Exekutorská komora ČR v poslední době eviduje výrazně menší zájem o funkci soudního exekutora, za kterým prý stojí zejména neustále se zvyšující náklady exekutorů a současné úvahy Ministerstva spravedlnosti o snížení exekutorského tarifu.
Ve výběrových řízeních na uvolněné úřady tak usiluje o pozici exekutora stále menší počet kandidátů, a i proto se dlouhodobě nedaří některé exekutorské úřady obsazovat. V současné době je neobsazených 20 úřadů a na 4 probíhá výběrové řízení.
„V poslední době zaznamenáváme výrazně se snižující zájem o naši profesi. Zatímco dříve se do výběrového řízení na obsazení úřadu přihlásili třeba čtyři uchazeči, dnes je situace bohužel zřetelně odlišná. “Z celkového počtu 23 výběrových řízení v letech 2013-15 se v polovině případů nepřihlásil nikdo či pouze jeden uchazeč,“ uvedla prezidentka Exekutorské komory Pavla Fučíková.
Situaci nepřispívají časté legislativní změny, které až příliš oslabují pozici věřitele a zhoršují orientaci v jednotlivých nařízeních nejenom exekutorům, ale také soudům a samozřejmě dlužníkům i věřitelům.
Práci exekutorských úřadů pak v poslední době podle Exekutorské komory ztěžují i zvyšující se náklady například u poštovného, které bylo za poslední 3 roky navýšeno už 3 krát. Tento nárůst o 25 % představuje pro průměrný exekutorský úřad bezmála 300 tisíc Kč navíc.
Exekutorská komora dlouhodobě upozorňuje na fakt, že pokud dojde ke snížení tarifu, povede to nevyhnutelně k postupnému krachu úřadů, které nebude mít kdo převzít. Ve „vzduchoprázdnu“ tedy skončí až miliony exekučních řízení, které nebude mít kdo zpracovávat.