z poskytovaných úvěrů a krátkodobou zápůjční sazbou na mezibankovním trhu. Tento rozdíl je vysoký při výrazně pozitivním sklonu výnosové křivky dluhopisů, což obvykle nastává ve fázi konjunktury.

Dnes ovšem stojíme v poněkud jiné situaci: Množí se spekulace o tom, že americká ekonomika se nachází v recesi a evropská ekonomika zpomalí růst. To finančním akciím neprospívá. Na druhé straně však bankovnímu sektoru v USA může střednědobě pomoci dvojí lednové snížení klíčové sazby Fedu z 4,25 % až na 3,0 % p.a. Na vlnu snižování sazeb v letech 2000 a 2001 totiž americké finanční akcie reagovaly příznivě. Tyto nečekaně razantní kroky ale zatím na trzích zvýšily nervozitu, protože je významná část investorů interpretuje jako přiznání Fedu, že problémy amerických bank jsou vážnější, než se čekalo.

Nejnižší poměr P/E neznamená vždy nejlepší příležitost

Akcie ve finančním sektoru patří v současnosti k těm nejlevnějším z hlediska valuačního ukazatele P/E (zisk na akcii/cena akcie). Podle výhledu analytické společnosti FactSet mají akcie z finančního sektoru v indexu MSCI Europe P/E 9,2, kdežto průměrný P/E celého indexu je 13,8. Americké finanční akcie v indexu MSCI USA mají P/E 11,1, průměr indexu je 15,7. U obou indexů je přitom finančnictví nejlevnějším sektorem.

To ovšem neznamená, že ve střednědobém horizontu představuje nejlepší investiční příležitost. Banky a další finanční instituce mají totiž na rozdíl od ostatních podniků velice nízký poměr základního jmění proti cizím zdrojům, což znamená i větší citlivost na konjunkturální výkyvy. Zpráva, že nějaká banka čelí problémům, může vyvolat negativní reakce ze strany klientů a významně ovlivnit hospodářský výsledek. Proto finanční trhy hodnotí bankovní akcie opatrněji.

Záleží samozřejmě také na výsledcích konkrétních institucí. Ty však zatím nejsou příliš povzbudivé: Největší odpisy ztrát za poslední dvě čtvrtletí 2007 oznámily bankovní skupiny Citigroup (25 mld. USD), Merill Lynch (24 mld. USD), UBS (14 mld. USD), Société Générale (11 mld. USD) a Morgan Stanley (9 mld. USD). Většina ztrát přitom připadá na investice do nízkobonitního hypotečního trhu v USA. Celkový rozsah ztrát bankovního sektoru vyplývající z hypoteční krize se odhaduje na více než 100 mld. USD. Tyto zprávy podporují negativní investiční náladu vůči finančnímu sektoru jako celku, po poklesu trhu ovšem mohou přinést dobré (ale spekulativní) investiční příležitosti u těch finančních společností, které hypoteční krize příliš nezasáhla.

Podílové fondy, ETF

Pro investování do akcií z finančního sektoru se českým investorům nabízí 9 registrovaných podílových fondů, z nichž je osm denominováno v EUR. Čtyři se zaměřují výhradně na Evropu, ostatních pět sleduje globální alokaci.

Nejvýkonnějším fondem zaměřeným na evropské finanční akcie byl na pětileté periodě SGAM Fund Equities Euroland Financial. Tento fond investuje pouze v eurozóně, na jeho portfoliu se nejvíce podílejí akcie bank (61 %), dále pojišťoven (26 %) a společností finančních služeb (10 %). Mezi tituly s největším podílem patří evropské bankovní skupiny: španělská Banco Santander, italská Unicredito Italiano a francouzská BNP Paribas. Benchmarkem fondu je index DJ Stoxx Euro Financials. Velice slušnou dlouhodobou výkonnost má KBC Equity Fund Euro Finance. Ten investuje po celé Evropě, ze zemí mají největší podíl Velká Británie (24 %), Španělsko (12 %) a Itálie (12 %). Mezi konkrétními tituly vedou britská skupina HSBC, Banco Santander a Unicredito Italiano. Nízkou volatilitu na pětileté periodě má Parvest Europe Financials. Tento fond investuje mj. do Británie (20 %), Itálie (14 %) a Švýcarska (14 %). Nejvýznamnějšími tituly jsou Banco Santander, HSBC a UBS. Benchmarkem fondu je index MSCI Europe Financials. Fond ING (L) Invest European Banking & Insurance sleduje index MSCI 10/40 Europe Financials a investuje nejvíce do Velké Británie (22 %), Francie (12 %) a Španělska (11 %). Největší váhu v portfoliu mají tituly HSBC, Allianz a španělská finanční skupina BBVA.

Z podílových fondů investujících do celého světa má nejkratší historii ABN Amro Financials. Investuje převážně do Evropy (65 %), částečně také do Severní Ameriky (20 %) a Pacifiku (9 %). Nejvýznamnější váhu v portfoliu mají skupiny JP Morgan, Unicredito Italiano a AXA. Dlouhodobě nejvýkonnějším fondem je KBC Equity Fund Asset Management, který své portfolio směřuje převážně do Severní Ameriky (59 %) a dále se zaměřuje na oblast Evropy mimo eurozónu (33 %). Mezi trojici titulů s největší vahou patří americké skupiny Franklin Resources, Berkshire Hathaway a Man Group. KBC Equity Fund Finance se kromě investic do USA (37 %) více zaměřuje na Evropu (42 %), nevyhýbá se přitom ani Japonsku (8 %). Vyniká nízkou volatilitou.

Tu má i fond ING (L) Invest Banking & Insurance, který sleduje benchmark MSCI World Financials Index a jako jediný je denominován v USD. Své portfolio se snaží hodně diverzifikovat, ze zemí mají největší podíl USA (25 %) a dále evropské státy. Z jednotlivých titulů mají největší podíl Bank of America, Banco Santander a Unicredito Italiano. Nejslabší výkonnost na pětileté i desetileté periodě má fond CS Equity Fund (Lux) Global Financials. Ten oproti ostatním fondům investuje stejný díl portfolia do nebankovních finančních společností jako do bank (35 %). Regionální alokací se podobá fondu KBC Equity Fund Finance.

Kromě podílových fondů je možné investovat do finančního sektoru např. prostřednictvím indexových akcií (ETF). Nabídka evropských emitentů se omezuje na evropské akciové indexy, ale na rozdíl od podílových fondů se lze pomocí ETF zaměřit výlučně jen na subsektor bankovnictví, pojišťovnictví nebo i subsektor ostatních finančních služeb.

Aleš Vocílka

Článek vyšel v časopisu FOND SHOP 3-2008 dne 8. února 2008.

Klepněte pro větší obrázek

Další články z FOND SHOPu 3-2008:

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Vyplatí se akcie ????
ak
26. 2. 2008, 21:22

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená